Jest początek roku, więc być może zastanawiasz się jak się przekwalifikować. Możliwe, że dopiero chcesz wejść do branży IT i zostać po raz pierwszy analitykiem biznesowym. A może jesteś już analitykiem i marzysz o tym, żeby mieć bardziej dumnie brzmiącą nazwę stanowiska? Chcesz na przykład zostać seniorem, strategicznym analitykiem albo liderem? Chciałbyś wykonać jakiś kolejny krok? A może wszystko Ci się podoba, a jedyne na czym Ci zależy, to zmiana pracodawcy?
Zapraszam Cię do serii materiałów, z których dowiesz się jak zdobyć stanowisko marzeń jako analityk biznesowy. Dowiesz się, o jakie podstawowe rzeczy trzeba zadbać. Podejdziemy do tematu jak przedsiębiorcy. Zastanowimy się CO, KOMU i JAK zaoferować, by Twoje działania były skuteczne. Zapoznaj się z materiałem do końca – znajdziesz tam propozycję i wskazówkę, w jaki jeszcze sposób możesz wykorzystać poznane inspiracje oraz jakie kolejne kroki możesz zrobić, żeby już w tym roku znaleźć pracę czy rozwinąć swoją karierę analityka do pozycji marzeń. Zapraszam do lektury!
Być może trafiłeś do mnie po raz pierwszy. Jeśli tak jest, witam Cię serdecznie.
Mam na imię Hania i pracuję jako analityk biznesowy, dokładnie strategiczny analityk biznesowy. Pracę zaczynałam ok. 12 lat temu, kiedy byłam jeszcze na studiach informatycznych.
Z biegiem lat miałam kolejne pomysły, plany i marzenia na to, jak rozwijać swoją karierę. Zostałam analitykiem biznesowym, z czego byłam bardzo dumna. Marzyłam o tym, żeby zostać strategicznym analitykiem biznesowym, co wydawało mi się pracą szalenie ambitną, ale też odpowiedzią na moje frustracje, że na przykład nie wiem do czego tak w zasadzie prowadzi nas dany projekt. Miałam ogromną nadzieję i bardzo marzyłam o tym, żeby kiedyś brać w tym udział i również wspierać firmy w przygotowywaniu strategii i dzięki temu zapewnianiu sensu wszystkich projektów i naszych przedsięwzięć.
W momencie kiedy tworzę ten materiał, od trzech i pół roku jestem strategicznym analitykiem biznesowym i pomagam dużej międzynarodowej firmie w przygotowaniu strategii produktowej dla linii produktów, ale też dla poszczególnych produktów.
Przez wiele lat pracy jako analityk biznesowy zahaczyłam o różne tematy i sposoby poznawania analizy biznesowej. Ponadto byłam wykładowcą akademickim na Politechnice Gdańskiej. Przez ten czas prowadziłam również swojego bloga analiza IT. Od długiego czasu wykonuję również szkolenia i przeprowadzam kursy online, w których wzięło udział już łącznie około 6000 wyszkolonych przeze mnie ekspertów. Przez ten czas miałam okazję na różne sposoby doświadczać tego, jak wygląda praca analityka.
Mając taki ogląd na pracę analityka z bardzo wielu różnych perspektyw, chcę podzielić się z Tobą w tej serii materiałów wskazówkami – co można zrobić, żeby dostać pracę marzeń analityka biznesowego i żeby się jeszcze lepiej rozwijać.
Podejdziemy do tego w ujęciu przedsiębiorczym.
Zastanowimy się:
Na końcu dowiesz się też jakie kolejne kroki możesz wykonać, żeby rzeczywiście zdobyć wymarzoną pracę czy rozwinąć karierę.
W tej części skupiamy się na tym, co dokładnie powinno się znaleźć w tej Twojej propozycji wartości dla odbiorców na rynku pracy, czyli dla pracodawców.
Pierwsza, fundamentalna kwestia – jeśli chcesz dojść wysoko w pracy analityka biznesowego, ale też w jakiejkolwiek innej pracy, to przede wszystkim liczy się ambicja.
Jeśli dla Ciebie wszystko jest OK, niczego nie trzeba poprawiać, nie musisz zarabiać więcej, ten poziom stanowiska jest wystarczający – to fajnie. Być może to daje Ci spełnienie i jesteś już w miejscu, w którym chciałeś być. Natomiast jeśli jeszcze nie jesteś na swoim wymarzonym stanowisku czy miejscu, w którym chciałbyś robić określone rzeczy, to ta ambicja jest Ci potrzebna. Mierz wysoko.
Kiedyś ktoś powiedział, że nie jest problemem to, że ludzie wyznaczają sobie cele, których nie mogą osiągnąć, ale że wyznaczają sobie takie, do których dochodzą bardzo łatwo. Ich potencjał jest widocznie o wiele większy. Czyli mierz wysoko, ale też marz. Potrzebujesz też mieć marzenia, które będą dla Ciebie kopem, taką wyrzutnią, która będzie powodowała, że co rano będziesz widzieć sens swoich przedsięwzięć i pracy. Będziesz mieć poczucie, że jest jakiś wielki wymarzony cel, do którego będziesz konsekwentnie dążył.
Musisz być konkretny.
Spotykam się czasem z osobami, które mówią: „Chcę zarabiać dużo kasy i żeby było fajnie i żebym był zadowolony”. No dobra, ale co to oznacza? Co to konkretnie oznacza dla Ciebie? My tutaj skupiamy się na Tobie, szyjemy karierę pod Ciebie. Nie ma jakiegoś szablonu kopiuj-wklej. Trzeba się zastanowić, co Tobie najbardziej odpowiada, więc jeśli masz kryteria własnego sukcesu, to warto żebyś był możliwie precyzyjny. Jeśli chcesz mieć „fajną” pracę, to co dla Ciebie ta fajna praca oznacza? Dla jednego będą to elastyczne godziny pracy, dla innego to, że przepracować będzie musiał 20 godzin w tygodniu, jeszcze inny uzna, że to praca, w której realizuje ambitne zadania.
Co to znaczy? W jakim obszarze? Czy może jest jakaś specjalizacja, która Cię bardziej pociąga? Podobnie – jeśli chcesz zarabiać „dużo”, to co to znaczy? Jaka to jest kwota?
Jeśli masz jakiekolwiek inne wyobrażenia i kryteria na temat swojej pracy, to warto być bardzo konkretnym. Wtedy jest większa szansa, że dojdziesz właśnie w to miejsce.
Stojąc po tej drugiej stronie na rozmowach kwalifikacyjnych, bo też często rekrutuję analityków do firm, widzę, że czasami przychodzą osoby, które nie mają pomysłu na siebie – swoją ścieżkę i kierunek. Przychodzą, mówią, co umieją na zasadzie „weźcie mnie, jestem fajny”. Trudno na tej podstawie określić na ile firmie będzie po drodze z tą osobą albo co ta osoba konkretnie sobą reprezentuje. CV zazwyczaj jest tworzone generycznie, czyli nie opisuje za bardzo Ciebie, tylko przekazuje suche informacje na gotowym wzorze. To niewiele wnosi i każdy mógłby wysłać dokładnie takie samo CV – ono nie mówi za wiele o osobie. Podobnie na rozmowie kwalifikacyjnej – trudno przedstawić siebie, jeśli my tego nie mamy przemyślanego. Kim my dokładnie jesteśmy, kim chcemy być i czy tej firmie będzie z nami po drodze?
Co możesz zrobić, jeśli chciałbyś to określić bardziej dokładnie? Przede wszystkim uświadom sobie, że nie ma drugiego takiego człowieka jak Ty. Są pewne profile analityków, które są potrzebne. Czasem dla potrzeby zgeneralizowania określamy jakie cechy czy kompetencje analityka będą przydatne, natomiast do każdej pracy i firmy może być potrzebny nieco inny analityk. Nikt nie będzie Tobą bardziej niż Ty, nikt nie będzie lepszym Tobą niż Ty sam. Istotne jest więc pytanie: co takiego jest w Tobie szczególnego, wyjątkowego, indywidualnego? Musisz to wiedzieć, musisz się zagłębić w siebie i to wydobyć. Jaka jest Twoja konkretna wiedza wynikająca być może z Twoich studiów, a może z innych źródeł? Może coś Cię ciekawi i masz dużą wiedzę na jakiś temat? Jakie masz doświadczenia?
Jeśli chciałbyś się przekwalifikować, to naturalnie tych doświadczeń na pewno już nabyłeś sporo, masz wiele umiejętności, które będziesz mógł wykorzystać. To wszystko trzeba wyłuskać i zebrać tak, żeby była jasność, co dokładnie jest w Tobie takiego szczególnego.
Jest wiele typów, nie każdy analityk będzie pasował do każdego rodzaju pracy, firmy i zadań, jakie przed nim stoją. Być może Ty z Twoją konkretną osobowością będziesz lepszy do tego zadania, więc warto wiedzieć jaką masz osobowość, jakie masz talenty, w czym jesteś świetny i co masz tak mocno wdrukowane w siebie, że nikt Cię w tym nie przegoni.
Gdzie widzisz siebie dalej? To akurat pytanie, z którego drwi wiele osób, ale to dość istotne. Firma też może odpowiedzieć na pytanie czy jest w stanie Ci coś zaproponować, czy idziecie w podobnym kierunku czy może jednak Wasze plany nieco się rozjeżdżają.
Warto, żebyś podczas rozmowy rekrutacyjnej wiedział jaką dokładnie wartość przynosi praca analityka. Nie na zasadzie „Jestem analitykiem, umiem zebrać wymagania i zapisać user story, znam jeszcze techniki, KPI, benchmark” itd. No dobra, ale co to daje? Jakie to przyniesie korzyści? Jeśli taką rozmowę odbędziesz z innym analitykiem, to będzie w stanie Cię zrozumieć. Jeśli jednak rozmawiasz z pracownikiem HR, kierownikiem czy prezesem i chcesz ich oczarować, musisz sprzedać w pewien sposób swoje umiejętności i korzyści jakie ta firma będzie miała ze współpracy z Tobą. To Ty musisz rozumieć wpływ swoich umiejętności czy konkretnych cech na to, co możesz dać innym.
Warto też, żebyś poznał siebie na tle innych:
Wspomniałam w tym materiale o wielu rzeczach. Być może trudno Ci to uchwycić w prosty sposób, więc mam dla Ciebie pomocne narzędzie.
Przygotowałam check-listę, która zbiera wszystkie te wnioski. Dzięki niej możesz na spokojnie zastanowić się, które z tych kryteriów już spełniasz, nad czym musisz jeszcze popracować, co jeszcze możesz zrobić.
Jeśli chciałbyś ją otrzymać, zostawisz komentarz pod tym wpisem na moim blogu. Napisz jaką jedną lekcję wyciągnąłeś z tego materiału. Co jest dla Ciebie najważniejsze, co Cię może w jakiś sposób poruszyło? Komentarz musi pojawić się konkretnie pod tym wpisem na moim blogu, ponieważ tam właśnie jest mechanizm, który podeśle Ci ten materiał. Serdecznie Cię do tego zapraszam.
Kolejna ważna wiadomość, z którą chciałam Cię zostawić to to, że zapraszam Cię na webinar. To spotkanie będzie zwieńczeniem całej tej serii. Będziemy mówić o tym, jak możesz sprzedać swoją ofertę pracodawcy tak, żeby zyskać pracę czy wejść na wyższy poziom ze swoim stanowiskiem. Jedna strona to odkrycie w sobie swojego potencjału, ale też druga, czyli umiejętne przedstawienie siebie w oczach potencjalnego pracodawcy. Potrzebujemy w jakiś sposób sprzedać te nasze umiejętności. Na tym spotkaniu poznasz strategie najlepiej zarabiających analityków biznesowych. Zapraszam do zapisów POD TYM LINKIEM.
W kolejnym materiale opowiem Ci dla kogo warto pracować. Jakie są rodzaje firm i w której firmie najbardziej warto sprzedawać swoje umiejętności. Będziemy rozważać i analizować rynek.
Dzięki za poświęcony czas i zapraszam do kolejnej dawki przydatnej wiedzy!
Jako strategiczny analityk biznesowy na pograniczu zarządzania i IT zapewniam, że projekty i działania w organizacji przynoszą wartość biznesową. Dostarczam kompetencji analitycznych managerom i zarządom z Polski, Niemiec i Szwajcarii przy tworzeniu strategii oraz wdrażaniu jej w kilkuset osobowej międzynarodowej organizacji.
Marcin
Fajnie opowiadasz Haniu. Dopiero zaczynam się „przekształcać” na analityka. Mam nadzieję, że się uda.
Sebastian
Dziękuję za film, dał mi kolejną motywację do przebranżowienia.
Adam
Najbardziej poruszył mnie pomysł z check listą. Mam ją w głowie, robię ją po swojemu, jednak zestawienie tego z listą „analityka seniora” to jest coś co może otworzyć oczy, wyznaczyć kierunki 🙂
Krzysztof
Checklista, stanowczo ciekawy pomysł
Zuzanna
Najbardziej poruszyło mnie to, z jaką stanowczością przekonuje Pani, że jeżeli czegoś chcemy i mamy ambicje, to jesteśmy w stanie to osiągnąć. Jestem jeszcze na studiach i moim marzeniem jest właśnie zostanie analitykiem biznesowym. Mam już poniekąd ustanowione swoje cele i mam nadzieję, że uda mi się je zrealizować 🙂 Pani check-lista na pewno będzie przydatna! 😀
Pozdrawiam serdecznie
K.
Ja zwróciłam uwagę na to, że ciężko odpowiedzieć na te wszystkie pytania nie znając jeszcze za dobrze rynku i nie pracując jeszcze w zbyt wielu firmach czy projektach w analizie. Bo co to znaczy „być regularem”, „być seniorem”? W każdej firmie, a może nawet i w projekcie, będą oczekiwane inne umiejętności, i seniority w jednej firmie czy projekcie nie jest równe drugiej, a czasem może nawet mocno od niej odbiegać. Poproszę o checklistę, zastanowię się nad tymi pytaniami, na które jeszcze nie mam odpowiedzi 🙂
Karol
Haniu, dzięki temu, że kilkanaście miesięcy temu trafiłem na Twój kanał znalazłem ścieżkę kariery którą zdecydowałem się podążać. Przez ten czas przeczytałem wiele blogów i oglądnąłem jeszcze więcej vlogów Twojego autorstwa. Zdecydowałem się nawet na podjęcie nauki do ECBA z pomocą Twojego kursu. Dzięki temu czego się od Ciebie nauczyłem, dzisiaj dostałem pracę Analityka Biznesowego. Wielkie dzięki za to co robisz 😀
Hania
Oooo rany! 😃😃😃🤩🥳 gratulacje! Cieszę się bardzo z takiej wiadomości 🥰 gratuluję Ci odwagi podjęcie tematu, zaangażowania w kurs i rezultatu. Wszystkiego dobrego na Nowej Drodze. 🙂
Artur
Dla mnie największą lekcją było to, że mocno akcentujesz kwestie ambicji i konkretyzacji celu, ścieżki którą się chce podążać.
Asia
Jestem ciekawa checklisty. Zglebienie sie w siebie by okreslic jasno kim jestes jest nielada wyzwaniem.
Marlena
Dziękuję za dawkę konkretnej wiedzy. 🙂
Nadzieja
Potrafię dobrze pracować, ale nie wiem jak się sprzedać. Nie mogę mówić o podwyżce, chociaż czuję, że nadszedł czas. Naprawdę mam nadzieję, że seria nagrań pomoże rozwiązać ten problem) Przynajmniej motywacja już wzrosła, dzięki!
Leszek
Wychodzi na to że jeżeli chce się zostać analitykiem, w pierwszej kolejności trzeba przeanalizować siebie 🙂
Paweł
Nowy rok to moment, który skłania do startu działań nad określonymi działaniami prowadzącymi do osiągnięcia wyznaczonych celów. Check lista przyda się jako przewodnik po kamieniach milowych w tym procesie.
Monika
To co mi się nasuwa po obejrzeniu tego nagrania, to to że na rozmowie o pracę trzeba być „jakimś” a nie bezpłciowym 😛 Dzięki za materiał.
Ada
Dzięki temu materiałowi uświadomiłam sobie, w czym tkwi u mnie problem. Zdecydowanie muszę skupić się na kreowaniu potencjalanej wartości dla pracodawcy, a nie jedynie wymieniać poprzednie doświadczenia.
Aga
Twoja pewność siebie i przekonanie, że to co robisz, robisz dobrze jest imponujące. Chciałabym tak mieć 🙂 Zastanawiam się na ile to pewność wyniakająca z wiedzy i doświadczenia a na ile cecha charakteru. Pozdrawiam!
Kinga
Haniu, dzięki za ten wpis.
Myślę, że bardzo istotne jest, żeby rozumieć, jak nasze umiejętności przekładają się na korzyści biznesowe dla pracodawcy. W trakcie rozmowy rekrutacyjnej, przekładając swoje kompetencje, na to, co pracodawca może zyskać, dodatkowo pokazujemy, że umiemy myśleć biznesowo i możemy być dla pracodawcy partnerem, a nie tylko pracownikiem, który wykonuje zlecone zadania.
Goska
Haniu – dzieki za przypomienie o ambicji, wartosciach, kierunku w którym zmierzam i mocnych stronach. By podejsc do kolejnych rozmow jak do sprzedazy, i rozmowy partnerskiej gdzie bedzie win win sytuacja
Michał
Bardzo fajna zajawka tematu ścieżki kariery dla analityka. Czy często spotykasz się z podziałem na analityka systemowego vs biznesowego vs biznesowo-systemowego? Jakie kompetencje główne byś im przypisała?
Eliza
Cześć! Bardzo lubię oglądać Twoje nagrania. Czuję się wtedy jakbym w końcu miała mentora, który bardzo precyzyjnie wskazuje mi kierunek działania. Aktualnie pracuję w firmie It, w której nikt nie jest w stanie mnie w żaden sposób nakierować. To moja pierwsza praca w roli analityka i czuję, że aby rozwijać się w tej roli będę musiała zmienić pracę na taką, gdzie znajdę ludzi którzy będą dawać mi informację zwrotne i pokierują gdy znowu stanę na rozdrożu. Twój wpis jest bardzo pomocny dla dokonania analizy tego w jaki sposób działać dalej.
Wiola
Haniu, dość niedawno „znalazłam” Twoje nagrania i bloga w sieci. trafiłam na nie, ponieważ szukałam materiałów, które pozwoliłyby odnaleźć i się właśnie w roli analityka biznesowego. po wielu latach pracy jako analityk danych i sprzedażowy stanęła przede mną szansa realizowania się w nowej roli. Pracodawca chyba sam odkrył we mnie cechy, których poszukiwał, ale postanowiłam te naturalne talenty wzmocnić dawką fachowej wiedzy, której na Twoim blogu jest obfitość. ostatnie nagranie naświetliło mi jak ważne jest, a by wyznaczyć sobie cel. w chwili obecnej nadal jestem rozdarta pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. Mam nadzieję, że Twoje vblogi będą mnie wspierały na nowej ścieżce zawodowej.
Ann
Myślę o zmianie pracy w tym toku. Check-lista pomoże skonkretyzować potrzeby
Monia
Dzięki za przypomnienie że nie tylko umiejętności liczą się przy szukaniu now j pracy, ale również, w jaki sposób osobowosciowo pasujemy do danej pracy
Michał
Ciekawy materiał 🙂 Rzeczywiście, jeśli sami nie określimy czego chcemy, to ciężko będzie ocenić to przyszłemu pracodawcy 😉
Paulina
Wartościowe jest spojrzenie właśnie na swoje mocne i słabe cechy oraz przedstawienie tego pracodawcy, żeby zobaczyć czy możemy razem współpracować zmierzając w podobnym kierunku
Gosia
Checklists brzmi ciekawie 🙂
Bartek
Najbardziej zaciekawił mnie temat typu osobowości i to, że ma on duże znaczenie przy wyborze konkretnej ścieżki w karierze analityka.
Mateusz
Spodobał mi się nacisk na to, żeby pokazywać na rozmowach jakie korzyści będzie miała firma z naszej pracy jako analityka.
misiak44
Świetne zestawienie kompetencji w materiale, co najbardziej istotne to umiejętności miękkie o których wspominasz w materiale.
Bożena
Pracowałam jako programista, analityk systemowy, potem w biznesie a teraz chcę powrotu do pracy w charakterze analityka systemowego/biznesowego . Po swojemu próbuje przekształcić się ponownie, mam określony swój plan i chciałabym go porównać z check-listą. Generalnie jestem pracowita i chętnie się uczę ale nie potrafię sprzedać swoich umiejętności i dlatego mam problem ze znalezieniem pracy może twoje nagrania mnie nauczą ,
Mistrzu
Od niedawna zacząłem pracę, które w tytule stanowiska nazywa się „Analityk Biznesowy”. Nie uważam do końca, że zakres moich obowiązków dotyczy tego stanowiska. Dzięki za wskazówki.
Anna
Dzięki za video. Zmotywowało mnie ono do dalszej pracy i pozyskiwania nowych umiejętności.
Paula
Właśnie buduję swoją strategię na przebranżowienie. Taka lista będzie dla mnie bardzo pomocna. Dziękuję.
M.
Jedna, ważna myśl towarzyszy mi po obejrzeniu tego nagrania – ważne jest, aby planować siebie, swoją karierę, swoje życie, w sposób świadomy! Pozdrawiam
Agata
Dzięki Hania, od jakiegoś czasu staram się poukładać moją ścieżkę kariery. Chyba wezmę sobie do serca radę o stawianiu sobie ambitnych celi, a nie tych prostych do osiągnięcia, muszę tylko odważyć się marzyć.
Bartek
Dla mnie najważniejsze były wątki o tym co ja mogę wnieść w działalność firmy, kim chciałbym być w firmie, jak wykorzystać swój potencjał. Pozdrawiam.
Ala
Witam Cię Haniu, dziękuję za mentorskie podejście „mierz wysoko”
Monika
Hej Haniu,
Dzięki za ten wpis, mi dopiero test Galupa uświadomił, że łatwe nawiązywanie kontaktów i pamiętanie charakterystycznych rzeczy dla rozmówcy wcale nie jest tak popularnym i oczywistym zjawiskiem, a pomaga zdobyć sympatię 😉 tak, że zawsze dobrze wiedzieć co w nas jest szczególnego
Martyna
Dziękuję za wartościowy materiał! Moja uwagę skupiły wątki wymierzania celów, a także temat ambicji połączonej z pojęciem marzeń- naprawdę trafne spostrzeżenie
Martyna
Dziękuję Haniu za wartościowy temat. Moja uwagę szczególnie skupiły wątki wymierzania celów, ale także uważam za bardzo trafne słowa o tym, aby mieć ambicje, ale też marzyć
Radek
Dzięki za przekazane treści, jestem początkującym analitykiem, zdobyta wiedza na pewno sie przyda.
Karol
Dla listy
Agn
Typ osobowości i checklista, nie przywiązywałam do tego uwagi, a to ważna sprawa.
Krzysztof
Dziękuję za pierwsze wskazówki. Niedawno podjąłem decyzję o przebranżowieniu się. Jedną z lekcji jakie wyciągnąłem z Twojego tekstu, a było ich więcej, to aby zastanowić się nad SOBĄ, nad swoimi marzeniami i konsekwentnie do nich dążyć, gdyż na to nigdy nie jest za późno. Realizować SIEBIE i wstając codziennie rano dostawać jeszcze większego KOPA… 🙂 mając na uwadze swój cel. Dziękuję. PS. I…..wierzyć w SIEBIE na 100%
Kora
Cenną informacją jest to, żeby uświadomić sobie jaką wartość wnosimy do organizacji, co sprawia, że jesteśmy wyjątkowi 🙂
Może zaciekawi Cię także:
O analizie biznesowej, pracy zdalnej i kobietach w IT
“Czy opowie nam Pani o pracy w IT, pracy zdalnej i pracy kobiet?” – zapytało biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce.
Guide to Business Data Analytics i certyfikat CBDA IIBA
Dzisiaj ostatnia część z serii o krytycznym myśleniu i analizie danych. Pod lupę bierzemy podręcznik IIBA Guide to Business Data
Skąd brać dane do analizy w firmie
Zapraszam Cię na drugą część z serii na temat krytycznego myślenia i analizy danych biznesowych. W pierwszym odcinku mówiliśmy o
Pierwszy grzech analityka. Robisz tak?
Zajrzałeś do tego materiału, więc domyślam się, że zaintrygował Cię tytuł. Czym jest pierwszy grzech analityka? Co jest tą naszą
Karol i jego droga do analizy
Dziś historia Karola, który z asystenta projektanta sieci światłowodowych, zarabiającego 2000 zł na umowie zlecenie, w ciągu 7 lat stał
Nie przyjęli Cię do pracy? Czy jesteś beznadziejny?
Nie przyjęli Cię do pracy. Nie przyszedłeś rekrutacji. Nie zaprosili Cię na kolejny etap. Byłeś na rozmowie, ale jednak odpowiedź
Agata i jej droga do analizy biznesowej
Historia Agaty i jej droga do analizy to kolejna niezwykłą opowieść o odwadze i tym, że warto brać życie w
Tomek i jego droga do analizy biznesowej
Wasze drogi do analizy biznesowej – bywają różne i każda jest mega ciekawa! Dziś poznajcie historię Tomka i ryzyko, jakie
Jak właściwie wybrać zawód
Wiele osób pyta mnie „Jak zostać analitykiem biznesowym?”. Ale pierwsze pytanie brzmi – czy w ogóle powinieneś nim zostać? Jak
Jak zdefiniować swoją hierarchię wartości i wybrać zawód zgodnie z nią
Czy zauważyłeś, że niektóre osoby lub firmy mają swoją hierarchię wartości? A słyszałeś o wartościach Scrum? Może chciałbyś stworzyć coś
Jak sprawdzić, czy analiza biznesowa jest czymś dla mnie?
Żeby zdecydować, czy analiza biznesowa jest dla Ciebie, należy wziąć pod uwagę więcej niż tylko pobieżnie usłyszane informacje na temat
Q&A zadaj mi pytanie
W poniedziałek na Live o strategiach podwyżkowych najskuteczniejszych analityków zapowiedziałam dodatkowe Q&
Rusza badanie zarobków analityków 2022!
Zbieranie odpowiedzi do badania zarobków 2022 zakończyło się 31.01.2022 r. Zebraliśmy 442 odpowiedzi! Dziękujemy! Zabieramy się za analizę wyników. Chętnych
JAK, CO i KOMU oferować, starając się o awans lub nową pracę w analizie biznesowej?
Jak zapunktować, gdy starasz się o awans lub nową pracę jako analityk biznesowy?
Jak można zapunktować podczas rekrutacji, by zdobyć pracę? A jak podczas pracy lub przed rozmową okresową, aby zdobyć awans i
W jakich firmach analitycy biznesowi zarabiają najlepiej?
Sprawdź, gdzie analitykom biznesowym pracuje się najlepiej i wygraj jeden z moich kursów!
Rekomenduj rozwiązania efektywne kosztowo
Pamiętaj, że wartość biznesowa, to nie tylko zadowolenie użytkowników, ale także efektywność kosztowa dla organizacji. To jedna z ról analityka
Pay gap – kobiety zarabiają mniej również w analizie biznesowej
Różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn istnieje również w analizie biznesowej. Jaka jest siła wpływu płci na zarobki? Posłuchaj jakie
Jak wejść do branży IT?
Czy warto wejść do branży IT? Jakie są specjalizacje? Analityk biznesowy, programista, tester, UX designer, scrum master, product owner, manager,
Podsumowanie roku analityka biznesowego
Jak podsumować rok analityka biznesowego? Podrzucę Ci kilka inspiracji i podpowiem na czym się skupić, by powziąć wartościowe wnioski. Co
Książki 2021 – podsumowanie i polecenia
Książki, które czytałam w tym roku i polecam dalej. Kategorie: strategia, biznes, analiza, psychologia i inne. Też je czytałeś?
Persona najlepiej zarabiającego analityka biznesowego w Polsce 2021
 
Analityka biznesowa a analiza biznesowa
Czy analityka i analiza biznesowa to to samo? Czy jednak to dwa różne zajęcia, a słów tych nie stosuje się
Indukcja i przykłady w analizie
Feedback – dlaczego warto go dawać i jak robić to dobrze
Jaki powinien być stosunek pozytywnych komentarzy do współpracowników, do tych, w których zamierzamy komuś zwrócić uwagę na temat jego pracy?
Talenty Gallupa u analityków
W tym nagraniu poznasz moje wnioski z warsztatów talentów Gallupa (Clifton’s Strenghts). Czy jest jedyny słuszny zestaw talentów analityków? Co
Diagram łączący proces biznesowy z systemem IT
Dziś odpowiadam na jedno z pytań, które padło w grupie na Facebooku: „Jakie diagramy polecasz użyć do połączenia modelowania procesu
Porównanie darmowych narzędzi do modelowania w UML
Szukasz narzędzia do UML za 0 zł? Dziś biorę pod lupę 5 najbardziej znanych, darmowych narzędzi do tworzenia diagramów: ArgoUML,
Warszawa, Wrocław, Trójmiasto – miasta z pracą dla analityków biznesowych
W jakich miastach kryją się analitycy? Gdzie spotkamy ich najwięcej? Jak to wygląda procentowo w skali całej Polski? Wiedzę na
Codzienna dawka analizy – Nagroda za mistrzostwo
Jaka czeka Cię nagroda za mistrzostwo? Biorę na warsztat cytat z książki Miłosza Brzezińskiego „Biznes, czyli sztuka budowania relacji”. Po
Słownik analityka: Analiza SWOT
Czym jest analiza SWOT? Wewnętrzne silne i słabe strony, zewnętrzne możliwości i zagrożenia. Narzędzie to jest bardzo uniwersalne i przyda
Kim jest Product Owner? Czym różni się od analityka biznesowego?
W nagraniu opowiem, jak rozumieć te role, skąd się wzięły oraz jakie są podobieństw i różnice między tymi dwiema profesjami.
Codzienna dawka analizy – Pierwsze wrażenia ze studiów psychologicznych
Dowiedz się, co mnie zaskoczyło i jakie są moje spostrzeżenia w porównaniu do przebytych studiów informatycznych. Powiem też, po co
Najczęstsze błędy w diagramach przypadków użycia UML
Diagramy UML to nieodzowna część pracy analityka. Dowiedz się na co zwracać uwagę podczas modelowania systemów. Opowiem z jakimi błędami
Analityczne myślenie – czym właściwie jest i jak je rozwijać?
Można do niego podejść na kilka sposobów, dziś spojrzymy na nie przez pryzmat BABOK Guide, czyli przewodnika po zbiorowej wiedzy
Codzienna dawka analizy – Trener zewnętrzny prawdę Ci powie
Jak to jest, że gdy trzeba wprowadzić nowy pomysł, często bardziej ufamy ludziom z zewnątrz naszej firmy, niż własnym specjalistom?
Myślenie systemowe – jedna z kompetencji analityka biznesowego. Co to takiego?
Co ma biodro do kontuzji kolana? Żeby zrozumieć całość procesu, trzeba zdefiniować i przyjrzeć się jego wszystkim elementom składowym. Myślenie
Wykorzystaj budżet szkoleniowy 2021 na rozwój kariery analityka biznesowego
Postaw na rozwój swojej kariery analityka biznesowego. Dowiedz się, jakie kursy wybrać i w którą stronę pokierować swój rozwój. Interesuje
Poznaj analizę biznesową ZA DARMO
Dowiedz się, jak poszerzyć swoją wiedzę, dzięki serii minikursów „Analiza w 3 minuty”. To cykl kilkudziesięciu krótkich, ale bardzo treściwych
Który kurs analizy biznesowej wybrać?
W dzisiejszym nagraniu opowiem, dlaczego warto odbywać kursy i w jakiej kolejności najlepiej to zrobić, by dostarczyły jak największą wartość.
Masz pytanie? Q&A na żywo 18.11, czwartek, 8:00
Wyobraź sobie, że pracujemy niedaleko siebie. Mijamy się przy jednej kawiarni. Mam spotkanie za 30 min, ale jeśli chcesz, możemy
7 sposobów na szybsze modelowanie procesów
Poznaj 7 sposobów na szybkie modelowanie procesów. Szybciej zrozum biznes klienta i zamodeluj procesy. Jak przyspieszyć modelowanie procesów? Tworzenie diagramów
Jak dostarczyć wartość biznesową systemem IT
Klient już zrywał kontrakt. Opóźnienie IT sprawiło, że rozwiązanie po terminie można wyrzucić do kosza. Jednak analityk zadał 1 pytanie,
Jak zostać ekspertem analizy biznesowej, choć firma nie wymaga
Nie masz okazji? Szef nie wymaga? Firma nie stosuje? Dowiedz się w jaki sposób zostać ekspertem analizy biznesowej w takich
Dzień Porażki – na żywo o wydarzeniu
Z Jarkiem Łojewskim – założycielem Fundacji Dobra Porażka – rozmawiamy na żywo o Dniu Porażki. Skąd pomysł na wydarzenie? Co
Analityk marzeń wg programisty i architekta
Jaki powinieneś być jako analityk, żeby programiści i architekci pracowali z Tobą z przyjemnością? Jak wnosić wartość, dostarczać informacje i
Konferencja MAP IT 2021 – 15 maja
MAP IT 2021! Ruszamy z zapisami na konferencję Management, Analysis & Product in IT. W sobotę 15 maja w 1
Talenty Gallupa z Kasią Syrówką – live 6.05 o 19:00
Znasz swoje talenty Gallupa? I co dalej? Dowiedz się jak wygląda profil talentów osoby nadającej się na analityka. Zobacz jak
Moja droga analityka biznesowego
Ostatnio napisał do mnie Marcin: „Czy mogłabyś podzielić większa ilością informacji na temat Twojej historii? Jakie działania podejmowałaś? Jaką wiedzę
Zaplanuj ze mną karierę i zwiększ zarobki analityka
Dołącz do grupy, z którą popracujesz nad swoim rozwojem jako analityk biznesowy. Wspólnie pracujemy nad Twoją ścieżką kariery, podwyżką, awansem.
Kulisy badania zarobków #1 przygotowanie danych
541 osób wzięło udział w badaniu zarobków i kompetencji analityków 2021. Żeby umilić czekanie na wnioski, przedstawiam kulisy badania –
Zmiany w certyfikacie ECBA IIBA
Zobacz co IIBA zmienia w zakresie egzaminu ECBA. Co to oznacza dla z zdających? Kiedy zmiany wchodzą w życie? Skąd
Zapisy na III edycję Kursu Zdobądź Certyfikat ECBA IIBA
Zapisy na III edycję Kursu Zdobądź Certyfikat ECBA IIBA skończyły się 31.01.2021 r. Z 3-cią grupą uczymy się do połowy
Podsumowanie roku 2020
Co działo się w 2021? Sporo. Spełniłam swoje marzenie wystąpienia na największej konferencji dla analityków biznesowych na świecie. IIBA Building
Badanie Zarobków i Kompetencji Analityków Biznesowych 2021
Rusza badanie zarobków i Kompetencji Analityków 2021. Weź udział i dowiedz się ile powinieneś zarabiać. Poznaj lepiej analityków w Polsce.
Badanie Zarobków 2021 – Jakie pytania?
Badanie Zarobków i Kompetencji Analityków Biznesowych analiza IT odbyło się na początku lat 2016, 2017 i 2018. Po 3 latach
Materiały o analizie, których potrzebujesz – badanie
Chcę przygotowywać dla Ciebie materiały edukacyjne, których naprawdę potrzebujesz. Zamiast się domyślać co to jest, po prostu Cię zapytam. 🙂
Zmiany w Scrum Guide i analiza – pierwsze wrażenia
Wczoraj ogłoszono zmiany w Scrum Guide – przewodniku po najszerzej stosowanej metodzie pracy zespołów deweloperskich w IT (i nie tylko).
IIBA daje 20% zniżki na certyfikację do końca roku! Przygotuj się z analiza IT
IIBA zrobiło 20% zniżkę na certyfikację. Potrwa ona od 1.11 do 31.12.2020. Do 4.11 dołącz do kursu przygotowującego do certyfikatu
Kurs Zdobądź Certyfikat ECBA IIBA – zapisy do 20.10.2020 r.
Zapisz się na II edycję kursu Zdobądź Certyfikat ECBA IIBA. Jaki jest zakres certyfikatu ECBA IIBA? Jakie wnioski wyciągnęliśmy z I edycji
Prezentuję na oficjalnej konferencji IIBA: Building Business Capability
21.10 prezentuję na oficjalnej konferencji IIBA. Miało być w Las Vegas, będzie przed komputerem o 23:00. Różnica czasu. 😉 Trzymaj
Dzień Porażki 2020
Sukcesy są fajne, ale to przez porażki wiedzie prawdziwe życie. I droga do sukcesów. Trzeba umieć uczyć się na błędach.
MAP IT! konferencja online
Posłuchaj ekspertów analizy biznesowej i zarządzania produktami w IT! 😁 Już 15 maja 2020 odbędzie się wirtualna konferencja MAP IT,
BeIT – VI konferencja Inżynierii Oprogramowania
VI edycja Konferencji Inżynierii Oprogramowania beIT startuje już 24.04 kwietnia tego roku – a to oznacza, że czeka na Ciebie
Lean Coffee Analityków i Analiza Przyczyn Źródłowych
#4 spotkanie Lean Coffee Analityków w Trójmieście. Wybieramy tematy. Najwięcej głosów dostaje temat na czasie, czyli – dlaczego ludzie się
1szy webinar ever! :) Dziś o 20:30
Już dziś (piątek 31.01.2020 r.) o 20:30 porozmawiamy na żywo o tym jak tworzyć profesjonalne uzasadnienie biznesowe, czyli jak podejmować
Dorzucamy się do WOŚP?
Dorzucamy się? 🙂 <3 Zbierzemy 2 do potęgi 15? 😉 Jak masz fejsa to można tu: https://lnkd.in/dtEcp3h A jak nie
Lean Coffee Analityków #4
Wpadaj na 4. spotkanie analityków i przynieść swój temat 🙂 Spotkamy się w formie Lean Coffee – każdy dorzuca temat,
Wesołych Świąt :)
Akcja mentoringowa – spotkanie 1. w Gdyni
Wczoraj w Gdyni w PPNT odbyło się spotkanie w ramach akcji mentoringowej. Z ponad 40 osób zgłoszonych do akcji w
aw3m #013 Dzień analityka
Zastanawiasz się jak wygląda dzień z życia analityka? Co robimy? Określamy problemy i cele Planujemy zadania analityczne Robimy analizę interesariuszy
Akcja mentoringowa – wyniki
Szukasz mentora? Chcesz zostać mentorem? Akcja pod takim hasłem ruszyła kilka tygodni temu. Co mamy dziś? 173 osoby chętne do
Mentoring – poszukuję / oferuję
„Hania, a może by przez tego bloga skontaktować ludzi, którzy szukają mentora albo chcieliby zostać mentorem?” – z taką propozycją
Raport Zarobków i Kompetencji Analityków Biznesowych 2018
Przed Tobą wyniki III edycji Badania Zarobków i Kompetencji Analityków Biznesowych 2018! Po raz trzeci zapytaliśmy kilkuset analitków biznesowych w Polsce
Konferencja infoShare 2018 – relacja dzień 1
InfoShare pamiętam jeszcze z czasów, kiedy zajmowali jedną salę wykładową na moim Wydziale ETI (Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki) na Politechnice
Konferencja Be IT 2018
Koło Naukowe Zarządzanie IT oraz Katedra Inżynierii Oprogramowania Politechniki Gdańskiej zapraszają na IV Konferencję Inżynierii Oprogramowania beIT, która odbędzie się
Badanie Zarobków i Kompetencji Analityków Biznesowych 2018
Masz przed sobą 3. już edycję Badania Zarobków i Kompetencji Analityków Biznesowych Analiza IT. W tym roku od grudnia 2017
Badanie Zarobków Analityków Biznesowych 2018 – zapowiedź
Pamiętasz badanie zarobków i kompetencji analityków biznesowych? Ostatnio wzięło w nim udział 382 osoby, co było niemalże spełnieniem postawionego celu
Relacja z ReQuest 2017
ReQuest zapowiadało się dobrze – w agendzie pojawiło się wiele znajomych nazwisk. Kolejny plus – do Torunia bliżej niż do
reQuest – konferencja 15.11 w Toruniu i konkurs!
Witaj! 🙂 Nie widzieliśmy się jakiś czas. Teraz w końcu będzie okazja spotkać się nie tylko na blogu, ale też
Nowe trendy w zarządzaniu procesami – IV spotkanie s3GA
Serdecznie zapraszamy na IV Spotkanie Trójmiejskiej Grupy Analitycznej! Prelegentem będzie Zbigniew Misiak – wybitny specjalista z zakresu Business Process Managment,
Wnioski z Badania Zarobków i Kompetencji Analityków Biznesowych 2016
Po długich bojach niezmiernie cieszę się publikując wyniki z 203-stronicowego raportu z Badania Zarobków i Kompetencji Analityków Biznesowych 2016. W badaniu
Trójmiejska Grupa Analityczna (s3GA) i spotkanie Yet another (User) Story Part 2
Słyszałeś już o Trójmiejskiej Grupie Analitycznej (s3GA)? To ludzie z Trójmiasta zafascynowani analizą, którzy organizują przestrzeń do wymiany doświadczeń. Przyjdź 11 kwietnia na 3-cie
Analiza w agile – moderowana dyskusja
Zapraszam na spotkanie organizowane przez IIBA WPC O analizie, analitykach i wymaganiach w agile powiedziano już wiele. Wciąż jednak temat
Artykuły najczęściej czytane w 2016 roku i artykuły na 2017
Co czytało się w 2016 na analiza IT? Zobacz, czy czegoś nie przegapiłeś 😉 Artykuły z wszystkich lat najczęściej czytane
Podsumowanie roku 2016
Rok 2016 oficjalnie zamknięty. Czas zamknąć go też w głowie – przypomnieć sobie, co się wydarzyło, docenić to, ucieszyć się,
Badanie Zarobków i Kompetencji 2016
Pozdrowienia z kawiarni, gdzie powstała II edycja – Badanie Zarobków i Kompetencji Analityków Biznesowych 2016! 🙂 Posłuchaj co nowego czeka na Ciebie
Jak być zwinnym analitykiem – recenzja ze spotkania Agile3M
17 października, godz. 18:00, klub Atelier, Sopot – dobry czas i miejsce by w fajnym gronie pogadać o analizie w
PAM Summit 2016 – Open Space Conference
Trzecia edycja PAM Summit zbliża się wielkimi krokami! Jest to już kolejne spotkanie dla wszystkich zainteresowanych projektami (a zwłaszcza analityków
Konferencja Inżynierii Wymagań i Analizy Biznesowej 2016
Stowarzyszenie Inżynierii Wymagań (SIW) zaprasza na Konferencję Inżynierii Wymagań i Analizy Biznesowej. To wydarzenie, podczas którego spotykają się początkujący jak
Wrażenia ze ścieżki Be Analyst na konferencji Be IT 2016
Weekend mnóstwa wrażeń. Za nami konferencja Be IT ze ścieżką Be Analyst. Były to 3 dni wypełnione atrakcjami, które dostarczyły
Be Analyst – analityczna ścieżka na konferencji Be IT
Analiza IT została patronem II edycji Konferencji Inżynierii Oprogramowania beIT, która odbędzie się 18-20 marca 2016 roku. Konferencja jest współorganizowana przez
Seminarium IIBA w Krakowie – Business Analyst & Project Manager
Szanowni Państwo, Z przyjemnością informujemy, że 21.10.2015 IIBA WPC w Krakowie wspólnie z firmą UBS organizuje kolejne seminarium z analizy biznesowej. Tym razem tematem
Seminarium IIBA w Gdańsku – The Agile BA, UX & Analysis. Good, Bad & Ugly
Szanowni Państwo, Witamy po wakacjach i z przyjemnością informujemy, że 05.10.2015 IIBA WPC na Pomorzu wspólnie z Aiton Caldwell organizuje
Wybory do zarządu i komisji IIBA
Na stronach IIBA Warsaw Poland Chapter pojawiła się informacja: „Drodzy Członkowie Stowarzyszenia Czas płynie nieubłaganie, za nami WZC którego celem
Spotkanie IIBA/Round Tables – Warszawa 09.09.2015 r.
Temat: „Zarządzanie zmianą w projekcie – interesujące aspekty prawne z perspektywy analityka” wystąpią prawnicy z kancelarii radców prawnych „Maruta” (www.maruta.pl). Po
Forum Inżynierii Wymagań
W imieniu Stowarzyszenia Inżynierii Wymagań (www.siw.org.pl) zapraszamy na Forum Inżynierii Wymagań i Analizy Biznesowej RE-Challenge, który odbędzie się w Warszawie w
Spotkania AAA, czyli BABOK Guide w 3 miesiące
Zapraszamy na spotkania AAA (Akademii Adeptów Analizy) odbywające się w ramach inicjatywy Wspólne Certyfikowanie Koła Naukowego Zarządzanie IT działającego na
I Konferencja Inżynierii Oprogramowania beIT
Katedra Inżynierii Oprogramowania Politechniki Gdańskiej oraz działające przy niej Koło Zarządzanie IT zapraszają na I edycję Konferencji Inżynierii Oprogramowania beIT. I
Seminarium IIBA Pomorze (20.10.2014 r.) – Building an Effective Business Case – Georg Sifri
20 października 2014 roku IIBA WPC na Pomorzu wspólnie z Management Training & Development Center (MT&DC) przy wsparciu sponsora –
Film z PAM Summit 2014
PAM Summit 2014 – relacja analitycznie subiektywna
English version I po PAM Summit – największym znanym mi wydarzeniu łączącym zainteresowanych analizą biznesową i zarządzaniem projektami w Polsce,
Relacja z seminarium IIBA – Metody specyfikowania wymagań wg BABOK
Wczoraj odbyło się seminarium IIBA na temat metod specyfikowania wymagań wg. BABOK. W Sali koralowej w Gdyńskim Parku Naukowo-Technologicznym trzeba
Seminarium IIBA w Gdyni 10 kwietnia!
10 kwietnia Gdynię odwiedzą członkowie IIBA i firmy AION, aby zaprezentować seminarium nt. specyfikowania wymagań wg BABOK 2.0. Anita Walkowiak
PAM Summit 2014 – pierwsi prelegenci już znani
PAM Summit 2014 to międzynarodowa konferencja łącząca światy analityków biznesowych i kierowników projektów. Podkreśla ona pozytywny wpływ na jakość wspólnych
Podsumowanie roku 2013
Za nami drugi rok działania Analizy IT! Polubiliście nas 3 razy bardziej, zaglądaliście do nas 4 razy częściej, zapisaliście się
Drogi do analizy – zbiór sylwetek i historii analityków
Ruszamy z nowym pomysłem! Chcemy stworzyć zbiór historii o drogach różnych osób do analizy. Będziesz mógł w nim znaleźć osoby
5 podstawowych narzędzi każdego analityka
Nawet najlepszy mechanik niewiele będzie w stanie naprawić bez swojej skrzynki z narzędziami. Podobnie jest z pracą analityka. Ilość i
IC, MRP, MRPII, MRPIII, ERP, ERPII, SCM
IC, MRP, MRPII, MRPIII, ERP, ERPII, SCM. Co je łączy? Wszystkie przedstawiają klasy systemów – kompleksowych rozwiązań dla przedsiębiorstw. Co
Ile zarabiają analitycy biznesowi w Polsce?
Ile zarabiają analitycy? Na to pytanie szukają odpowiedzi wchodzący w branżę, zastanawiający się nad wybraniem kierunku specjalizacji jak i starsi
Ile zarabiają analitycy biznesowi w Polsce? (2013)
Ile zarabiają analitycy? Na to pytanie szukają odpowiedzi wchodzący w branżę, zastanawiający się nad wybraniem kierunku specjalizacji jak i starsi
Analityk i UX – dobre rozwiązanie na dwa sposoby
Spotkałeś się kiedyś z User eXperience? Osoba, która zajmuje się UX projektuje doświadczenia użytkownika (user experience), w IT za pomocą
Gdzie się podziali analitycy biznesowi w Polsce?
Jedna z ciekawych konferencji w Trójmieście została odwołana z powodu małego zainteresowania. Patrząc na zestawienia wydarzeń z IT, w Gdańsku,
Nie pracuj dla kogoś. Pracuj dla siebie
Nie chodzi tu o zakładanie własnej firmy. Ani o robienie zleceń pod stołem w czasie pracy. Praca na etacie zajmuje
Techniki analizy biznesowej wg BABOK 2.0
Jakie są tajne tricki analityków? Listę wykorzystywanych technik podsuwa nam BABOK – przewodnik wiedzy analizy biznesowej. Podziel ją na dwie
Jakość – nagroda myślących i działających
Chęć osiągnięcia pewnego standardu w jakiejś dziedzinie, np. realizacji projektów, wyraża wielu. Dlaczego często pozostaje to tylko pragnieniem? Obwiniamy innych,
Zarządzanie jakością w metodyce SCRUM
Jak ma się SCRUM do zarządzania jakością? Odpowiedzi na to pytanie bywają najczęściej skrajnie różne, także wśród specjalistów od jakości.
Prawa i obowiązki Zamawiającego, czyli co robić, żeby dostać dobre oprogramowanie
Dostarczanie systemu to w rzeczywistości dwa projekty – w tym jeden po Twojej stronie. Jako zamawiający, jesteś odpowiedzialny za swoją
Diagram przypadków użycia
Do czego służy Diagram przypadków użycia Użyj diagram przypadków użycia, aby przedstawić: interakcję aktora z systemem, zadania, jakie wykonuje system,
Przypadki użycia, historyjki użytkownika, scenariusze użycia, wymagania i potrzeby
Wymagania zbierane w ramach projektu są istotne w pracy wielu osób o różnych rolach w zespole – analityków, projektantów, specjalistów
Thinking in UML
Znacie powiedzenie, że rysunek przedstawia więcej niż tysiące słów? Diagramy UML mają nie tylko tę zaletę. Często powtarza się jako
Specyfikacja wymagań – po co tracić czas?
Dla wielu uczestników projektu ograniczających fazę analizy jasne jest, że szczegółowe opisywanie wymagań (tworzenie SW – specyfikacji wymagań, czy SWS
Problemy rozwijających się firm w kontekście poprawy procesów
Zrozumienie specyfiki małych firm i ich problemów w procesie wytwarzania oprogramowania wymaga zrozumienia ich rodowodu. Bardzo często organizacje takie ewoluowały
Metody doskonalenia procesów
Potrzeba podnoszenia jakości i efektywności była bodźcem do powstawania na przestrzeni wieków i kultur filozofii oraz praktyk ciągłego doskonalenia (ang.
ArchiMate – biznes, aplikacje, technologie w jednym
Biznes, aplikacje, technologie – trzy fascynujące światy, które są częściami większości współczesnych organizacji, w szczególności w branży informatycznej. Można w
Zapisz się i pobierz darmowy PDF