Dawajmy to, co potrzebne

Jak trudno zacząć pisać o wojnie.
Osoby zgromadzone na analiza IT – jesteśmy przede wszystkim ludźmi. Każda ludzka pomoc przyda się Ukraińcom. Materialna, finansowa, transport, jedzenie, rzeczy pierwszej potrzeby.
Ale jesteśmy też ekspertami od potrzeb klientów.
Dziś myślenie o satysfakcjonującej pracy wykonywanej na mistrzowskim poziomie brzmi jak abstrakcja. Jednak myślę, że możemy nasze myślenie analityczne zaprząc również do pomocy.
W wielu zbiórkach nie potrzeba już ubrań czy oddawanej krwi – zebrały tego więcej niż na ten moment są w stanie użyć. Innych rzeczy za to brak.
Dawno przekonałam się, że pomoc może być efektywna i nieefektywna. Efektywna to taka, która celuje precyzyjnie w potrzeby i robi to na skalę, która jest odczuwalna.
Czego potrzebują Ukraińcy trafiający do Polski? Kiedy, w czym i jak możemy pomóc?
Spójrzmy na piramidę potrzeb Maslowa.

Jedzenie, picie, ubranie, ciepło, sen, leki, opatrunki, higiena, podwiezienie, gdy ktoś stał 60 godzin w kolejce na granicy.
To niewyobrażalne, że mogło tego zabraknąć. Od tego trzeba zacząć. To króluje dziś na listach rzeczy potrzebnych w zbiórkach. Warto sprawdzić co w danych zbiórkach przyjmują, zanim się do nich wybierzemy.

Schronienie, zakwaterowanie, mieszkanie, leki na dłużej, kontakt z rodziną – czy oni są bezpieczni, później – praca, stały dochód.
Może będzie potrzeba pomóc odnaleźć się w nowym miejscu, nowym kraju. Każda osoba, rodzina, może mieć inne potrzeby. Warto pytać i na nie odpowiedzieć.

Kontakt z grupą, przynależność, relacje.
Kontakt z innymi osobami w podobnej sytuacji. Kontakt z rodziną. Kontakt z życzliwymi ludźmi, którzy są w dobrym stanie psychicznym i są w stanie wspierać. Pomoc psychologiczna, jeśli ktoś potrzebuje. Po doświadczeniach wojennych pojawia się tzw. PTSD – zespół stresu pourazowego. Warto mieć tu profesjonalne wsparcie.

Docenienie, uznanie, poczucie własnej wartości, poczucie wpływu.
Na dziś wydaje się to pieśń przyszłości. Przed osobami z trudnymi przeżyciami będzie przejście żałoby – po utracie bliskich osób, miejsc, a nawet poczucia bezpieczeństwa. Uznanie będzie ważne dopiero za jakiś czas. Obyśmy znów jak najszbciej doszli o tego poziomu.

Rozwój, doskonalenie, doznania estetyczne, realizacja marzeń
Tyle mieliśmy szczęścia, zaspokojonych potrzeb, które uznawaliśmy za oczywiste. Mogliśmy skupić się na rozwoju. Zatrważające jest zestawienie – wczoraj chciałem się doskonalić, a dziś nie wiem czy będzie jedzenie i cała ściana w domu.

W tej wojnie każdy daje z siebie to, co może, co potrafi. Okazuje się, że my jako analitycy, działamy bardzo daleko najpilniejszych potrzeb.
Wielu z nas ma jednak dobrą pracę, oszczędności, duże wypłaty. Pieniądze zwiększają poczucie bezpieczeństwa, pole możliwości i zakres, w jakim możemy pomóc innym. Jeden przelew może czasem pomóc więcej niż bardzo wiele drobnych wpłat. Znajdą się ludzie, którzy pieką chleb, opiekują się dziećmi – jeśli Tobie najlepiej wyjdzie zrobienie przelewu – to też ważna pomoc.
Wpłaciłam prywatne pieniądze na zbiórki. Oddałam swoje rzeczy. Czekam na rodziny w Gdańsku. Od marca przekazywać będę 20% z analiza IT na pomoc Ukraińcom.
Poza pieniędzmi – mamy trochę czasu, rzeczy materialnych, uwagi, którą możemy oddać drugiemu człowiekowi.
Zadbaj też o siebie.
Jeśli Ty padniesz, nikomu nie pomożesz. Śledź informacje, żeby wiedzieć co się dzieje, ale zajmij się też czymś innym, żeby nie zwariować. W trudnych momentach trudno skupić się na pracy, ale obowiązki pozwalają nam zachować pion i wracać myślami od naszych obaw do tu i teraz. Praca też zapewnia nam przychód, zwiększa poczucie bezpieczeństwa i przynależności do grupy. A firmy odprowadzając podatki wspierają państwo i pomagają gospodarce.
Po covidzie, pracy zdalnej i swoich własnych wyzwaniach, możesz mieć już dosyć. Jeśli nie dajesz rady – odpocznij, zadbaj o siebie. A jeśli możesz – rozejrzyj się czy możesz pomóc komuś bardziej potrzebującemu. Pomaganie innym pomaga też nam samym.
Na wsparcie w szukaniu pracy, comiesięcznym utrzymaniu i podnoszenie poziomu życia przyjdzie jeszcze czas. Mam nadzieję, że będziesz wtedy ze mną i razem zorganizujemy jakąś akcję monitoringową czy szkoleniową dla Ukraińców szukających pracy w analizie IT.

Zbuduj fundamenty pracy marzeń jako analityk

Dołącz do 6000 analityków i otrzymaj PDF ze wskazówkami.
Poznaj też serię innych bezpłatnych materiałów i aktualizacje o bieżących projektach

Cześć, jestem Hania.

Jako strategiczny analityk biznesowy na pograniczu zarządzania i IT zapewniam, że projekty i działania w organizacji przynoszą wartość biznesową. Dostarczam kompetencji analitycznych managerom i zarządom z Polski, Niemiec i Szwajcarii przy tworzeniu strategii oraz wdrażaniu jej w kilkuset osobowej międzynarodowej organizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart