Do czego Ci przypadki użycia?

2 listopada 2012

Po co są przypadki użycia? Zastanów się nad tym, zanim powiesz “nie, my tego nie potrzebujemy”. Najpierw poznanie potrzeb projektu i świadomość możliwości zastosowania przypadków użycia, a później decyzja.
Czasem “nie potrzebujemy”, bo mamy przecież świetny opis na 3 strony – trzymającą w napięciu ilustrowaną prozę z elementami zwrotów akcji, gdzie cele mieszają się z funkcjami systemu, szczegółowymi polami w  bazie danych i propozycjami rozwiązań technicznych (czasem trafionych, czasem nie).
Ile z tym problemów w projekcie? Wiedzą ci, którzy przeżyli 😉 Miałam chwile zwątpienia, ale po kilku problemach, stwierdzam, że to ich właśnie zabrakło i nie ma sensu ich nie robić 🙂 Są przecież dość proste w przygotowaniu, a dają tyle możliwości.

Zastosowanie przypadków użycia

Jakie jest zastosowanie diagramu przypadków użycia i opisów przypadków?

  • Specyfikacja wymagań funkcjonalnych

Określamy, co ma robić system.

  • Walidacja wymagań

Sprawdzamy, czy te wymagania prowadzą do osiągnięcia postawionych przed projektem celów. I my i klient.

  • Podstawia dla diagramów interakcji

Kiedy już wiemy, co ma system robić, możemy planować jak ma to robić.

  • Projekt interfejsu użytkownika

Przypadki użycia to nic innego jak usługi świadczone przez system użytkownikowi. Mamy zatem określone wszystkie najważniejsze punkty interakcji system-użytkownik. Trzeba je teraz ładnie zaprojektować. Może to zrobić UX, skoro już wie, jakie informacje będą wymieniane.

  • Projekt systemu

Skoro już wiemy, jakie informacje będą wymieniali system i człowiek, nic prostszego, jak zabrać się za projektowanie struktury systemu.

  • Projekt testów i ocena rezultatów

Przypadki użycia doskonale nadają się do tego, by przełożyć je w prosty sposób na przypadki testowe dla testów akceptacyjnych. Wiemy, co system powinien robić, wystarczy teraz sprawdzić, czy to się dzieje i jest robione odpowiednio.

  • Szacowanie pracochłonności projektu

Kiedy mamy zebrane przypadki użycia systemu, otrzymujemy wgląd w jego złożoność – czynności na podobnym poziomie abstrakcji. Możemy na diagramie ogarnąć je jednym rzutem oka. Stąd staje się on punktem wyjścia do określenia, jak bardzo złożony jest system i z jakim nakładem pracy wiąże się jego przygotowanie.
 
Źródła:
1. Bobkowska A. (2012): Inżynieria oprogramowania – Model przypadków użycia, Niepublikowane materiały, Politechnika Gdańska.

Cześć, jestem Hania.

Jako strategiczny analityk biznesowy na pograniczu zarządzania i IT zapewniam, że projekty i działania w organizacji przynoszą wartość biznesową. Dostarczam kompetencji analitycznych managerom i zarządom z Polski, Niemiec i Szwajcarii przy tworzeniu strategii oraz wdrażaniu jej w kilkuset osobowej międzynarodowej organizacji.

Może zaciekawi Cię także:

www.analizait.pl by ProjectUP (C) 2020