Gdzie się podziali analitycy biznesowi w Polsce?

Jedna z ciekawych konferencji w Trójmieście została odwołana z powodu małego zainteresowania. Patrząc na zestawienia wydarzeń z IT, w Gdańsku, Gdyni i Sopocie często widzę pustkę. Spotkania dla zainteresowanych analizą? Raz na pół roku. Może tu nie ma analityków? Gdzie zatem są?
Pierwszy pomysł na szukanie analityków to Golden Line. Wpisując „analityk biznesowy” (w cudzysłowie) otrzymuje się dziś (07.08.2013 r.) 1690 wyników. Czyli jednak 🙂 I to nie mało. Dalej patrzyłam po kolejnych miastach. Metoda nieidealna, ale zawsze jest jakimś przybliżeniem. Zakładamy, że:

 • % analityków zakładających konto na Golden Line w stosunku do wszystkich analityków utrzymuje się na podobnym poziomie i nie jest zależny od miasta (w ten sposób, liczba jest zaniżona, ale proporcje mogą być przybliżone do rzeczywistych),
 • osoba, która na swoim profilu zapisała frazę „analityk biznesowy” rzeczywiście jest analitykiem biznesowym:)
 • osoba, która na swoim profilu posiada nazwę miasta, w tym mieście przebywa/pracuje (nie zawsze prawdziwe, ale odstępstw nie ma aż tak wiele).

Analitycy w miastach

Sprawdziłam liczbę analityków biznesowych w 39 największych miastach Polski (miasta od 100 000 mieszkańców).
Jak widać przoduje Warszawa. Mieszkańcy innych miast mogą jedynie pomarzyć o takiej frekwencji na spotkaniach branżowych, ale z drugiej strony, mają też mniejszą konkurencję.
Jak się takie liczby przekładają na spotkania o tematyce analitycznej? Ze zdziwieniem na PAM Summit usłyszałam, że krakowiakom też brakuje większej liczby spotkań o charakterze analitycznym. Wrocławska firma organizująca wykłady analityczne, również twierdziła, że warto planować je tylko w Warszawie, ponieważ zainteresowanie jest dużo większe. Cóż. Pozostaje nam jeździć do Warszawy lub przyczynić się do rozwoju tych niewielkich lokalnych społeczności 🙂 Korzystnym faktem jest to, że na spotkaniach (np. IIBA) można spotkać często osoby o innej profesji (kierownicy projektów, przedsiębiorcy, specjaliści IT), zainteresowane poruszanymi tematami. Możliwości skorzystania z takich atrakcji mogą też przyciągnąć osoby, które dzięki nim odkryją w sobie nową pasję 😉

Warszawa1042
Kraków117
Wrocław116
Poznań76
Trójmiasto71
Łódź52
Pozostałe42
Katowice39
Szczecin17
Gliwice14
Białystok10
Olsztyn10
Kielce8
Toruń7
Tychy6
Bydgoszcz5
Radom5
Ruda Śląska5
Opole5
Zielona Góra5
Chorzów5
Rzeszów4
Bielsko-Biała4
Koszalin4
Częstochowa3
Sosnowiec3
Płock3
Kalisz3
Bytom2
Rybnik2
Dąbrowa Górnicza2
Elbląg2
Wałbrzych1
Zabrze0
Gorzów Wielkopolski0
Włocławek0
Tarnów0
Legnica0

Analitycy w województwach


Bez zaskoczenia – mazowieckie na prowadzeniu. Prawdziwe zagłębie analityków 😉

Trójmiasta niestety nie zasilą sąsiednie miasta, ale Śląsk, mimo rozdrobnienia, jako województwo zbiera już niemałą liczbę analityków.

Analitycy a reszta IT

Dla porównania, jak popularny jest zawód analityka biznesowego na tle innych ról w zespole projektowym (najbardziej rozróżniane przeze mnie) wg liczby wyników wyszukiwania na Golden Line, poniżej przedstawiam zestawienie.


Kierownicy projektów niestety pojawiają się ze wszystkich branż, zaawansowane wyszukiwanie jest możliwe po otrzymaniu dostępu do zaawansowanej wyszukiwarki. Czekamy na dostępy 🙂
Miejmy nadzieję, że popularność zawodu analityka biznesowego będzie rosnąć, dla dobra naszych projektów 😉 Ja widzę nieco zmianę świadomości. Coraz więcej osób wie, kim jest analityk biznesowy, coraz częściej osoby o takich kwalifikacjach są poszukiwane do pracy, rozwijają się programy certyfikacyjne, tworzą się kierunki studiów podyplomowych. Oby tak dalej:)

Zbuduj fundamenty pracy marzeń jako analityk

Dołącz do 6000 analityków i otrzymaj PDF ze wskazówkami.
Poznaj też serię innych bezpłatnych materiałów i aktualizacje o bieżących projektach

Cześć, jestem Hania.

Jako strategiczny analityk biznesowy na pograniczu zarządzania i IT zapewniam, że projekty i działania w organizacji przynoszą wartość biznesową. Dostarczam kompetencji analitycznych managerom i zarządom z Polski, Niemiec i Szwajcarii przy tworzeniu strategii oraz wdrażaniu jej w kilkuset osobowej międzynarodowej organizacji.

0 komentarze “Gdzie się podziali analitycy biznesowi w Polsce?”

 1. Mam wrażenie, że dane nie są poprawne. Jak to możliwe, że mamy prawie tyle samo PM i programistów? W oparciu o złe dane nie wyciągniemy poprawnych wniosków.

 2. cześć,
  Ciekaw jestem jak te dane wyglądają na dzień dzisiejszy. A przede wszystkim co z moim Lublinem (Lubelska Wyżyna IT) – ostatnio przybyło tutaj sporo firm http://lwit.lublin.eu/firmy/ a tym samym ofert pracy.
  Nie jestem informatykiem/programistą a absolwentem ekonomii (doświadczenie w księgowości i handlu) i właśnie praca na styku IT i biznesu bardzo by mi odpowiadała. Wysłałem kilka CV (Trzymajcie kciuki Plizzz!), podzwoniłem po HR-ach, zacząłem szukać i trafiłem tutaj… 🙂
  Dzięki za stronę/bloga, znalazłem wiele cennych informacji, kilka odpowiedzi ale też i pytań coraz więcej….
  Pozdrawiam,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart