Książki dla analityków biznesowych

13 kwietnia 2016

Odsłonią przed Tobą tajniki zawodu. Sięgniesz po nie kiedy chcesz. I wrócisz do nich w razie wątpliwości. Zobacz które książki warto przeczytać. A może w swojej biblioteczce Analityka Biznesowego masz inne pozycje godne uwagi?

Przekrojowo – analiza biznesowa, inżynieria oprogramowania, inżynieria wymagań

TytułAutorKategoriaOpis
Analiza biznesowa. Praktyczne modelowanie organizacjiJarosław Żelińskiwzorce analityczne, modelowanie obiektoweKsiążka autora pierwszego polskiego bloga o analizie biznesowej. Must have 🙂  Zebrane są w niej najważniejsze wpisy z bloga, uporządkowane i uzupełnione, by przekazać usystematyzowaną wiedzę.
BABOK Guide – Business Analysis Body of KnowledgeIIBA (International Institute of Business Analysis)Zbiór dobrych praktyk, międzynarodowy standard, przygotowanie do certyfikatuMust have dla każdego analityka. To zbiór międzynarodowy dobrych praktyk w analizie biznesowej, tworzony przez organizację zrzającą analityków z całego świata i recenzowana przez tysiące analityków.
Domain Driven Design. Zapanuj nad złożonym systemem informatycznym Eric Evanspodejście do analizyAnaliza i projektowanie systemów odzwierciedlające dziedzinę projektu. Koniecznie przeczytaj jak ważne jest dobre zrozumienie działania biznesu i świata rzeczywistego oraz jak można przełożyć to na system informatyczny. Bardzo cenione podejście.
Inżynieria oprogramowania w ujęciu obiektowymBernd Bruegge, Allen H. DutoitUML, wzorce projektoweWstęp do inżynierii oprogramowania, projektowanie systemów informatycznych i zastosowanie w języku Java.
Inżynieria Wymagań w praktyceBartosz Chrabski, Karolina Zmitrowiczteoria inżynierii wymagańZnajdziesz tu wszystkie najważniejsze zagadnienia, które powinieneś znać parając się wymaganiami. Rzetelnie przygotowana książka odeśle Cię do źródeł pojęć, które pewnie znasz, ale niekoniecznie w pełni i niekoniecznie wiesz skąd się wzięły.
Specyfikacja oprogramowania. Inżynieria wymagańKarl Wiegers, Joy Beattywymagania, specyfikacja, inżynieria oprogramowania, analiza biznesowaBardzo obszerna pozycja stworzona przez autorytet w analizie – Karla Wiegersa. Identyfikacja interesariuszy, rozmowy z klientami, dobre praktyki, zadania analityka biznesowego, prototypowanie, projekty różnego typu, proces zarządzania wymaganiami.

Modelowanie procesów

TytułAutorKategoriaOpis
OCEB Certification GuideTim Weilkiens, Christian Weiss, Andrea Grassprocesy biznesowe, zarządzanie procesami biznesowymiPrzygotowanie do certyfikatu podstawowego Object Management Group z zarządzania procesami biznesowymi – Business Process Management – Fundamental Level.
Zrozumieć BPMN. Modelowanie procesów biznesowychSzymon DrejewiczBPMN, modelowaniePrzełożenie na polski i na bardziej zrozumiały języka modelowania procesów biznesowych – BPMN. Książka w przystępny sposób wyjaśnia stosowanie elementów języka. Zawiera mnóstwo przykładów.

Modelowanie systemów

TytułAutorKategoriaOpis
Analysis patternsMartin Fowleranaliza biznesowa, modelowanie organizacjiKlasyka od autorytetu analizy obiektowej. Wzorce analityczne do wykorzystania przy modelowaniu systemów.
Język inżynierii systemów SysML. Architektura i zastosowania. Profile UML 2.x w praktyceStanisław Wrycza, Bartosz MarcinkowskiSysML, modelowanieKsiążka omawia język modelowania SysML wyjaśniając jego poszczególne elementy i podając przykłady wykorzystania różnych diagramów.
Język UML 2.0 w modelowaniu systemów informatycznychStanisław Wrycza, Bartosz Marcinkowski, Krzysztof WyrzykowskiUML, modelowanieKsiążka omawia język modelowania UML wyjaśniając jego poszczególne elementy i podając przykłady wykorzystania różnych diagramów.
UMLOMG (Object Management Group) UML, modelowanie systemówOficjalna specyfikacja UML – podstawowe źródło wiedzy o tym języku. Szczegółowo opisuje wszystkie elementy dozwolone przy używaniu standardu modelowania systemów.
UML 2.0 w akcji. Przewodnik oparty na projektachPatrick Graessle, Henriette Baumann, Philippe Baumann UML, modelowanie systemówJęzyk modelowania systemów – teoria z przykładami

Inne

TytułAutorKategoriaOpis
Balancing Agility i Discipline. A guide for the perplexed.Barry Boehm, Richard Turnermetodyki, dobór metodyki, zarządzanie projektami, j. angielskiDowiesz się jak równoważyć zwinność i dyscyplinę dobierając metodykę do projektu
Oprogramowanie szyte na miarę. Jak rozmawiać z klientem, który nie wie, czego chceMichał Bartyzelpozyskiwanie wymagań, wywiady z klientemBardzo oryginalne, ciekawe i przydatne analitykowi strategie rozmowy z klientem. Jak dobrze zadawać pytania, by uzyskiwać właściwe odpowiedzi? Rozmową można sterować. Dostaniesz na to nawet algorytm 🙂 Michał wywodzi się ze środowiska zwinnych (agilowych) zespołów. Nie znajdziesz w książce typowych analitycznych zagadnień czy języków modelowania. Z pewnością jednak to obowiązkowa pozycja na półce z powodu swojej oryginalnej treści i dużej przystępności.
Warsztaty WymagańEllen Gottesdienerwarsztaty wymagańKsiążka w całości poświęcona przygotowaniu i realizacji warsztatów wymagań – jednej z najczęściej stosowanych form pozyskiwania wymagań.

A może w swojej biblioteczce Analityka Biznesowego masz inne pozycje godne uwagi? Napisz, co jeszcze powinien znać analityk?

Cześć, jestem Hania.

Jako strategiczny analityk biznesowy na pograniczu zarządzania i IT zapewniam, że projekty i działania w organizacji przynoszą wartość biznesową. Dostarczam kompetencji analitycznych managerom i zarządom z Polski, Niemiec i Szwajcarii przy tworzeniu strategii oraz wdrażaniu jej w kilkuset osobowej międzynarodowej organizacji.

Może zaciekawi Cię także:

www.analizait.pl by ProjectUP (C) 2020