Podsumowanie roku 2020

Co działo się w 2021? Sporo. Spełniłam swoje marzenie wystąpienia na największej konferencji dla analityków biznesowych na świecie. IIBA Building Business Capability w Las Vegas. Tyle, że w tym roku przez Internet :(. Dostałyśmy świetny feedback i zaproszenie do zrobienia webinaru dla IIBA w 2021. Poza tym? Realizacja planów na 3 kursy wideo. 32 nowe publikacje wideo. Nieplanowana konferencja MAP IT z fantastycznymi prelegentami i 1200 uczestnikami. Pomogłam 80 osobom przygotować się do certyfikatu ECBA IIBA. 8 osób już podeszło i go zdało. No i po 3 latach przerwy – 4ta edycja Badania Zarobków i Kompetencji Analityków Biznesowych 2021.

Po miesiącach

Konferencje

COVID sporo namieszał z konferencjami. Nie ma jednak tego złego, czego by się nie dało uratować przenosząc do Internetu.

Building Business Capability

Największa konferencja na świecie dla analityków biznesowych była moim marzeniem od 2013 roku. Wtedy jednak nie było mnie stać na poważne myślenie o niej. Nie miałabym kasy ani na przelot do stanów, ani na bilet wstępu. Marzyłam jednak, że kiedyś na nią polecę. A tymczasem pokazywałam Wam jedynie złote hotele konferencyjne w Las Vegas na slajdach na szkoleniach.

Na początku 2020 roku jako Strategiczny Analityk Biznesowy z Lufthansa Systems, analityk z 10-letnim doświadczeniem, biorący udział w najważniejszych zmianach w kilkusetosobowej organizacji – składam mój wniosek w Call for papers. Kilka tygodni później zapraszają do Las Vegas w roli prelegenta na 55 minutowe wystąpienie. Szok i niedowierzanie.

Niestety COVID krzyżuje plany wyjazdowe. Zamiast Las Vegas prezentację nadajemy koło lasu gdańskiego. To była prezentacja, do której przygotowywałam się najdłużej w życiu. Wiele projektów, 20 iteracji, testów z Michałami, Jackiem, Gabrysią, Benem, Rafałem. Lena planuje spotkania, prezentujemy, wprowadzamy poprawki.

Efekt? Na konferencji wiele osób – uczestników z całego świata – przychodzi na nasze wystąpienie. Dostajemy rewelacyjny feedback! Mnóstwo pytań. Organizatorzy zapraszają, by przedstawić to raz jeszcze na webinarze IIBA w 2021. Radość. Duma.

A jak na konferencji? Pierwsze wrażenia – to środowisko inne niż znamy w Polsce. U nas jest wielu młodych analityków. Branża się rozwija. W Stanach, Indiach, Wielkiej Brytanii, itd. to dojrzałe środowisko. Nikomu nie imponuje 10 lat doświadczenia. Sami mają po 20-30. Od lat pracują w dużych firmach na odpowiedzialnych stanowiskach.

A jednak jest tam dla nas miejsce. Wyróżniamy się świeżością spojrzenia, energią, ale też ekspertyzą. Im dłużej porównuję rodzime IT z tym za granicą, tym bardziej widzę, że mamy w Polsce świetnych ekspertów. Mamy pęd do wiedzy i mistrzostwa. I jestem z nas dumna.

Jedynie żal tego Las Vegas. A już nawet hotel był zarezerwowany. Ale może w 2021 IIBA BBC w Hollywood? 😉

Strona konferencji: https://buildingbusinesscapability.com

MAP IT

W maju zorganizowałam konferencję MAP IT – management, analysis & product in IT. Pomysł był taki, żeby połączyć zarządzanie, analizę biznesową i zarządzanie produktami w IT w jednym miejscu i przedstawić Wam wartościowy, „chronologiczny” przekrój tematów – od decyzji strategicznych, przez produkt, do praktycznych zagadnień analizy biznesowej.

Swój nieoceniony wkład włożyli w nią Lena Zhukova, Olga Springer z Product Vision, a także Michał Reda i Mateusz Kapica, Michał Bartyzel, Jarek Żeliński i Jarek Łojewski. Nieocenione było zaangażowanie firmy mającej doświadczenie w konferencjach online.

Wyniki ankiet pokazały, że byliście zachwyceni. Zarówno poziomem merytorycznym, pomysłem, jak i organizacją wydarzenia. To było świetne doświadczenie. Po pierwsze – zrobić to, po drugie współpracować w tak fantastycznym zgraniu z fajnymi ludźmi-ekspertami, no i oczywiście – być tam z Wami. Wasze zdjęcia konkursowe podczas oglądania konferencji przysporzyły nam mnóstwo radości.

Dzień Porażki 2020

W tym roku brałam udział w panelu dyskusyjnym o zarządzaniu projektami na konferencji Dzień Porażki organizowanej przez zaprzyjaźnioną Fundację Dobra Porażka. Bardzo popieram myśl przewodnią fundacji i konferencji – przyznawanie się do porażek, czerpanie z nich (trudnej czasem) nauki. Tak wiele porażkom zawdzięczamy. A tak trudno jest się do nich przyznawać, rozmawiać o nich, uznawać za wartość. Starałam się kilka razy przekazać Wam i moje porażki. Nie wiem czy dość dobrze. Chętnie popieram akcje Jarka Łojewskiego i jego fundacji.

W tym roku kupiłam od fundacji karty failowship. Pomagają one przeanalizować porażkę, wyciągnąć z niej lekcje. Do kart dołączona była książka. Jej lektura dała bardzo do myślenia. Czytając zaznaczam sobie ulubione fragmenty. Ta książka była najbardziej usianą zaznaczeniami z książek, które czytałam ostatnimi czasy.

Sama konferencja była niezwykłym doświadczeniem. Pojawili się przedstawiciele różnych branż – psychologii, marketingu, biznesu, sportu, nauki, IT. Każdy rozprawiał o porażkach ze swojej perspektywy. Ciekawe było dla mnie ujęcie psychologiczne i naukowe – co dzieje się w naszym mózgu w trakcie porażki. Zaproszeni prezenterzy i paneliści zrobili bardzo dobre wrażenie poziomem merytorycznym. Miałam ogromną przyjemność dyskutować o porażkach w projektach IT z Pauliną Augustowską z x-kom, Przemkiem Koteckim z NetGuru i Przemkiem Surmą z Zero Bullshit Management.

Polecam Wam serdecznie tę konferencję na przyszłe lata. Fragmenty nagrań z Dnia Porażki 2020 znajdziecie tu: https://dobraporazka.pl/dzien-porazki-fragmenty-nagran-z-13-pazdziernika-2020/

Kursy

W 2020 światło dzienne ujrzały 3 kursy online – Kurs Trafnych Wyborów, Kurs Analiza w 7 krokach i Kurs Zdobądź Certyfikat ECBA IIBA. W tym roku po raz pierwszy kursy są w wersji wideo (nie tekstowe jak poprzednio). Zawierają też audio i materiały pomocnicze w plikach. Łącznie wzięło w nich udział prawie 200 osób.

Kurs Trafnych Wyborów

Kurs Trafnych Wyborów uczy przygotowania uzasadnienia biznesowego – wybierania najlepszych rozwiązań do zadanego problemu, obliczania opłacalności wejścia w dane rozwiązanie. Omawiamy definiowanie celu, kryteriów decyzyjnych, generowanie opcji rozwiązania, ocenę opcji rozwiązań, by były one porównywalne między sobą, a także kilka najważniejszych wskaźników finansowych do analizy opłacalności. Teoria przedstawiona też na kilku przykładach. Do wykorzystania szablony w Excelu do obliczeń i prezentacji.

Strona kursu: https://www.analizait.pl/produkt/kurs-trafnych-wyborow/

Kurs Analiza w 7 krokach

Kurs Analiza w 7 krokach to wyselekcjonowany najmniejszy zestaw etapów analizy, jakie powinien przejść szanujący się analityków, który jednakowoż szanuje swój czas i pojemność uwagi odbiorców, lub ma przed sobą mało skomplikowany projekt. Tych 7 kroków to: problem, cel, uzasadnienie biznesowe, analiza interesariuszy, procesy biznesowe, wymagania funkcjonalne i jakościowe oraz planowanie wydań. Omówione są 3 przykłady projektów – od bardzo prostego, z minimalistyczną i nieformalnymi elementami dokumentacji, po bardziej złożone. Znajdziesz tam też szablony do wykorzystania.

Strona kursu: https://www.analizait.pl/produkt/kurs-analiza-w-7-krokach/

Kurs Zdobądź Certyfikat ECBA IIBA

Kurs Zdobądź Certyfikat ECBA IIBA pomaga w przygotowaniu do egzaminu dla początkujących analityków lub tych, którzy nie mają za sobą jeszcze 2,5 roku doświadczenia. Najczęściej uczestnikami zostawały osoby, które chciały usystematyzować wiedzę i poznać BABOK Guide. Ten kurs poza lekcjami wideo zawiera też ich zapisy w audio, prezentacje, mapy myśli, materiały dodatkowe oraz 5 testów na wzór tych, które znajdziesz na egzaminie (50 pytań w formie testowej w języku angielskim). Jako dodatki – materiał jak się uczyć, jak wyeksponować certyfikat w CV i mediach społecznościowych oraz wszelkie informacje o zapisach na egzamin.

W kursie ECBA znajdziesz omówienie materiału z BABOK Guide – podstawy do uzyskania certyfikatu. Mamy też grupę na facebooku i 2 sesje dyskusji na wideo konferencji. Uczestnicy kursu podkreślają, że dzięki moim wyjaśnieniom w języku polskim dużo łatwiej zrozumieli treści z BABOK Guide niż w przypadku rozpoczęcia od samodzielnego czytania. Osoby, które zdały już egzamin i mają certyfikat mówią, że kurs solidnie ich przygotował.

Strona kursu: https://www.analizait.pl/produkt/kurs-zdobadz-certyfikat-ecba-iiba/

Nowe strony

analiza IT 2020

W tym roku stanęła nowo zaprojektowana strona analiza IT. Celem było poprawienie wizualnych i technicznych wrażeń z korzystania ze strony.

Dziękuję wszystkim, którzy podzielili się swoją opinią oraz wskazówkami jak można stronę usprawnić. Dzięki 3 iteracjom uwag z facebookowej grupy analiza IT byliśy w stanie poprawić ocenę strony do zakładanego w projekcie poziomu.

Na stronie pojawił się słownik pojęć. Będziesz znajdować w nim wyjaśnienia najważniejszych analitycznych terminów. https://www.analizait.pl/slownik/

hanalyze it

Z okazji występu na konferencji IIBA Building Business Capability (które miało być w Las Vegas, ale z racji COVID skończyło się w Las Internetas) pojawiła się też strona w wersji angielskiej – www.hanalyzeit.com. Nazwa nawiązuje do analiza it (analyze it). Jako, że domena .com była zajęta, pojawiło się hanalyze it – od imienia Hanna. 😉 P.S. 2 firmy temu mówili na mnie hanialityk. 😛

Zapraszam do polubienia strony na facebookuYouTubeLinkedIn i zapisania się do Newslettera.

Blogowe publikacje

Na blogu analiza IT

W 2020 pojawiły się publikacje:

– z wideo:

– o konferencjach:

– o akcjach:

– o rynku pracy analityków w Polsce:

– o kursach:

– o luźnych przemyśleniach:

– inne:

Na YouTube

Na YouTube pojawiły się w tym roku 32 nagrania wideo.

Analiza w 3 minuty:

Wdzędzie analiza:

Książki pod analizą:

Nowa seria – strategia w 5 minut:

Rozmowy:

Live:

Certyfikat ECBA:

Badanie Zarobków i Kompetencji Analityków Biznesowych 2021:

hanalyze it

W angielskiej wersji pojawił się wpis o zmianach w Scrum Guide 2020:

Badanie Zarobków i Kompetencji 2021

Po 3 latach przerwy wróciłam do Badania Zarobków i Kompetencji Analityków Biznesowych. W 4tej edycji będziemy mogli zobaczyć jak zmienił się rynek pracy dla analityków w Polsce przez ostatnie 3 lata. Badanie jest ściśle dopasowane do zawodu analityka, dlatego tak sprecyzowanych odpowiedzi nie znajdziesz nigdzie indziej w Polsce.

Nowości w tym roku – sprawdzamy wpływ COVIDu, korelację zarobków i zadowolenia z pracy ze względu na poziom pewności siebie i typy osobowości! Dowiemy się jakiego tupu osoby zostają analitykami i jak trafny jest to wybór!

Aktualnie w badaniu wzięło udział: 259 osób (6.01.2021 16:13).

Badanie potrwa do końca stycznia 2021. Jeśli weźmiesz udział w badaniu otrzymasz dostęp do wyników. Jeśli zaprosisz znajomych – wyniki będą jeszcze bardziej rzetelne.

Do tej pory (w 3ciej edycji) dzięki badaniu stworzyliśmy rzetelny statystycznie model zarobków analityków biznesowych w Polsce, którego czynniki wyjaśniają 80% zmienności zarobków. Szukamy pozostałych czynników wpływających na niewyjaśnione dotąd 20% wpływu na zarobki. Czy będzie to pewność siebie lub osobowość?

Biorąc udział w badaniu otrzymasz raport oraz zaproszenie na webinar z omówieniem wyników.

Dowiedz się więcej i weź udział w badaniu: https://www.analizait.pl/2020/badanie-zarobkow-i-kompetencji-analitykow-biznesowych-2021/

Zbiórka dla Niny

Pod koniec roku dowiedziałam się, że córka kolegi ze studiów cierpi na zanik mięśni. 20-miesięczna Nina zamiast biegać i chodzić z rodziną na spacery, nadal nie może nawet raczkować. Choroba rozwija się prowadząc do niepełnosprawności, zaniku mięśni, problemów z oddychaniem, może skończyć się śmiercią. Kroi się serce, kiedy taki wyrok padnie na dziecko.

Istnieje lek. Przeraża jednak jego cena. To najdroższy lek świata. Kosztuje 9,5 mln zł. Co gorsza – z powodu skutków ubocznych można wziąć go jedynie do wagi 13,5 kg. Ninie zostało czasu do marca.

Tomek, jej tata, mój kolega, to niesamowity człowiek. Już wcześniej potrafił pokonywać niewyobrażalne przeszkody. Tym razem nie inaczej – walczy. Od wielu tygodni prawie nie sypia. Jestem pod wrażaniem ile już zrobił – ile zorganizował zbiórek, publikacji w gazetach, występów w telewizji, kontaktów z firmami, z celebrytami. Wszystko to jednak – za mało i za wolno.

Pamiętam oglądane wystąpienie na TEDx o efektywnej dobroczynności. Prelegent pokazywał jak indywidualne datki, zbieranie nakrętek, itd., do których jesteśmy przyzwyczajeni, w rzeczywistości mało dają potrzebującym. I jak wiele możemy zdziałać, kiedy do pomagania zaprzęgniemy przedsiębiorczość, zarządzanie i tworzenie wartości na dużą skalę. Jednak, paradoksalnie, kojarzy nam się to negatywnie i wiele osób odrzuca takie formy generowania wartości.

Przypomniało mi się to bardzo widząc jak wolno rośnie kwota dla Niny. 2 zł, 20 zł to również bardzo cenne datki i realna pomoc od ludzi. I jednocześnie, ona nie sprawia, że Nina ma dziś na lek. Nie wiadomo, czy będzie miała w marcu. W tym czasie, porządnie zorganizowana akcja (np. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy) zbiera 186 milionów! (Ninie wystarczyłoby 9,5 mln), a firma, przekazując kilka % swoich przychodów, potrafi znacząco zasilić skarbonkę, przewyższając ogromnie niewielki indywidualny wkład. Polecam TEDx o efektywnym pomaganiu: The way you think about charity is dead wrong.

Do marca analiza IT przekazuje dla Niny 10% przychodów ze sprzedaży kursów. Jeśli nie potrzebujesz kursów, a chcesz odwdzięczyć się za korzystanie z darmowych materiałów lub po prostu chciałbyś pomóc Nince – zbiórkę znajdziesz tutaj: https://www.siepomaga.pl/nina

Niebawem zorganizuję też konkurs na pomysły w generowaniu pieniędzy na cele społeczne, takie jak ten – dla Niny. Jesteśmy analitykami. Generowanie wartości biznesowej jest w centrum naszych zainteresowań. Jednak tym razem poproszę Was o pomysły na generowanie pieniędzy dla potrzebujących. Najlepsze mini-biznes plany otrzymają darmowy dostęp do wszystkich kursów analiza IT oraz wszystkich materiałów, które stworzę w tym roku. Jeśli wybrany pomysł ktoś wprowadzi w życie i zbierze dodatkowe pieniądze dla Niny – oferuję pakiet godzin indywidualnych konsultacji analitycznych. Szczegóły niebawem.

Wnioski

W tym roku spełniłam swoje marzenie o największej konferencji dla analityków na świecie. Nie dość, że pojawiłam się na niej, to jeszcze w roli prelegenta i jeszcze odbiór był znakomity i zwieńczony zaproszeniem na poprowadzenie webinaru dla IIBA w 2021. Jak to się stało, że to osiągnęłam? Myślę, że dlatego, że w ogóle ośmieliłam się o tym pomyśleć. Warto marzyć i planować z rozmachem, bo tylko wtedy duże rzeczy mają szansę się spełnić. A wiele ograniczeń jest w naszych głowach i stawiamy je sami przed sobą. I jednocześnie – gdyby nie dekada pracy w tym kierunku – analiza biznesowa, firmy, zarządzanie, kilka studiów podyplomowych i spotykanie inspirujących i pomocnych ludzi po drodze, to pewnie nie byłoby mnie tu z takim efektem. Więc warto też mieć dalekosiężny plan i systematycznie go realizować. Mówi się, że nie doceniamy dokąd możemy zajść w 10 lat. Takich było moich 10 lat.

W tym roku mocno do przodu poszły kursy. Znakomicie do planowania sprawdza mi się wizualna mapa marzeń i planowanie kwartalne. Na obrazki swoich celów patrzyłam codziennie – wisiały koło mnie na ścianie. Dzięki podziałowi na kwartały mogłam skupić się na 1 dużym projekcie na raz i dowieźć kursy. Z każdym z nich coraz lepiej wiedziałam jak robić kolejne. W ostatnim zrobiłam edycje i pracę w tym samym czasie dla całej grupy. To było świetne doświadczenie, które chcę powtarzać. Mieliśmy dużo bliższy kontakt z kursantami i bardzo to doceniam.

Poza rzeczami planowanymi wpadło też nieplanowane – m.in. MAP IT – konferencja, która wyszła świetnie. Niesamowite przeżycie. Dzień Porażki również pojawił się z zaszkoczenia.

Pojawiło się też sporo treści wideo na kanale YouTube. Wiele razy widzieliśmy się na live na facebooku i YouTube. Bardzo podobała mi się taka forma kontaktu z Wami.

Oczywiście niektóre cele nie zostały osiągnięte. W tym jeden większy projekt. Chciałam wydać książkę. Zabrakło precyzji celu, stąd zastanawiałam się zbyt długo nad treścią. Teraz nieco się wyklarowało i cel przechodzi na 2021.

Nie mogę doczekać się wniosków z Badania Zarobków 2021. I wszystkich innych rzeczy, które czekają na mnie i na Ciebie w 2021. Planuję podzielić się jeszcze wnioskami z pracy na etacie, przeczytanymi w 2020 ksiązkami, planami na 2021. I tymczasem zbierać dalej ankiety do Badania Zarobków, datki dla Niny i otworzyć 3cią edycję kursu Zdobądź Certyfikat ECBA IIBA.

Mam nadzieję, że również podsumowałeś rok. Może zdziwiłeś się jak wiele zmieniło się przez tych 12 miesięcy. Poświęć chwilę, żeby docenić się za zmiany, które wprowadziłeś.

Dzięki, że jesteś! Widzimy się w 2021! 🙂

Zbuduj fundamenty pracy marzeń jako analityk

Dołącz do 6000 analityków i otrzymaj PDF ze wskazówkami.
Poznaj też serię innych bezpłatnych materiałów i aktualizacje o bieżących projektach

Cześć, jestem Hania.

Jako strategiczny analityk biznesowy na pograniczu zarządzania i IT zapewniam, że projekty i działania w organizacji przynoszą wartość biznesową. Dostarczam kompetencji analitycznych managerom i zarządom z Polski, Niemiec i Szwajcarii przy tworzeniu strategii oraz wdrażaniu jej w kilkuset osobowej międzynarodowej organizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *