Analityczne myślenie – co to właściwie jest?

23 stycznia 2013

www.freedigitalphotos.net. Corporate Person Thinking by stockimagesCzęsto w ogłoszeniach o pracę na stanowisko analityka pojawia się wymaganie „analitycznego myślenia” czy “analitycznych zdolności”. Dla formalności deklarujesz, że takim się odznaczasz? Ale co to tak właściwie znaczy? Masz to? W jakim stopniu? A może przed przeczytaniem, spróbujesz odpowiedzieć w komentarzu? 😉

Screenshot - 2013-01-23 , 23_33_58

Analityczne myślenie nie jest jakimś enigmatycznym określeniem, ale zestawem konkretnych umiejętności, których istnienie można stwierdzić. W BABOK Analityczne myślenie i rozwiązywanie problemów jest jedną z kompetencji leżących u podstaw pracy analityka biznesowego. Składają się na nią:

 • Kreatywne myślenie,
 • Podejmowanie decyzji,
 • Uczenie się,
 • Rozwiązywanie problemów,
 • Myślenie systemowe.

Było jedno hasło, teraz jest 5. Może będzie łatwiej, kiedy każde z nich przybliżmy dokładniej?

Kreatywne myślenie

Zaznacz sobie plusa, jeśli łatwo wpadasz na dobre pomysły, znajdujesz rozwiązania problemów i potrafisz dostrzec rozwiązania alternatywne. Udziałowcy w Twoich projektach akceptują nowe podejścia rekomendowane przez Ciebie.
Po czym poznać [1]?

 • Tworzysz i produktywnie rozważasz nowe pomysły.
 • Wykorzystanie Twoich pomysłów rozwiązuje problem.
 • Udziałowcy akceptują podsunięte przez Ciebie nowej podejścia.

Podejmowanie decyzji

Czy mając do podjęcia decyzję zastanawiasz się, jakie czynniki są istotne? Czy określasz kryteria decyzji („to będzie korzystne, jeśli będę miał 5 dni, koszt wyniesie nie więcej niż 1000 zł lub jeśli uda się przełożyć spotkanie z prezesem”)? Jeśli podejmowanie decyzji nie sprawia Ci wielkich trudności i potrafisz nawet pomagać innym podczas tego zadania (zwracasz uwagę na najważniejsze kwestie, ważysz argumenty, zadajesz pomocnicze pytania), postaw sobie plusa.
Po czym poznać [1]?

 • Ludzie, z którymi dyskutujesz, mają pewność, że decyzja jest słuszna.
 • Jeśli coś zmienia Twoją decyzję, to nowe fakty, które się pojawiły i nie były wcześniej przeoczone.
 • Twoje decyzje pomagają w rozwiązaniu problemu.
 • Efektywnie oceniasz wpływ niepewności i nowych informacji na decyzję.

Uczenie się

Czujesz, że łatwo przyswajasz nowe zagadnienia? Potrafisz je zastosować i wykorzystać w praktyce? Zanotuj na swoim koncie plusa.
Po czym poznać [1]?

 • Udziałowcy potwierdzają, że Twoje modele analityczne efektywnie i kompletnie opisują dziedzinę.
 • Identyfikujesz powiązane kwestie i problemy z różnych obszarów dziedziny.
 • Szybko przyswajasz nowe informacje z nowej dziedziny.

Rozwiązywanie problemów

Czy pojawiające się problemy potrafisz efektywnie i skutecznie rozwiązać? Potrafisz skupić się tych najbardziej istotnych, które mają największe implikacje? Plusik.
Po czym poznać [1]?

 • Udziałowcy są przekonani, że wybrane rozwiązanie jest właściwe.
 • Wybrane rozwiązanie spełnia cele i rozwiązuje problemy.
 • Wybrane rozwiązanie nie opiera się na niepotwierdzonych założeniach, polityce organizacji, ani żadnych przesłankach powodujących dokonanie nieoptymalnego wyboru.

Myślenie systemowe

Brzmi nie mniej zagadkowo niż myślenie analityczne. Chodzi tu o zrozumienie działania części składowych i ich wpływu na całość (np. wpływ ludzi, procesów, technologii na całą organizację). Notujesz plusa?
Po czym poznać [1]?

 • Zrozumienie jak system reaguje na zewnętrzne naciski i zmiany.
 • Rozpoznanie sposobów na wzmacnianie i wygaszanie sprzężenia zwrotnego (mechanizmu powodującego wpływ efektów działania np. organizacji na działanie tej organizacji).

 
[poll id=”5″]
Teraz będziesz już wiedział, czego od Ciebie oczekują. Może zagniesz samego pracodawcę, wymieniając na rozmowie swoje atuty? A jeśli czegoś jeszcze brakuje, nie przejmuj się – mamy Nowy Rok – najlepszy czas na rzucanie sobie wyzwań i celów w osobistym rozwoju.
 
Źródła:

 1. International Institute of Business Analyst IIBA, A Guide to the Business Analysis Body of Knowledge® (BABOK® Guide), Version 2.0, 2009.

Cześć, jestem Hania.

Jako strategiczny analityk biznesowy na pograniczu zarządzania i IT zapewniam, że projekty i działania w organizacji przynoszą wartość biznesową. Dostarczam kompetencji analitycznych managerom i zarządom z Polski, Niemiec i Szwajcarii przy tworzeniu strategii oraz wdrażaniu jej w kilkuset osobowej międzynarodowej organizacji.

Komentarze - 13

 1. Damian

  Ciekawy wpis. Pozdrawiam!

 2. Jarosław Łojko

  Myślę, że warto by jeszcze dodać umiejętność wyciągania wniosków oraz przewidywania skutków na podstawie posiadanych danych i przeprowadzonych analiz.

 3. Bartek

  Dziękuję za artykuł. Interesujący wpis i godny uwagi.
  Pozdrawiam

 4. Arek

  Zgodnie z sugestią, przed przeczytaniem wpisu i krótko – analityczne myślenie, to nieodparta chęć poznania związków skutek-przyczyna i próby odwzorowania działania mechanizmów na podstawie poznanych związków przyczyna-skutek. Teraz zobaczę jak się to ma do wpisu 😉

 5. mohuka

  Dzięki za tekst. Pozwolił mi uporządkować informacje. Plusiki wpadały jeden po drugim 🙂

 6. Mike

  Analityczne myślenie – to w mojej opinii technika poznawcza, polegająca na rozłożeniu złożonego problemu na mniejsze i zrozumieniu każdego z osobna, przed przystąpieniem do interpretacji całości.
  Takie podejście nie tylko oferuje nam możliwość lepszego/dokładniejszego zrozumienia problemu. Minimalizuje również prawdopodobieństwo, że kierując się jedynie intuicją, wyciągniemy niewłaściwe wnioski, wynikające z interpretacji problemu na zbyt wysokim poziomie abstrakcji. No to czytamy…

 7. Rafał B.

  Dla mnie myślenie analityczne, to przede wszystkim… myślenie w ogóle.
  Większość ludzi przez większość czasu działa w oparciu o różne automatyzmy. Własne lub nabyte z otoczenia lub w toku edukacji, ale jednak automatyzmy. Widzę A, robię B. Słysze C, mówię D, itd.
  Żebyśmy mieli jasność – nie ma w tym nic złego. Ba, niektórzy wręcz twierdzą, że dzięki temu nasze mózgi radzą sobie z ogarnianiem rzeczywistości bez eksplodowania. Ale od analityka oczekuje się więcej.
  Myślenie analityczne to gdy z jednej strony zdajesz sobie sprawę z takich automatyzmów (znasz, rozumiesz i potrafisz zdefiniować), ale jednocześnie powstrzymujesz się przed ich natychmiastowym wykorzystaniem i zawsze zadasz pytania: po co? czy na pewno? czy można inaczej? itp.
  Upraszczając można by uznać analityczne myślenie za umiejętności kwestionowania zastanego stanu rzeczy, ale to coś więcej. Bo nie tyle chodzi o samo kwestionowanie, co o drążenie do poznania prawdziwych przyczyn zjawisk będących przedmiotem analizy.
  Jeśli tak masz to myślisz analitycznie. Jeśli uważasz, że to “czepianie się”, “filozofowanie” lub wręcz “starta czasu” – poszukaj innego ogłoszenia. 😉

  1. Hania Wesołowska

   Coś w tym jest 🙂 Zgadzam się, że trzeba kwestionować. Z czasem wchodzi w nawyk też takie podejście. A im więcej odkrywasz niezgodności w ciągu lat doświadczenia, tym bardziej jesteś przekonany, że trzeba uważać zanim coś przyjmiesz na wiarę.

 8. Programista

  Ja mam teraz pytanie, jak udowodnić analityczne myślenie? Tzn. załóżmy, że chciałbym aplikować np. na stanowisko programisty, a w ofercie pracy jedno z wymagań to “analityczne myślenie”. W CV można to wpisać, jednak dla mnie taki zapis nie ma żadnej wartości. Założmy, że moje CV jest dość słabe, tzn. nie mam zbyt dużego doświadczenia, dlatego muszę jakoś przekonać pracodawcę, żeby mnie chociaż zaprosił na rozmowę.
  Tak więc jak podeprzeć zapis “analityczne myślenie”? Co można robić, że to rozwijać? Myślałem, np. o szachach – granie online, udział w turniejach; ale dojście do jakiegoś sukcesu może być trudne. Macie jeszcze jakieś pomysły> Wiem, że artykuł stary, ale może ktoś się jeszcze wypowie

  1. Tomasz Muda

   Zawsze możesz przywołać przykłady, np. projektów na studiach, w których musiałeś uwzględnić nie tylko potrzeby użytkownika względem systemu, ale również w przygotowanym rozwiązaniu uwzględniłeś zagrożenia płynące z zastosowanych technologii, zachowań odbiorców, przemyślałeś w aplikacji różnego rodzaju walidacje ograniczające pole do popełnienia błędu przez użytkownika końcowego. Analityczne myślenie to również pozostawienie obszaru do rozwoju Twojej aplikacji. Zawsze przy tworzonym rozwiązaniu pomyśl, jak można je jeszcze bardziej rozbudować w przyszłości, miej wobec niego jakiś alternatywny plan 🙂

 9. Wojtech

  Dziękuję, za poświęcenie czasu na napisanie tekstu, przydał się w pracy na zaliczenie na studia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może zaciekawi Cię także:

www.analizait.pl by ProjectUP (C) 2020