Chciałbyś awansować i dostać podwyżkę? Kto by nie chciał. Problem w tym, że często zabieramy się za to z zupełnie niewłaściwej strony. Powiem Ci jak możesz podejść do awansów zupełnie inaczej. I zdradzę 5 sposobów, by drastycznie zwiększyć swoje szanse na sukces.
Poziom stanowiska to jeden z najważniejszych czynników wpływających na wysokość zarobków analityków.
Możemy awansować ze specjalisty do spraw jakości na analityka biznesowego. Z juniora na specjalistę. Ze specjalisty na starszego analityka. A dalej? Może na strategicznego analityka, lidera dobrych praktyk analizy w projekcie lub firmie, architekta biznesowego i wiele innych możliwości.
Za awansem idą większe pieniądze. No i prestiż, bo przy Twoim nazwisku pojawia się coraz dumniej brzmiąca nazwa stanowiska. Czekamy na ten moment z wytęsknieniem.
Pamiętam, kiedy zostawałam oficjalnie analitykiem biznesowym. Marzyłam o tym i robiłam tę pracę, ale oficjalne stanowisko w umowie przyszło z czasem. Byłam dumna i chciałam podkreślić tę chwilę.
Za pierwszą wypłatę z umowy analityka kupiłam płaszcz, żeby wyglądać porządnie na spotkaniach z klientami. Nie narzekałam wtedy na nadmiar kasy i kilkukrotnie było mi wstyd przed klientem, że przychodzę np. do eleganckiego banku w kurtce na miarę studenta, który ma za dużo miesiąca do końca pieniędzy. 😉
Cóż, te czasy dawno za mną. Po wielu latach, wielu awansach w różnych firmach i przede wszystkim po doświadczeniach prowadzenia własnej działalności i zlecania pracy innym, dziś znacznie lepiej rozumiem o co chodzi w awansach i podwyżkach. Widzę, że często zabieramy się do nich od złej strony.
Co to znaczy – ze złej strony?
Typowa postawa młodego pracownika na etacie przypomina mi trochę relację rodziców z dziećmi. Albo osoby pobierającej publiczne świadczenia. Niektórzy pozostają w niej nawet przez całe życie. Problem w tym, że ma ona ograniczoną skuteczność i frustruje, bo ogranicza Twój wpływ.
Pokażę Ci jak możesz spojrzeć na podwyżki i awanse inaczej, biznesowo, z perspektywy Twojego szefa.
Wiele osób nie doświadczyła bycia przedsiębiorcą, nie miała okazji obserwować tego w rodzinie czy słuchać jak myślą takie osoby. Z mentalnością pracownika etatowego mamy ograniczone możliwości rozwoju, bo nie rozumiemy jak działa system, w jakim się znajdujemy i od czego zależą zarobki.
Typowy pracownik etatowy zakłada, że sedno pracy, jaką ma wykonać starając się o podwyżkę czy awans, to przekonać pracodawcę, że zasługuje na większe zarobki lub wyższe stanowisko. Myśli o tym jaką kwotę by chciał, jaką mają koledzy i jak najwięcej wyciągnąć z tej firmy. Stara się brzmieć pewnie rzucając TĘ sumę. Żeby przy wymawianiu kwoty zachować pokerową twarz i żeby oko mu nie drgnęło. Jeśli spotyka się z oporem pojawia się nerwowe przerzucanie argumentami, nieporadne negocjacje, czasem szantaż odejścia tam, gdzie go bardziej docenią.
Byłam tam. Może z wyjątkiem szantażu. 😛
Stajemy jak nastolatek przed rodzicem mówiąc, że chcemy więcej kieszonkowego, bo Jola ma fajniejszy telefon, a z Krzyśkiem chcemy iść na koncert, a bilet kosztuje. I liczymy na pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku. W pełni zdani na rodziców. Zależni od ich nastroju, od ich decyzji, które wynikają nie wiadomo z czego. Czekamy. I liczymy, że się zgodzą.
Twoje zadanie nie polega na liczeniu na szczęście, trafieniu na dobry dzień czy brzmieniu na pewnego siebie. Tym bardziej, że szefowie są zazwyczaj lepiej wytrenowani w tej grze.
Znacznie lepsze efekty da analityczne zrozumienie jak działa system polegający na zarabianiu pieniędzy i awansowaniu. I wykorzystaniu tej wiedzy, by zmaksymalizować korzyści dla Ciebie i dla Twojego szefa.
Czas stać się prawdziwym dorosłym i partnerem w biznesie.
Wierzę, że kiedy zaczniesz patrzeć z tej perspektywy, to diametralnie zmieni się Twoja pozycja w negocjacjach.
Przestań żebrać o podwyżkę chcąc robić to samo i tak samo. Czemu ktoś miałby Ci płacić więcej, skoro nic więcej z tego nie ma? To, że jesteś starszy, pracujesz dłużej, albo zrobiłeś szkolenie, które się na nic nie przełożyło, to naprawdę mała wartość.
Dlaczego w ofertach o pracę pojawiają się te magiczne 2 lata doświadczenia w pracy na danym stanowisku? Dlaczego szefowie niechętnie dają podwyżki i trzeba tak o nie walczyć?
Odpowiedź jest prosta. Nie dlatego, że są chamami, skąpcami i wykorzystywaczami. Są biznesmenami.
Celem szefa nie jest zapłacić Ci jak najmniej. Jego celem jest, żeby jak najwięcej zostało na rozwój biznesu. Niby to samo, ale jednak zupełnie co innego.
Twoim zadaniem nie jest „wyżebrać” jak najwięcej. Twoim zadaniem jest znaleźć taki sposób, by swoimi działaniami zmaksymalizować wartość, jaką pracodawca ma z zatrudniania Ciebie. Im więcej wartości wygenerujesz, tym więcej firma zyska i tym więcej będzie warte Twoje miejsce pracy – tym więcej firma będzie mogła Tobie oddać w postaci wyższej wypłaty.
Jak to zrobić? Zrozumieć system, jakim jest firma. Zrozumieć jaką rolę pełnią w niej zadania wykonywane przez Twoje stanowisko. I maksymalizować wartość.
OK, Hania, ale jak to zrobić?
Jeśli pracujesz na umowę o pracę albo zlecenie, gdzie istotny jest czas, w jakim wykonasz zadanie, to możesz działać tak, by skrócić czas. Zamiast analizować czy rozwiązywać 3 sprawy w miesiącu, zastanów się jak robić 4, 5 albo 6. Tu wstaw dowolną liczbę i dowolny zakres zadania. Ale kierunek jest właśnie taki – jak za Twoją miesięczną wypłatę pracodawca może dostać więcej?
Jeśli w swojej pracy potrzebujesz, żeby ktoś się Tobą zajmował, to zwiększasz koszty swojego miejsca pracy. Im bardziej jesteś samodzielny, tym więcej inni mogą spędzić czasu na dokończeniu innych zadań. Dostarczając pracę dobrej jakości, inni nie muszą jej sprawdzać. Koordynując pracę innych, powodujesz, że szef nie musi już tego robić.
Dowiedz się, na czym zależy klientowi. Jaki ma główny cel waszej współpracy, ale też w jakich warunkach komfortowo mu się pracuje – jak możesz rozwiązywać jego problemy, podpowiadać, budować zaufanie, że zadbasz o jego interes? Jeśli klient będzie miał korzyści z pracy z Tobą, to wniesiesz wkład w utrzymanie klienta, jego powracanie czy spowodujesz, że będzie polecał Waszą firmę innym. A to przychód dla biznesu.
Szefowie nie mają czasu zajmować się wszystkim. Spraw w firmie jest tak wiele, że trzeba zająć się krytycznymi, a pozostałe odpuszczać. Choć mogą to być nadal ważne sprawy. Jeśli znajdziesz rzecz, która przeszkadza Twojemu szefowi lub nie ma na nią czasu w firmie, a Ty rozwiążesz ten problem jego, zespołu lub innych, to wygenerujesz dodatkową wartość w postaci oszczędzonego czasu, zdjęcia zmartwienia z głowy lub zwiększenia zadowolenia klienta. Szukaj takich rzeczy, najlepiej w pobliżu swojego stanowiska i eliminuj je.
Jeśli są w firmie problemy, których nikt inny nie potrafi rozwiązać, bo brakuje wiedzy, kompetencji, inicjatywy lub odwagi, Ty bądź tym, który spróbuje. Często wymaga to dodatkowej wiedzy i umiejętności, które musisz zdobyć poza firmą. I potrzeba zbudować zaufanie szefa, że możesz to zrobić, że może Ci to spokojnie powierzyć. Ale wiesz co? Tak właśnie tworzą się bardziej ambitne stanowiska z dumnie brzmiącymi nazwami i zgadnij – wyższymi zarobkami.
Myślę, że ten artykuł może wywrócić myślenie wielu osób. I bardzo fajnie! Czy tak było? Daj mi znać odpisując w komentarzu.
P.S. Aha, żeby przekonać szefa, że przynosisz taką wartość, najlepiej mieć dowody i zmierzyć to, co twierdzisz, że teraz jest lub będzie lepsze. Ale to temat na inny raz..
P.S.2 Zastrzeżenie 1 – myślenie biznesowe do oszczędności i przychodów może nie do końca działać z team leaderami, którzy sami nie myślą w ten sposób. Możesz trafić na kogoś, kto po prostu jedzie utartą ścieżką rozmów okresowych, ma określony budżet i choćbyś miał wygenerować miliony, to on się po prostu na tym nie pozna lub nie będzie potrafił tego obsłużyć. Wtedy poznaj system, w jakim on działa – jakie kryteria wg niego musisz spełnić? Możesz też wywrotowe zmiany załatwiać z wyżej postawionymi ludźmi, którzy rozumieją i mają wpływ. Jednak ostrożnie wtedy z relacjami z Twoim szefem. W ostateczności możesz zmienić miejsce, ale o tym innym razem.
P.S.3. Zastrzeżenie 2 – myślenie biznesowe może nie działać w instytucjach publicznych, bo tam system wpływu pieniędzy działa w inny sposób (pieniądze z podatków, ustalona drabina zarobków i awansów, itd.). Wtedy dobrze poznaj system, jaki rządzi Twoim środowiskiem pracy i zastanów się jak zmaksymalizować te wartości. W ostateczności możesz przejść do sektora prywatnego, którego mechanizm działania opiera się na rynku i przychodach, można w nim więcej zyskać.
Ten tekst jest jednym z maili, jakie otrzymują osoby zapisane do serii o zarobkach i planowaniu kariery na podstawie badań zarobków kilkuset analityków biznesowych w Polsce i moich doświadczeń. Dowiedz się od czego zależą zarobki. Dopasuj karierę do siebie.
Dołącz do mailingu i otrzymuj więcej wskazówek.
Jako strategiczny analityk biznesowy na pograniczu zarządzania i IT zapewniam, że projekty i działania w organizacji przynoszą wartość biznesową. Dostarczam kompetencji analitycznych managerom i zarządom z Polski, Niemiec i Szwajcarii przy tworzeniu strategii oraz wdrażaniu jej w kilkuset osobowej międzynarodowej organizacji.
Bjorn
Coś w tym jest. Nie chcę chwalić samego siebie ale to pewnie unikalne umiejętności sprawiły że otrzymałem stanowisko menedżerskie w jednostce, która wcześniej menedżera nie potrzebowała 🙂
Hania
Super! Gratuluję 🙂
k
niby tak, a jednak nie. Robiłam każdy z tych punktów, dostawałam więcej pracy za taką samą kasę, a jak się upomniałam o podwyżkę to tysiąc wymówek. w koncu jak dostałam to 500 brutto wiecej bez mozliwosci negocjacji. W miedzyczasie odezwała sie firma proponujaca dwa razy tyle netto co dastałam po podwyzce, jak powiedziałam ze chcę złożyć wypowiedzenie, to nagle szef, który nigdy nie ma czasu na rozmowę się odezwał, znalazł mi „bardziej rozwojową pracę”- tylko szkoda, że na pytanie jakie pieniadze się wiążą z nowym stanowiskiem nabrał wody w usta i odpowiada, że stawka jest atrakcyjna 😀 ciekawe dla kogo. nawet gdyby w nowej firmie z jakiegos powodu by mnie nie zostawili po okresie próbnym to pieniadze jakie odłoże = 6 miesięczne wynagrodzenie z firmy obecnej. Chyba nie musze mówić, że „wyzwanie z atrakcyjnym wynagrodzeniem na innym stanowisku w starej firmie” mnie nie interesuje. Od 2 lat pytałam o inne stanowisko- nigdy nie było 🙂 a teraz, wpowiedzenie, 4 godziny pozniej mamy stanowisko mozesz od poniedziałku zacząć 😀
nie wiem, ale ja się zraziłam do takiego podejścia. wygadałam się, co p.Haniu sądzisz? moze to ze mną jest coś nie tak i poleciałam tylko na kasę?
Pozdrawiam,
K.
Hania
Jeśli robiłaś te rzeczy i szefowi zależało na tym, by Ciebie zatrzymać, to super. 🙂 Rzeczywiście, nawet, jeśli bylibyśmy idealnymi pracownikami, to 50% ma do powiedzenia szef. I tego nie przeskoczymy. Możemy natomiast próbować inaczej lub odpowiednio dostosować się do zaistniałej sytuacji. Myślę, że kolejne materiały o dopasowaniu do pracodawcy mogą Cię zainteresować. Ten widocznie nie był dla Ciebie, bo już to znasz. Wiele osób jednak zaczyna od patrzenia w tę drugą stronę i czego ONI mi nie dają, nie widząc jak wiele mogą zmienić po swojej stronie. A na siebie ma się nieporównywalnie większy wpływ niż na innych. Jestem fanem kierunkowania wysiłków tam, gdzie jest największa szansa na rezultat. W Twoim przypadku co innego jest teraz ważne. O tym też będzie. Na pewno musimy dbać o swoje interesy. To praca i umowa, nie poświęcanie się. Jeśli nie ma zgody na warunki umowy, to mamy kilka innych opcji. O tym niebawem.
k
Super jestem bardzo ciekawa co bedzie dalej 🙂
Artur Guła
Hania, ciekawe, analityczne podejście do tematu!
Warto mówić o tym, że wynagrodzenie zależy od wartości jaką się wypracowuje, lub pomaga innym wypracować. I w uproszczeniu to wszystko. Samo siedzenie w pracy nie generuje wartości, chociaż według modelu umowy o pracę może tak się wydawać 🙂 W IT pojawia się czasami takie rozleniwienie, bo są dobre zarobki, a kolejna firma już tylko czeka, żeby nas w razie czego zrekrutować. Kiedyś ta bańka jednak pęknie i wtedy przyda się dokładnie to, o czym napisałaś.
Jakiś czas temu też poruszałem podobny temat na blogu i jeżeli pozwolisz, to podam link, może kogoś zainteresuje: https://www.swiatprzywodztwa.pl/ile-za-godzine-czyli-jaka-jest-optymalna-stawka-godzinowa/
Joanna
Ciekawy tekst Haniu, czekam z niecierpliwością aż rozwiniesz P.S. 🙂 bo robienie to jedno, a czy ktoś to dostrzeże i odpowiednio zinterpretuje to odrębny temat.
Hania
Pewnie w przyszłym tygodniu 🙂
Artur
#1 Rób więcej w tym samym czasie
Znam to z pracy etatowej w firmie, w której byłem ponad 6 lat. Każda podwyżka nie była podwyżką za podnoszenie kompetencji (mimo, iż je podnosiłem), a dodatkową kartkę A4 obowiązków i obszarów, za które odpowiadałem. Po tych 6 latach zapełnionych kartek A4 było… 8.
Na moim miejscu (po miesiącu prób realizacji zadań przez 1,5 etatu) pracowały 2 osoby ze wsparciem w połowie etatu przez trzecią, ale do tego „3 kartki zadań” przekazano do realizacji do outsourcingu.
WNIOSEK: możesz robić więcej, być efektywnym na 200%, jednak docenionym naprawdę zostaniesz dopiero wtedy – gdy odejdziesz…
patrickwro
Branie na siebie coraz większej ilości obowiązków to niestety świetna droga do tego, aby zostać wykorzystanym i przy okazji zawyżyć też normy innym pracownikom. W najlepszym wypadku otrzyma się dyplom „pracusia” pod koniec roku przy okazji wigilii firmowej czy innego przedstawienia. Chcesz na prawdę lepiej zarabiać – zmień pracę.
Senga
Niestety, robię wszystkie z powyższych punktów. Do mojego szefa nie docierają żadne argumenty, ani logiczne ani inne. Jak sobie coś ubzdura, to będzie w to brnął, a co lepsze zrobi na złość i na odwrót, żeby komuś tylko dokopać. U niego są lepsi i lepsiejsi. Ci co donoszą, albo jęczą, że mają mało są cacy i odpowiednio wynagradzani. Nie należę do żadnej z tych grup, bo mam swój honor. A odpowiedź na moją prośbę o podwyżkę była, nie bo nie i wyrzucił mnie prawie z gabinetu. Dodam tylko, że mam jednoosobowe stanowisko i nikt mnie nie zastępuje, a od ponad 4 lat nie byłam na nic chora, całą pandemię codziennie pracowałam w biurze. Zero docenienia. Mało tego, mam wyższe doświadczenie, staż pracy, wykształcenie i stanowisko od innych, w dodatku pomogłam szefowi wygrać sprawy w sądzie z pracownikami, a niestety jestem dyskryminowana przy premiach, czy nagrodach. Niestety, uważam, że są tacy szefowie, którzy są uparci i niczym się ich nie przekona, choćby człowiek na rzęsach chodził. Nie, bo nie! Przykre to jest.
Hania
Tak też może się zdarzyć. Jeśli nic z tego nie ma sensu w Twoim przypadku, to może to jest ten przypadek, kiedy najlepszym wyjściem jest wyjście z firmy. (Nie)stety szef jest szefem i jeśli jest też sam sobie szefem (lub jego szef nie reaguje), to nie przeskoczysz. Jego reguły gry. Ale każdy ma prawo szukać innej pracy – takiej, w której będzie pracował na zasadach bardziej zgodnych ze sobą. Dopóki pracownik pozostaje w firmie to (mimo niezadowolenia) domniemuje się zgodę na takie warunki. Pewnie są różne sytuacje, ale w IT pracy jest tak dużo i teraz nawet przy pracy zdalnej miejsce zamieszkania nie stanowi przeszkody. Trzymam kciuki za Ciebie, żebyś za jakiś czas napisała, że jesteś w lepszej dla siebie sytuacji.
Może zaciekawi Cię także:
Badanie zarobków i kompetencji analityków biznesowych 2023
Masz przed sobą wyjątkowe badanie zarobków i kompetencji analityków biznesowych. Nikt w Polsce nie przebadał analityków w branży IT w
Poznaj swoją osobowość rzetelnie – Wielka Piątka
Talenty, typy osobowości, style myślenia i działania. Od wielu lat próbujemy lepiej poznać siebie. A Wielka Piątka? Okazuje się, że
Karol i jego droga do analizy
Dziś historia Karola, który z asystenta projektanta sieci światłowodowych, zarabiającego 2000 zł na umowie zlecenie, w ciągu 7 lat stał
Nie przyjęli Cię do pracy? Czy jesteś beznadziejny?
Nie przyjęli Cię do pracy. Nie przyszedłeś rekrutacji. Nie zaprosili Cię na kolejny etap. Byłeś na rozmowie, ale jednak odpowiedź
Agata i jej droga do analizy biznesowej
Historia Agaty i jej droga do analizy to kolejna niezwykłą opowieść o odwadze i tym, że warto brać życie w
Tomek i jego droga do analizy biznesowej
Wasze drogi do analizy biznesowej – bywają różne i każda jest mega ciekawa! Dziś poznajcie historię Tomka i ryzyko, jakie
Jak właściwie wybrać zawód
Wiele osób pyta mnie „Jak zostać analitykiem biznesowym?”. Ale pierwsze pytanie brzmi – czy w ogóle powinieneś nim zostać? Jak
Jak zdefiniować swoją hierarchię wartości i wybrać zawód zgodnie z nią
Czy zauważyłeś, że niektóre osoby lub firmy mają swoją hierarchię wartości? A słyszałeś o wartościach Scrum? Może chciałbyś stworzyć coś
Jak sprawdzić, czy analiza biznesowa jest czymś dla mnie?
Żeby zdecydować, czy analiza biznesowa jest dla Ciebie, należy wziąć pod uwagę więcej niż tylko pobieżnie usłyszane informacje na temat
442 analityków w badaniu zarobków 2022!
Zbieranie odpowiedzi do badania zarobków 2022 zakończyło się 31.01.2022 r. Zebraliśmy 442 odpowiedzi! Dziękujemy! Zabieramy się za analizę wyników. Chętnych
Q&A zadaj mi pytanie
W poniedziałek na Live o strategiach podwyżkowych najskuteczniejszych analityków zapowiedziałam dodatkowe Q&
Live 24.01 19:00 Strategie analityków najskuteczniej negocjujących zarobki
Rusza badanie zarobków analityków 2022!
Zbieranie odpowiedzi do badania zarobków 2022 zakończyło się 31.01.2022 r. Zebraliśmy 442 odpowiedzi! Dziękujemy! Zabieramy się za analizę wyników. Chętnych
JAK, CO i KOMU oferować, starając się o awans lub nową pracę w analizie biznesowej?
Jak zapunktować, gdy starasz się o awans lub nową pracę jako analityk biznesowy?
Jak można zapunktować podczas rekrutacji, by zdobyć pracę? A jak podczas pracy lub przed rozmową okresową, aby zdobyć awans i
W jakich firmach analitycy biznesowi zarabiają najlepiej?
Sprawdź, gdzie analitykom biznesowym pracuje się najlepiej i wygraj jeden z moich kursów!
Pay gap – kobiety zarabiają mniej również w analizie biznesowej
Różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn istnieje również w analizie biznesowej. Jaka jest siła wpływu płci na zarobki? Posłuchaj jakie
Jak wejść do branży IT?
Czy warto wejść do branży IT? Jakie są specjalizacje? Analityk biznesowy, programista, tester, UX designer, scrum master, product owner, manager,
Podsumowanie roku analityka biznesowego
Jak podsumować rok analityka biznesowego? Podrzucę Ci kilka inspiracji i podpowiem na czym się skupić, by powziąć wartościowe wnioski. Co
Książki 2021 – podsumowanie i polecenia
Książki, które czytałam w tym roku i polecam dalej. Kategorie: strategia, biznes, analiza, psychologia i inne. Też je czytałeś?
Analityka biznesowa a analiza biznesowa
Czy analityka i analiza biznesowa to to samo? Czy jednak to dwa różne zajęcia, a słów tych nie stosuje się
Talenty Gallupa u analityków
W tym nagraniu poznasz moje wnioski z warsztatów talentów Gallupa (Clifton’s Strenghts). Czy jest jedyny słuszny zestaw talentów analityków? Co
Warszawa, Wrocław, Trójmiasto – miasta z pracą dla analityków biznesowych
W jakich miastach kryją się analitycy? Gdzie spotkamy ich najwięcej? Jak to wygląda procentowo w skali całej Polski? Wiedzę na
Badanie zarobków 2022 – konsultacja społeczności
Zbliża się czas badania zarobków analityków 2022. W ostatnim roku zgłaszaliście potrzebę oddzielenia analizy zarobków B2B i UoP. Nadchodzą zmiany
Codzienna dawka analizy – Pierwsze wrażenia ze studiów psychologicznych
Dowiedz się, co mnie zaskoczyło i jakie są moje spostrzeżenia w porównaniu do przebytych studiów informatycznych. Powiem też, po co
Jak zostać ekspertem analizy biznesowej, choć firma nie wymaga
Nie masz okazji? Szef nie wymaga? Firma nie stosuje? Dowiedz się w jaki sposób zostać ekspertem analizy biznesowej w takich
Po co analitykowi psychologia? Idę na studia
Po co analitykowi psychologia? Czemu idę na kolejne studia? W nagraniu z gdyńskiej plaży opowiadam o moich osobistych powodach, ale też
5LW #002 Jak znaleźć szczęście w pracy?
Czy jesteś szczęśliwy jako analityk biznesowy? Takie pytanie padło na jednej z grup. Zaznaczyłam w ankiecie „tak”, ale to grube
Nie ogarniasz? Nie jesteś sam
Nie ogarniasz? Mam dla Ciebie kilka myśli… alternatywnych. Problemy, porażki, kryzysy. Spójrzmy na nie inaczej. Wspólnie. Tu nie musisz być
Czemu szef Cię nie słucha? Sprzedaj pomysł w firmie.
Masz pomysł, ale szef Cię nie słucha? Dzielę się wnioskami z analizy setek sugestii pracowników – dlaczego niektóre nie mają
CPOA Certyfikat Product Ownership Analysis IIBA – wrażenia z egzaminu
Wrażenia z egzaminu CPOA (Certified Product Ownership Analysis) IIBA. Dołącz do grupy przygotowującej się do egzaminu: https://edu.analizait.pl/product/kurs-zdobadz-certyfikat-product-ownership-analysis-iiba
Talenty Gallupa z Kasią Syrówką – live 6.05 o 19:00
Znasz swoje talenty Gallupa? I co dalej? Dowiedz się jak wygląda profil talentów osoby nadającej się na analityka. Zobacz jak
Moja droga analityka biznesowego
Ostatnio napisał do mnie Marcin: „Czy mogłabyś podzielić większa ilością informacji na temat Twojej historii? Jakie działania podejmowałaś? Jaką wiedzę
Zaplanuj ze mną karierę i zwiększ zarobki analityka
Dołącz do grupy, z którą popracujesz nad swoim rozwojem jako analityk biznesowy. Wspólnie pracujemy nad Twoją ścieżką kariery, podwyżką, awansem.
Ścieżki rozwoju analityka biznesowego
Jakie są możliwe ścieżki rozwoju analityka biznesowego? Analityk/programista, analityk agile a może strategiczny analityk biznesowy? Poznaj możliwości. Weź udział w
Wyniki badania zarobków analityków 2021 – webinar 31.03 19:00
Wyniki badania zarobków analityków 2021 już są! W środę 31.03 19:00-21:00 zapraszam na webinar, gdzie omówimy wyniki badania zarobków i kompetencji
13 000 – 20 000+ zł netto – planuj karierę
Top 10% analityków biznesowych w Polsce to zarobki od 13 000 zł netto a nawet więcej niż 20 000 zł
Nie proś więcej o podwyżkę
Chciałbyś awansować i dostać podwyżkę? Kto by nie chciał. Problem w tym, że często zabieramy się za to z zupełnie
Jak zwiększyć zarobki i zaplanować karierę analityka – badanie potrzeb
Szukasz wskazówek jak zwiększyć zarobki i planować karierę analityka? Przygotowuję dla Ciebie mnóstwo materiałów. Chcę mieć pewność, że trafię dokładnie
Jak zwiększyć zarobki analityka biznesowego
Chciałbyś zarabiać więcej? Pewnie już czeka wymarzony samochód, mieszkanie albo to, co coś, co zawsze chciałeś zrobić, ale brakowało Ci
Kulisy badania zarobków #1 przygotowanie danych
541 osób wzięło udział w badaniu zarobków i kompetencji analityków 2021. Żeby umilić czekanie na wnioski, przedstawiam kulisy badania –
Książki, które polecam z 2020 roku
Polecam 7 spośród książek, po które sięgnęłam w 2020 roku. Może posłużą i Tobie. Książki uczą, poszerzają horyzonty i wywracają
Badanie Zarobków i Kompetencji Analityków Biznesowych 2021
Rusza badanie zarobków i Kompetencji Analityków 2021. Weź udział i dowiedz się ile powinieneś zarabiać. Poznaj lepiej analityków w Polsce.
Dzień Porażki 2020
Sukcesy są fajne, ale to przez porażki wiedzie prawdziwe życie. I droga do sukcesów. Trzeba umieć uczyć się na błędach.
Jakimi wartościami powinien kierować się analityk?
Książki o analizie biznesowej i nie tylko
Na goodreads zebrałam książki, które przeczytałam lub chcę przeczytać. Zajrzyj, może któraś Cię zaciekawi. Podziel się swoimi wrażeniami. Poleć coś
Droga Kobietko! 🙂 ❤🌹
W IT jest nas ok. 30% [2]. Za to prawie połowa w analizie (44%) [1].I to super, bo 72% kobiet
+160% ofert pracy na analityka w 2019
Z pozdrowieniami dla tych, którzy pytają czy analitycy biznesowi wyginą 😉 Marta Steiner (Head of Product & Marketing at No
Wpływ, proaktywność i odpowiedzialność
Zanim siądziemy do podsumowywania roku i planowania kolejnego (zawodowego czy prywatnego), czas właściwie rozłożyć akcenty. Co było naszą winą czy
Grupa na facebooku – słyszmy się :)
Słyszę, że nie docierają do Was informacje o spotkaniach, prelekcjach, treściach 🙁 FB obcina zasięci i mimo, że lubisz fanpage
Jak pracować z przeszkodami?
Co łączy Scrum Mastera, lidera i strategicznego analityka biznesowego? Każdy z nich próbuje usuwać przeszkody stojące na drodze grupy osób,
Dlaczego nie dają nam się samoorganizować?
Taka myśl z dziś. Chcemy samoorganizacji, wpływu na firmę, decydowania o swoim zespole. Agile, turkusy, managementy 3.0, itp. Wiele firm
Komunikacja – co może pójść nie tak?
„Zaczynam myśleć, że to największy problem ludzkości” – powiedział znajomy. Mnie również każdego dnia przytłacza nieskuteczna komunikacja – u siebie,
Test kamery, czyli fakty bez focha
Męczą Cię wredni ludzie? Masz dosyć niedomówień? Za często targają Tobą emocje? Zamiast się domyślać, denerwować i strzelać focha, naucz
Uczucie bezsilności
Masz czasem wrażenie, że walczysz ciągle z tym samym problemem? Wypruwasz sobie flaki, ale to nic nie daje? Tracisz w
aw3m #006 Przekwalifikowanie na/z Scrum Mastera, Product Ownera, testera, itp.
„Scrum Master, Product Owner, PM, Tester – kto najlepiej sprawdzi się w roli Analityka? I odwrotnie, jakie rolę może sprawnie
Analiza w 3 minuty #003 Jak zacząć w nowej firmie
Jak zacząć pracę analityka w nowej firmie? Czego się dowiedzieć? Zapraszam na 3 odcinek z serii „analiza w 3 minuty”
Sposoby na strach
Jak poradzić sobie z lękami? I co to ma wspólnego z analizą? 😛 Znalazłam ciekawe ćwiczenie w audiobooku „Garnek strachu”
Czy da się przekwalifikować na analityka spoza IT – historia Natalii
Masz za sobą parę lat przepracowanych w różnych firmach i na różnych stanowiskach. Dziś postanawiasz, że pójdziesz do świata IT,
Misja i wizja firmy a misja osobista
Wielu twierdzi, że misja i wizja organizacji to marketingowy bełkot, lanie wody zapełniające miejsce na stronie internetowej, puste frazesy na
Raport Zarobków i Kompetencji Analityków Biznesowych 2018
Przed Tobą wyniki III edycji Badania Zarobków i Kompetencji Analityków Biznesowych 2018! Po raz trzeci zapytaliśmy kilkuset analitków biznesowych w Polsce
Pozytywnie do problemu
Istnieje w językoznawstwie takie pojęcie jak semantyka i ona stanie się dziś tematem wpisu. Nie ta językoznawcza jednak, która zajmuje
Certyfikat Professional Scrum Product Owner I
Wielu analitykom (i nie tylko) chodzi pewnie po głowie, żeby zrobić certyfikat na Product Ownera (Professional Scrum Product Owner). Pojawia
Czego można się nauczyć pracując nad utrzymaniem aplikacji
– Może po prostu na początku mówmy im szczerze jak to wygląda, żeby nie mieli złudzeń i się nie rozczarowywali.
Model rozwoju kompetencji analityka biznesowego IIBA
Właśnie wyszło świeżutkie opracowanie modelu rozwoju kompetencji analityka biznesowego wg IIBA! 😀 Co to dla Ciebie oznacza? Jeśli: rozpoczynasz pracę
Jak doradzać, żeby doradzić
Wyobraź sobie taką sytuację… Od ponad godziny próbujesz przekonać klienta do swojego punktu widzenia. Ty wiesz, że masz rację, a
99 pytań rekrutacyjnych na analityka biznesowego
O co zapytają Cię na rozmowie rekrutacyjnej na analityka biznesowego? Możesz trafić na wiele z tej listy. A może Tobie
Kalkulator zarobków Analityków Biznesowych – Ile powinieneś zarabiać?
Chciałbyś wiedzieć ile powinieneś zarabiać? Czy przypadkiem nie zarabiasz zbyt mało w porównaniu z innymi analitykami? Jaką kwotę podać na rozmowie
NA001: Cele noworoczne dla analityków
Biegasz, sprzątasz, dojeżdżasz do pracy? Teraz możesz słuchać o analizie nawet wtedy, kiedy nie masz przed sobą monitora 🙂 Zasubskrybuj
Jaka firma i projekt do Ciebie pasują?
Zastanawiałeś się jak pracuje się w firmach i projektach innych niż Twoje? Jakie zalety i wady ma praca w małych
Rożne typy analityków
Są dwa rodzaje analityków. A w zasadzie nieco więcej. W każdym razie jest kilka kwestii, wobec których my i nasi
13 powodów, żeby nie marnować życia w analizie biznesowej
Do tego wpisu zainspirował mnie jeden z ostatnich artykułów Harvard Business Review. Mówił o tym, że żyjesz mrzonkami, bo nie
Jak zostać analitykiem biznesowym
Olśniło Cię, że ten fascynujący zawód może być dla Ciebie? Tylko jak się do tego zabrać? Od czego zacząć? Jak
Jak pracować z Trudną Osobą?
Masz wrażenie, że wsadziłby Ci nóż w plecy. Normalnie odciąłbyś się od takiej osoby. Teraz jednak nie możesz. Pracujecie nad
Raport Zarobków Analityków Biznesowych 2015
Ile powinieneś zarabiać? Przeczytaj Raport Zarobków Analityków Biznesowych 2015 Nie wiesz jaką kwotę podać na rozmowie kwalifikacyjnej? Zastanawiasz się czy
Jak stawać się doskonałym analitykiem bez stresu i wysiłku – część 2
Awans, wyższe zarobki, zagraniczne projekty, ogromne przedsięwzięcia. Możesz osiągnąć Twoje ambitne cele bez wysiłku i stresu! Wystarczy, że przyjmiesz jedną
Jak stawać się doskonałym analitykiem bez stresu i wysiłku
Awans, wyższe zarobki, zagraniczne projekty, ogromne przedsięwzięcia. Możesz osiągnąć Twoje ambitne cele bez wysiłku i stresu! Wystarczy, że przyjmiesz jedną
Raport z badania zarobków i kompetencji Analityków Biznesowych 2015
Wiemy już to, co czym się nie mówi! Wysokość wynagrodzenia pozostaje tematem tabu. A jednak od wiedzy ile zarabiają inni
Czego szukają firmy u analityków? – wywiad z pracodawcami
Przygotowuję właśnie pytania do wywiadu o cechach, umiejętnościach poszukiwanych u analityków przez pracodawców. W wywiadzie weźmie udział kilka do kilkunastu
Potrzeby
Jedną z podstawowych umiejętności analityka jest odkrywanie potrzeb. Musimy umieć sprawnie zastępować to, co usłyszymy – czego człowiek chce, tym,
Badanie zarobków i kompetencji Analityków Biznesowych 2015!
Zakończyliśmy właśnie Badanie Zarobków i Kompetencji Analityków Biznesowych 2015. Jest ono ściśle dopasowane do zawodu analityka, dlatego tak dokładnych wniosków nie
Stażyści w analizie – warto czy nie warto?
Czy warto zatrudniać stażystów do prac analitycznych? Wdrożenie młodej osoby w tajniki naszej firmy i samej analizy może być bardzo
Krytyczne myślenie
Krytyczne myślenie – jedna z podstawowych kompetencji liderów. Dla analityków również niezbędna. Potocznie bywa mylnie rozumiana, dlatego też pragnę ją
Jak typy analityczne zadręczają normalnych ludzi szczegółami
Oczywistym jest, że ludzie są różni-przeróżni 🙂 A jednak czasem zdarza się zapomnieć, że różnice między nami mogą stanowić pewne
Co robić, kiedy nie wiesz, co zrobić?
Co robić, jak żyć? Znalazłeś się w sytuacji, w której nie wiesz co dalej? Jak do tego podejść, jak to
Praca, spełnianie wymagań i analiza w firmie z produktem
Moje dotychczasowe doświadczenia brały się z firm skoncentrowanych na realizacji projektów na zamówienie. Pracę w firmach utrzymujących i rozwijających produkty
REQB. Requirements Engineering Qualifications Board – w trzech aktach
Uwaga! Ten certyfikat nie jest już dostarczany jako REQB. Zobacz IREB: https://www.ireb.org/ Prolog W pewnym momencie kariery zawodowej – czy to
Wiedza, doświadczenie, osobowość – co ma znaczenie i co warto rozwijać? – wywiad z jednymi z najlepszych analityków w Polsce
Wiedza, doświadczenie, osobowość – co determinuje sukces analityka? Zadaliśmy pytania trzem znakomitym ekspertom, postaciom, które wniosły wielki wkład w rozwój
Początkujący czy ekspert analizy – na jakim jesteś poziomie? – wywiad z jednymi z najlepszych analityków w Polsce
Jak ocenić na jakim poziomie zaawansowania wykonujesz swoją pracę? Zadaliśmy pytania trzem znakomitym ekspertom, postaciom, które wniosły wielki wkład w
OCUP Fundamental – certyfikat podstaw UML
Usłyszałam kiedyś, że nie warto sprawdzać znajomości UML, bo i tak każdy rysuje diagramy po swojemu. Czy to znaczy, że
Dobre praktyki integracji systemów B2B
Integracja systemów B2B bywa trudna i złożona. Dlatego podczas realizacji projektów integracyjnych warto czerpać z doświadczeń innych, którzy takie projekty
Od czego zacząć, czyli analiza z głową
Rusza nowy projekt! Masz analizę do przeprowadzenia. Od czego zaczynasz? Jaki masz na to sposób? Opowiedzmy sobie jak rozpocząć i
Praktyczne łączenie anlizy i agile, cz. 1: przygotowanie projektu
Po rozmowie z Arie van Bennekum, jednym z autorów manifestu Agile, Hania argumentowała dlaczego analiza nie kłóci się z podejściem
Czy dobra analiza gryzie się z agile?
Miałam okazję zaczerpnąć wiedzy u samego źródła – autora Manifestu Agile – Arie van Bennekum. Spotkałam Ariego na PAM Summit
PAM Summit 2013
Co powstanie, kiedy profesjonalni Kierownicy Projektów połączą swoje siły z profesjonalnymi Analitykami Biznesowymi? Świetnie zorganizowane znakomicie dobrane rozwiązanie. Zjawisko to
Jak ogarnąć projekt i nie zginąć w bałaganie
Kiedy niewprawnie zabieramy się do projektu, możemy otworzyć puszkę Pandory. Jeśli czujesz się przytłoczony i zagubiony, to wyraźny znak, że
Business Motivation Model – po cóż my to robimy?
Wdrażasz się w nowy projekt. Od pierwszej chwili jesteś zasypywany szczegółami. Masz czasem wrażenie, że przydałoby się zrobić krok w
Getting requirements right – warsztat Jamesa Archera na PAM Summit
W ramach konferencji PAM Summit odbędą się całodniowe warsztaty, w których można wziąć udział niezależnie od pozostałych wydarzeń. Interesująco zapowiada się „Getting
Jak zostać wybranym przez klienta?
Na wczorajszej konferencji „Inteligentne systemy dla innowacyjnego biznesu” pojawili się reprezentanci firm, z którymi kontrakt chciałby podpisać nie jeden dostawca
Typowy przetarg, czyli jak zmarnować kasę
Ogłoszenie przetargu to bardzo powszechny sposób pozyskiwania oprogramowania. Co takiego jest w nim korzystnego dla zamawiającego? Nie wiem. Ktoś potrafi
Analityk – świetne zajęcie dla kobiety w IT
Kobiety w IT to znakomita mniejszość. Dlaczego? „Niełatwo jest dorównać zapalonemu programiście. Praca analityka wymaga kilku umiejętności, do których, jako kobiety,
Czy to, co robisz, ma sens?
Projekty na wczoraj. Zadania, które musisz wykonać w czasie krótszym niż da się je wykonać. Znasz to? Po jednym szaleńczym
Nadchodzące wydarzenia
Wiosna (na którą ciągle czekamy) obfitować będzie w wydarzenia atrakcyjne dla analityków, kierowników projektów a także innych osób zainteresowanych tematyką
Artykuł w Gazecie Finansowej – Między wizją IT a wdrożeniem systemu
W ostatnim numerze Gazety Finansowej (nr 11: 15-21 marca 2013 r.) pojawił się mój (jako specjalisty firmy Blue Services) artykuł:
Techniki analizy biznesowej wg BABOK 2.0
Jakie są tajne tricki analityków? Listę wykorzystywanych technik podsuwa nam BABOK – przewodnik wiedzy analizy biznesowej. Podziel ją na dwie
Jakość – nagroda myślących i działających
Chęć osiągnięcia pewnego standardu w jakiejś dziedzinie, np. realizacji projektów, wyraża wielu. Dlaczego często pozostaje to tylko pragnieniem? Obwiniamy innych,
Zarządzanie jakością w metodyce SCRUM
Jak ma się SCRUM do zarządzania jakością? Odpowiedzi na to pytanie bywają najczęściej skrajnie różne, także wśród specjalistów od jakości.
Prawa i obowiązki Zamawiającego, czyli co robić, żeby dostać dobre oprogramowanie
Dostarczanie systemu to w rzeczywistości dwa projekty – w tym jeden po Twojej stronie. Jako zamawiający, jesteś odpowiedzialny za swoją
Diagram przypadków użycia
Do czego służy Diagram przypadków użycia Użyj diagram przypadków użycia, aby przedstawić: interakcję aktora z systemem, zadania, jakie wykonuje
Przypadki użycia, historyjki użytkownika, scenariusze użycia, wymagania i potrzeby
Wymagania zbierane w ramach projektu są istotne w pracy wielu osób o różnych rolach w zespole – analityków, projektantów, specjalistów
Thinking in UML
Znacie powiedzenie, że rysunek przedstawia więcej niż tysiące słów? Diagramy UML mają nie tylko tę zaletę. Często powtarza się jako
Specyfikacja wymagań – po co tracić czas?
Dla wielu uczestników projektu ograniczających fazę analizy jasne jest, że szczegółowe opisywanie wymagań (tworzenie SW – specyfikacji wymagań, czy SWS
Problemy rozwijających się firm w kontekście poprawy procesów
Zrozumienie specyfiki małych firm i ich problemów w procesie wytwarzania oprogramowania wymaga zrozumienia ich rodowodu. Bardzo często organizacje takie ewoluowały
Metody doskonalenia procesów
Potrzeba podnoszenia jakości i efektywności była bodźcem do powstawania na przestrzeni wieków i kultur filozofii oraz praktyk ciągłego doskonalenia (ang.
ArchiMate – biznes, aplikacje, technologie w jednym
Biznes, aplikacje, technologie – trzy fascynujące światy, które są częściami większości współczesnych organizacji, w szczególności w branży informatycznej. Można w