Młodszy Analityk Biznesowy i Stażysta – staż, wiek, zarobki

1 marca 2017

W ramach oczekiwania na pełny Raport Zarobków i Kompetencji Analityków Biznesowych 2016, nieco o Młodszych Analitykach i Stażystach w analizie. W badaniu wzięło udział 74 Stażystów, Praktykantów czy Młodszych Analityków (reszta z 382 osób jest bardziej doświadczona). Najmłodszy ma 22 lata i pracuje na bezpłatnym stażu (ale tylko on jeden, reszta zgarnia kasę 🙂. Najstarszy ma 36 lat.
Najczęściej Młodsi Analitycy zarabiają 3150 zł netto. Najlepiej zarabiający ma aż 8300 zł netto, ale tylko on jeden 🙂 Zazwyczaj Młodsi Analitycy mają już kilka lat doświadczenia na innym stanowisku i do 3 lat doświadczenia jako analityk – potem takie zjawisko w przyrodzie jak Młodszy Analityk zanika i pojawia się specjalista – Analityk Biznesowy.
MłodsiStaż
Pyt. Czy muszę mieć wcześniejsze doświadczenie w innej roli czy mogę zacząć jako analityk?
Odp. Generalnie możesz zacząć jako analityk. Jednak większość Młodszych Analityków ma już średnio kilka lat doświadczenia na innym stanowisku. Jeśli masz więcej niż 3 lata doświadczenia jako analityk – zareklamuj pracodawcy, że czas już zmienić nazwę stanowiska na Specjalistę 🙂

MłodsiWiek
Pyt. Jestem po 30-tce. Czy mogę się jeszcze przekwalifikować?
Odp. Zdarzają się starsze osoby, które zaczynają po 30-tce jako Młodsi Analitycy. Proszę bardzo 🙂 Najwięcej Młodszych Analityków (jak nazwa wskazuje) spotkasz zaraz po studiach albo jeszcze na studiach pracujących na część etatu.
Zarobki Młodszych Analityków Biznesowych - Analiza IT
Pyt. Zarabiam 3500 zł netto. Czy to dużo?
Odp. Jeśli nie jesteś z Warszawy, to całkiem nieźle. Zarabiasz więcej niż połowa Stażystów i Młodszych Analityków. Ba – prawie tyle co 25% najlepiej zarabiających. Jeśli natomiast jesteś z Warszawy – zarabiasz 500 zł mniej niż połowa stażystów i młodszych analityków – nieco więcej niż 25% najgorzej zarabiających.
Pyt. Dołóżmy do tego fakt, że mam 2 lata doświadczenia jako analityk i 3 lata doświadczenia w pracy w ogólne.
Odp. Patrząc na kolejne wykresy wynika, że jesteś jednym z bardziej doświadczonych w analizie młodszych analityków. 

Pyt. Mam 25 lat, czy to coś podpowiada?
Odp. To znaczy, że młodszych analityków w Twoim wieku jest najwięcej.
Pyt. Czy jeśli jestem po 30-tce i przekwalifikuję się na analityka to będę zarabiał tyle, co młodsi koledzy czy nieco więcej?
Odp. W większości przypadków od “nieco więcej” do sporo więcej. Różnica między średnimi to 1860 zł. Ale zobacz cały artykuł: Czy warto przekwalifikować się na analityka?
Ale na szczegółowe wnioski poczekajmy jeszcze aż prześlę Ci cały raport z badania.

Cześć, jestem Hania.

Jako strategiczny analityk biznesowy na pograniczu zarządzania i IT zapewniam, że projekty i działania w organizacji przynoszą wartość biznesową. Dostarczam kompetencji analitycznych managerom i zarządom z Polski, Niemiec i Szwajcarii przy tworzeniu strategii oraz wdrażaniu jej w kilkuset osobowej międzynarodowej organizacji.

Może zaciekawi Cię także:

www.analizait.pl by ProjectUP (C) 2020