Książki dla analityków biznesowych

13 kwietnia 2016

Odsłonią przed Tobą tajniki zawodu. Sięgniesz po nie kiedy chcesz. I wrócisz do nich w razie wątpliwości. Zobacz które książki warto przeczytać. A może w swojej biblioteczce Analityka Biznesowego masz inne pozycje godne uwagi?

Przekrojowo – analiza biznesowa, inżynieria oprogramowania, inżynieria wymagań

Tytuł Autor Kategoria Opis
Analiza biznesowa. Praktyczne modelowanie organizacji Jarosław Żeliński wzorce analityczne, modelowanie obiektowe Książka autora pierwszego polskiego bloga o analizie biznesowej. Must have 🙂  Zebrane są w niej najważniejsze wpisy z bloga, uporządkowane i uzupełnione, by przekazać usystematyzowaną wiedzę.
BABOK Guide – Business Analysis Body of Knowledge IIBA (International Institute of Business Analysis) Zbiór dobrych praktyk, międzynarodowy standard, przygotowanie do certyfikatu Must have dla każdego analityka. To zbiór międzynarodowy dobrych praktyk w analizie biznesowej, tworzony przez organizację zrzającą analityków z całego świata i recenzowana przez tysiące analityków.
Domain Driven Design. Zapanuj nad złożonym systemem informatycznym  Eric Evans podejście do analizy Analiza i projektowanie systemów odzwierciedlające dziedzinę projektu. Koniecznie przeczytaj jak ważne jest dobre zrozumienie działania biznesu i świata rzeczywistego oraz jak można przełożyć to na system informatyczny. Bardzo cenione podejście.
Inżynieria oprogramowania w ujęciu obiektowym Bernd Bruegge, Allen H. Dutoit UML, wzorce projektowe Wstęp do inżynierii oprogramowania, projektowanie systemów informatycznych i zastosowanie w języku Java.
Inżynieria Wymagań w praktyce Bartosz Chrabski, Karolina Zmitrowicz teoria inżynierii wymagań Znajdziesz tu wszystkie najważniejsze zagadnienia, które powinieneś znać parając się wymaganiami. Rzetelnie przygotowana książka odeśle Cię do źródeł pojęć, które pewnie znasz, ale niekoniecznie w pełni i niekoniecznie wiesz skąd się wzięły.
Specyfikacja oprogramowania. Inżynieria wymagań Karl Wiegers, Joy Beatty wymagania, specyfikacja, inżynieria oprogramowania, analiza biznesowa Bardzo obszerna pozycja stworzona przez autorytet w analizie – Karla Wiegersa. Identyfikacja interesariuszy, rozmowy z klientami, dobre praktyki, zadania analityka biznesowego, prototypowanie, projekty różnego typu, proces zarządzania wymaganiami.

Modelowanie procesów

Tytuł Autor Kategoria Opis
OCEB Certification Guide Tim Weilkiens, Christian Weiss, Andrea Grass procesy biznesowe, zarządzanie procesami biznesowymi Przygotowanie do certyfikatu podstawowego Object Management Group z zarządzania procesami biznesowymi – Business Process Management – Fundamental Level.
Zrozumieć BPMN. Modelowanie procesów biznesowych Szymon Drejewicz BPMN, modelowanie Przełożenie na polski i na bardziej zrozumiały języka modelowania procesów biznesowych – BPMN. Książka w przystępny sposób wyjaśnia stosowanie elementów języka. Zawiera mnóstwo przykładów.

Modelowanie systemów

Tytuł Autor Kategoria Opis
Analysis patterns Martin Fowler analiza biznesowa, modelowanie organizacji Klasyka od autorytetu analizy obiektowej. Wzorce analityczne do wykorzystania przy modelowaniu systemów.
Język inżynierii systemów SysML. Architektura i zastosowania. Profile UML 2.x w praktyce Stanisław Wrycza, Bartosz Marcinkowski SysML, modelowanie Książka omawia język modelowania SysML wyjaśniając jego poszczególne elementy i podając przykłady wykorzystania różnych diagramów.
Język UML 2.0 w modelowaniu systemów informatycznych Stanisław Wrycza, Bartosz Marcinkowski, Krzysztof Wyrzykowski UML, modelowanie Książka omawia język modelowania UML wyjaśniając jego poszczególne elementy i podając przykłady wykorzystania różnych diagramów.
UML OMG (Object Management Group)  UML, modelowanie systemów Oficjalna specyfikacja UML – podstawowe źródło wiedzy o tym języku. Szczegółowo opisuje wszystkie elementy dozwolone przy używaniu standardu modelowania systemów.
UML 2.0 w akcji. Przewodnik oparty na projektach Patrick Graessle, Henriette Baumann, Philippe Baumann  UML, modelowanie systemów Język modelowania systemów – teoria z przykładami

Inne

Tytuł Autor Kategoria Opis
Balancing Agility i Discipline. A guide for the perplexed. Barry Boehm, Richard Turner metodyki, dobór metodyki, zarządzanie projektami, j. angielski Dowiesz się jak równoważyć zwinność i dyscyplinę dobierając metodykę do projektu
Oprogramowanie szyte na miarę. Jak rozmawiać z klientem, który nie wie, czego chce Michał Bartyzel pozyskiwanie wymagań, wywiady z klientem Bardzo oryginalne, ciekawe i przydatne analitykowi strategie rozmowy z klientem. Jak dobrze zadawać pytania, by uzyskiwać właściwe odpowiedzi? Rozmową można sterować. Dostaniesz na to nawet algorytm 🙂 Michał wywodzi się ze środowiska zwinnych (agilowych) zespołów. Nie znajdziesz w książce typowych analitycznych zagadnień czy języków modelowania. Z pewnością jednak to obowiązkowa pozycja na półce z powodu swojej oryginalnej treści i dużej przystępności.
Warsztaty Wymagań Ellen Gottesdiener warsztaty wymagań Książka w całości poświęcona przygotowaniu i realizacji warsztatów wymagań – jednej z najczęściej stosowanych form pozyskiwania wymagań.

A może w swojej biblioteczce Analityka Biznesowego masz inne pozycje godne uwagi? Napisz, co jeszcze powinien znać analityk?

Cześć, jestem Hania.

Jako strategiczny analityk biznesowy na pograniczu zarządzania i IT zapewniam, że projekty i działania w organizacji przynoszą wartość biznesową. Dostarczam kompetencji analitycznych managerom i zarządom z Polski, Niemiec i Szwajcarii przy tworzeniu strategii oraz wdrażaniu jej w kilkuset osobowej międzynarodowej organizacji.

Komentarze - 9

 1. Felek

  Gdzie można zakupić książkę Pana Żelińskiego bo nie mogę nigdzie znaleźć?

 2. Paweł P.

  Świetny artykuł! Tego potrzebowałem! Dziękuję! Ukłony dla pani Hani!

  1. Hania Wesołowska

   Dzięki 🙂 Jak coś jeszcze ciekawego się znajdzie, to czekam na informacje i dopiszemy.

 3. dawid

  „Mapowanie historyjek użytkownika. Przepis na produkt idealny” – zbieranie wymagań i ich dokumentacja
  „Zarys metodyki wspierającej naukę projektowania systemów informacyjnych” – kilkanaście przykładów dokumentacji projektowej + diagramy uml
  „Zwinne wytwarzanie oprogramowania. Najlepsze zasady, wzorce i praktyki ” – bardziej dla programisty, ale warto zerknąć
  „Analiza i projektowanie obiektowe. Rusz głową!” – dla nie programistów… wprowadzenie do komunikacji z programistą:)
  „Technologia w e-commerce. Teoria i praktyka. Poradnik menedżera” krótki przewodnik po technologii i pojęciach z IT
  „Specyfikacja na przykładach. Poznaj zwinne metody pracy i dostarczaj właściwe oprogramowanie”
  do modelowania procesów:
  „Systemy informatyczne w zarządzaniu procesami Workflow”
  „Symulacja procesów biznesowych. Standardy BPMS i BPMN w praktyce” – modele w narzędziu Adonis
  dla analityka – produktowca
  „Design Thinking dla przedsiębiorców i małych firm. Potęga myślenia projektowego w codziennej pracy”
  „Metoda Lean Startup. Wykorzystaj innowacyjne narzędzia i stwórz firmę, która zdobędzie rynek”
  „Metoda Running Lean. Iteracja od planu A do planu, który da Ci sukces”
  dla analityka – kierownika projektu:
  „Lean dla bystrzaków. Wydanie II ”
  „Efektywne zarządzanie projektami. Wydanie VI” dla tych co nie mają na certyfikat prince2:)

  1. Hania Wesołowska

   Wow! Dzięki Dawid za tyle poleconych książek. Dodam do artukułu.

 4. Sławek

  Ogromny spis książek wartych przeczytania. Niektóre już znałem, ale tych co nie miałem jeszcze w rękach z pewnością w najbliższym czasie zobaczę 🙂 Dzięki 🙂

 5. Basia J

  Czy spotkała się Pani z polskim opracowaniem książki BABOK Guide?

  1. Hania Wesołowska

   Nie ma tłumaczenia niestety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może zaciekawi Cię także:

www.analizait.pl by ProjectUP (C) 2020