Mentoring – poszukuję / oferuję

„Hania, a może by przez tego bloga skontaktować ludzi, którzy szukają mentora albo chcieliby zostać mentorem?” – z taką propozycją wyszedł Michał. Super pomysł! Zgłoś się jako mentor lub znajdź mentora analizy biznesowej, zarządzania, biznesu, IT! Znasz kogoś, kto by tu pasował? 😉

Status zgłoszeń na dole artykułu 🙂

Korzystałam kiedyś z mentoringu. Mój mentor miał firmę zatrudniającą dziesiątki, setki pracowników, rozległą wiedzę o biznesie i sprzedaży. To był wyjątkowy czas patrzenia z zupełnie nowej perspektywy, podnoszenia poprzeczki, ogromnej motywacji. Najważniejsze co otrzymałam, gdyby podsumować to w jednym zdaniu, to wiarę w to, że mój cel jest dla mnie osiągalny. Uwierzyłam w ten cel, bo ktoś uwierzył we mnie. Sam wiedział, że jest to możliwe. Co więcej – myślałam, że ten cel jest poza granicami rozsądku. Powiedział, że absolutnie nie – do zrobienia. Sam szedł tą drogą, zachodząc dużo dalej i z tej pozycji inspirował do stawiania następnych kroków. Wiedział jakie to kroki powinny być.

Na czym polega mentoring?

Mentoring to relacja między dwiema osobami, z której jedna jest bardziej doświadczona (mistrz) i pomaga tej mniej doświadczonej (uczniowi) rozwijać się. „Uczeń poprzez regularne rozmowy z mistrzem, zdobywa nową wiedzę, poznaje siebie, rozwija zawodową samoświadomość i nie obawia się podążać wybraną drogą samorealizacji” [1].

Mentoring jest czasem kontrastowany z coachingiem. Coaching nie doradza, a jedynie zadaje pytania – zakłada, że wiedza jest w pytanym. Mentoring wychodzi od innej strony – wiedza jest w mentorze i on daje rady, dzieli się swoim doświadczeniem, osądem sytuacji. Trening z kolei daje narzędzia, wiedzę.

Co ma z tego mentorowany (mentee)?

Znajdując mentora nawiązujesz relację z osobą, która jest tam, gdzie Ty chciałbyś być. Mentor doradza, dzieli się doświadczeniem, pokazuje, co warto zrobić i jak. W kontekście analizy – osoba taka może pomóc Ci w zaplanowaniu, rozwijaniu kariery, doskonaleniu się na obecnym stanowisku, poprawianiu jakości Twojej pracy, poszerzaniu wiedzy, zdobywaniu nowych umiejętności, znajomości, wzbudzaniu motywacji.

Co ma z tego mentorujący (mentor)?

Często wydaje nam się, że skoro ktoś jest bardziej doświadczony, to jedynie marnuje na nas swój cenny czas. Nic bardziej mylnego. 🙂 Wiem, natomiast, że będąc tym mniej doświadczonym, trudno to sobie wyobrazić, więc spieszę z dementowaniem. 

Kiedy docierasz do pewnego poziomu kompetencji, to jesteś w stanie uczyć jej innych. To często wymieniane kryterium na seniora – przekazywanie wiedzy, wprowadzanie nowych pracowników. Kiedy uczysz innych, to cudownym skutkiem ubocznym jest to, że uczysz też siebie. Gdybyś nie musiał komuś czegoś tłumaczyć, odpowiadać na pytania, to sam z siebie nie zagłębiłbyś się w temat tak bardzo. Czekające spotkanie motywuje Cię do czytania, sprawdzania. Padają trudne pytania i uczysz się szukając na nie odpowiedzi. Z czasem znasz już odpowiedzi na te najczęściej zadawane, a później nawet na te rzadkie i specyficzne. 

Niektórzy odczuwają potrzebę wnoszenia wkładu w życie innych. To niesamowita satysfakcja, kiedy widzisz, jak przychodzą do Ciebie ludzie i nie wiedzą, nie potrafią czegoś, a potem słuchają, odkrywają, ćwiczą. Wychodząc – wiedzą, potrafią. Rozpiera Cię duma. Myślę, że to coś podobnego do wartości, jaką wnosi rodzicielstwo. Maluch też Tobie nic nie da, ale wnosi mnóstwo swoją obecnością, pierwszymi krokami, postępami. Patrzysz i cieszysz się, że możesz być częścią tego, nawet, jeśli tylko stoisz z boku. Kiedy pomagasz innym, Twoje własne doświadczenia i życie nabierają większego sensu. Dzięki mentorowanemu możesz być mentorem – dostrzegasz jak daleką drogę sam już wykonałeś, jak wiele potrafisz. Daje Ci to wiele satysfakcji.

Dobierzcie się w pary

Na czym polega znajdowanie mentora? Nie z każdą osobą nawiążesz nić porozumienia, a ta relacja wymaga zaufania, szacunku, sympatii. Jeśli zobaczysz w innej sobie coś, co podziwiasz, doceniasz jej kompetencje (chciałbyś tak jak ta osoba), to może stać się Twoim mentorem. Jeśli zaś dostrzeżesz w kimś potencjał, zapał i zechcesz tej osobie pomagać w rozwijaniu się – może zostać Twoim mentorowanym (mentee). 

Rozpoczynając mentoring dobrze wiedzieć nad czym się pracuje (jaki jest cel), jak często się spotykacie, na jakich zasadach. 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj chociażby na Wikipedię, gdzie znajdziesz dokładniejsze opisy ról, korzyści, ale też zagrożenia z nieprofesjonalnie wykonanego mentoringu, które na pewno warto poznać przed podjęciem decyzji:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mentoring

Wyślij zgłoszenie

Szukasz mentora? Chcesz zostać mentorem w analizie biznesowej, zarządzaniu, biznesie, IT? Wyślij zgłoszenie. Napisz z jakiego jesteś miasta, dodaj parę słów o sobie – kim jesteś, jaki masz cel, czego chciałbyś się nauczyć? Jakiego mentora szukasz? Jaką osobę chciałbyś mentorować? Zostaw kontakt do siebie.

Zobaczymy ile zgłoszeń pojawi się z danego miasta i umówimy się na spotkanie, żeby poznać się nawzajem. 

Zgłoś się jako mentor / Znajdź mentora:

Zgłoszenia zbierane będą do 15.05.2019 r. [akcja zakończona]

Co z tym dalej?

[edit 30.12.2019 r.]

Zgłosiły się 193 osoby.

Chciałam, żeby ludzie w różnych miastach zorganizowali się sami. Ja zorganizowałam spotkanie w Trójmieście. Stworzyłam grupę dla ludzi z Trójmiasta (51 osób) i grupę dla ludzi z Warszawy (która liczy teraz 135 osób), gdyż była najbardziej liczna. Pozostałe pojedyncze osoby z różnych miast zachęcałam, żeby sami zorganizowali spotkanie np. w kawiarni. Przekazywałam kontakty do siebie pytającym osobom.

Co z tego wynikło? Nie to, czego się spodziewałam. 😀 Formuła mentoringu nie „zażarła”. Zastanawiam się dlaczego? Czy jej nie rozumiemy, czy nie odpowiada na nasze potrzeby, czy nie spotkaliśmy właściwej osoby? Z mojej wiedzy wynika, że dobrało się kilka par mentoringowych, które spotkały się kilka razy. Ja spotkałam jedną osobę, której mentorem zostałam przez kolejne kilka miesięcy. Było to dla mnie cenne doświadczenie. Mam nadzieję, że dla niej również.

Może nie wykwitło wiele procesów mentoringowych, jednak ludzie chcieli się spotykać ponownie. I tak narodziły się spotkania Lean Coffee analityków w Gdyni. Tak też zaczęły się spotkania w Warszawie organizowane przez Asię (szacun i dziękuję :). Na spotkaniu w Gdyni jedna osoba znalazła pracę i dołączyła do ekipy product managerów – Product Vision.

Także było warto. 

[1] Sebastian Karwala, Model mentoringu we współczesnej szkole wyższej, WSB-NLU, 2007.

Zbuduj fundamenty pracy marzeń jako analityk

Dołącz do 6000 analityków i otrzymaj PDF ze wskazówkami.
Poznaj też serię innych bezpłatnych materiałów i aktualizacje o bieżących projektach

Cześć, jestem Hania.

Jako strategiczny analityk biznesowy na pograniczu zarządzania i IT zapewniam, że projekty i działania w organizacji przynoszą wartość biznesową. Dostarczam kompetencji analitycznych managerom i zarządom z Polski, Niemiec i Szwajcarii przy tworzeniu strategii oraz wdrażaniu jej w kilkuset osobowej międzynarodowej organizacji.

0 komentarze “Mentoring – poszukuję / oferuję”

  1. Wspaniała inicjatywa z korzyściami dla obu stron. Myślę, że nie warto się poddawać, ponieważ często w takich typu akcjach potrzeba jednak czasu. Życzę sukcesów w dalszym rozwoju własnym jak i swoich podopiecznych. Pozdrawiam 🙂

  2. Pomysł rzeczywiście bardzo fajny, tylko ważne żeby znaleźć dobrego mentora. Nie każdy się do tego nadaje, a zły wybór mógłby podciąć skrzydła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *