Badanie zarobków 2022 – konsultacja społeczności

Zbliża się czas badania zarobków analityków 2022. W ostatnim roku zgłaszaliście potrzebę oddzielenia analizy zarobków B2B i UoP. Nadchodzą zmiany podatkowe. Może chcesz wiedzieć co wybrali analitycy? W zeszłym roku doszły pytania o osobowość – właśnie dzięki takim konsultacjom :). Przy różnicach zarobków kobiet i mężczyzn sugerowaliście sprawdzić urlop macierzyński, jakoby on miał wyjaśniać różnice.

Co zatrzymujemy, co usuwamy, a co dodajemy w badaniu 2022, żeby lepiej poznać analityków i ich rynek pracy? Przedstawiam pytania z zeszłego roku, propozycje zmian i proszę o Twoje komentarze. 🙂

Zgłoś swoje pomysły w rozmowie na żywo  w piątek, 10.12.2021 r. o 8:30 lub zostaw je w komentarzu.

Badanie zarobków 2022

Jakie pytania? Konsultacja społeczności

Zbuduj fundamenty pracy marzeń jako analityk

Dołącz do 6000 analityków i otrzymaj PDF ze wskazówkami.
Poznaj też serię innych bezpłatnych materiałów i aktualizacje o bieżących projektach

Cześć, jestem Hania.

Jako strategiczny analityk biznesowy na pograniczu zarządzania i IT zapewniam, że projekty i działania w organizacji przynoszą wartość biznesową. Dostarczam kompetencji analitycznych managerom i zarządom z Polski, Niemiec i Szwajcarii przy tworzeniu strategii oraz wdrażaniu jej w kilkuset osobowej międzynarodowej organizacji.

20 komentarze “Badanie zarobków 2022 – konsultacja społeczności”

 1. Myślę, że ciekawe byłoby porównanie, ile wyniosła podwyżka a) gdy ktoś awansował w ramach firmy b) gdy zmieniał pracę. Myślę, ze otwierało by to oczy, że czasem nie warto za długo siedzieć w jednej firmie 🙂

 2. 1. W badaniu powinno być rozróżnienie na wynagrodzenia B2B (netto) oraz osobno UoP (netto), wraz z informacją, że są to stawki netto/brutto.
  2. Informacja czy firma jest z kapitałem polskim czy zagranicznym
  3. W jakim języku pracujesz (Głównie polski, Głównie angielski)
  4. W jakim trybie pracujesz: 100% zdalnie, 100% Office, Hybrydowo

 3. Niestety nie znam pytań więc może pojawi się coś co już jest, ale ciekawe byłby pytania w stylu.
  1. Czy w 2021 roku zostałeś analitykiem – przechodząc z innego stanowiska?
  2. Jeżeli tak to czy stanowisko junior? Mid?

 4. Analiza biznesowa to bardzo pojemne pojęcie i często osoby, które mają tę samą stopkę w mailu wykonują zupełnie różne zadania.
  Być może to za duża granularność, ale chciałabym poznać zarobki w kontekście wykonywanych obowiązków, np:
  1. Analityk strategiczny
  2. Analityk biznesowy – wytwarzanie oprogramowania
  3. Analityk biznesowy w komórkach automatyzacyjnych – czyli z założenia zupełnie inny tryb pracy, najczęściej jeden analityk pracuje nad analizą biznesową i systemową jednocześnie, ale projekty są z założenia mniejsze
  4. Analityk – opiekun procesu

 5. Chciałabym aby w badaniu było pytanie czy przy zatrudnieniu w formie UoP analitycy korzystają z autorskich 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu oraz jeśli korzystają to do jakiej części przychodów (procentowo) je stosują.

 6. Na pewno oddzielenie B2B od umowy o pracę, co zgłaszałem już od pierwszej edycji. Zarobki na b2B: netto z faktury. Zarobki na UoP: brutto. Inaczej to nie ma sensu. Tak naprawdę te dwie kwoty, choć dotyczą czegoś innego to można już porównywać bez wchodzenia w dodatkowe niuanse (to w pewnym przybliżeniu koszt z punktu widzenia pracodawcy).

 7. Czy w rozliczeniach na B2B JDG, stosowana jest ulga IPBox. Czy dochód z rozliczeniach na podstawie UoP zawiera już korzyści z tytułu stosowania podwyższonych 'kosztów uzyskania przychodu’ (w jakim procencie pensji) z tytułu 'pracy twórczej.
  Jakie inne role/kompetencje łączysz ze stanowiskiem analityka? Jaki orientacyjnie % swojego czasu pracy, poświęcasz strikte na analizę biznesowo-systemową, a jaki na te inne działania (projektowanie UX/UI, projekotwanie architektury, management projektu, Srum-masterowanie, inne…?)

 8. Cześć Haniu, oto moje propozycje pytań;
  1. Czy podejmujesz inicjatywę ? Sam wychodzisz z pomysłami i je realizujesz ?
  2. Czy w swojej pracy kierujesz się zasadą ze warto wyjść przed szereg i zrobić coś ponad zakres obowiązków?
  3. Czy jesteś osoba która wdraża w życie poznane na szkoleniach / blogach: w książkach sposoby pracy ?

 9. W przypadku B2B trzeba by uwzględnić, czy umowa uwzględnia płatną przerwę w świadczeniu usług („urlop”), czy nie. Wtedy można by to jeszcze bardziej ujednorodnić prostymi obliczeniami – tzn. proporcjonalnie obniżyć stawkę u osób, które takiej płatnej przerwy nie mają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *