Czego szukają firmy u analityków? – wywiad z pracodawcami

23 listopada 2015

Przygotowuję właśnie pytania do wywiadu o cechach, umiejętnościach poszukiwanych u analityków przez pracodawców. W wywiadzie weźmie udział kilka do kilkunastu firm posiadających swoje analityczne zespoły. Czy są pytania, które Cię nurtują inne niż wymienione poniżej?

  1. Czego szuka się u potencjalnych pracowników? Jakiego wykształcenia, doświadczenia, umiejętności twardych i miękkich, jakich postaw i cech osobowości? Co decyzuje o zatrudnieniu?
  2. Czym wyróżniają się najlepsi analitycy w pracy z zespołem i klientem? Cechują ich wyjątkowe umiejętności, skuteczność działania, a może jeszcze coś innego?
  3. Po czym poznaje się, że przyszedł czas na awans, kolejny poziom trudności zadań oraz wyższego wynagrodzenia? Jak wygląda to w przejściu z juniora na specjalistę, na seniora czy lidera, kierownika zespołu?
Jakie jeszcze odpowiedzi chciałbyś uzyskać?

Cześć, jestem Hania.

Jako strategiczny analityk biznesowy na pograniczu zarządzania i IT zapewniam, że projekty i działania w organizacji przynoszą wartość biznesową. Dostarczam kompetencji analitycznych managerom i zarządom z Polski, Niemiec i Szwajcarii przy tworzeniu strategii oraz wdrażaniu jej w kilkuset osobowej międzynarodowej organizacji.

Może zaciekawi Cię także:

www.analizait.pl by ProjectUP (C) 2020