Agile Analityk w Scrumie

16 lutego 2018
Wielu analityków zastanawia się jak pogodzić swoją pracę z podejściem agilowym, a zwłaszcza popularnym Scrumem, który nie ma roli analityka. Sprawdźmy co na ten temat mówi teoria, praktyka i statystyka.

W Scrum Guide ani słowa o analityku

W Scrum Guide – 17-stronicowej biblii Scruma nie znajdziesz ani słowa o analityku. Stąd też zrodziło się wiele pytań, wątpliwości i propozycji jak go tam upchnąć.
W Scrumie – najpopularniejszym ze sposobów wprowadzania podejścia zwinnego (Agile) w firmach mamy zespoły Scrumowe składające się z:
 • Product Ownera – roli odpowiedzialnej za wartość rozwiązania dla odbiorców
 • Scrum Mastera – roli odpowiedzialnej za przestrzeganie zasad Scruma,
 • Zespołu Developerskiego – składającego się z osób posiadających kompetencje wystarczające do tworzenia kolejnych wydań/przyrostów rozwiązania.

A co na to teoria, podręczniki i zbiory dobrych praktyk dla analityków?

Tematykę analityka w Agile adresuje:
 • metodyka AgilePM (Agile Project Management),
 • zestaw dobrych praktyk AgileBA (Agile Business Analysis – DSDM Consortium),
 • zestaw dobrych praktyk Agile Extension to BABOK Guide (IIBA – International Institute of Business Analysis).
W dwóch pierwszych znajdziemy wskazówki co do umiejscowienia analityka na tle zespołu. IIBA dotyka tematu mówiąc, że zwinny analityk stosuje dobre praktyki zwinnej analizy, ale nie określa, gdzie ten analityk powinien być i na jakich zasadach współpracować z zespołem.
W Agile PM analityk pojawia się „w szyi bałwanka”, czyli w miejscu łączenia biznesu i IT.
Źródło: Role projektowe AgilePM SDSM Consortium
AgileBA proponuje umiejscowienie analityka poza zespołami Scrumowymi. Analityk synchronizuje i zapewnia jakość wymagań na poziomie organizacji (bierze pod uwagę np. ograniczenia prawne, techniczne, synchronizację potrzeb różnych działów), a nie zespołu. W zespole znajdują się Ambasadorzy Biznesowi – najbliżsi konceptowi Product Ownera.

A co na to praktycy?

Ostatnimi czasy na spotkaniach branżowych temat pojawił się kilka razy. Praktycy przedstawiają opcje:
 • analityk jako Product Owner,
 • analityk jako Developer (członek zespołu Scrumowego),
 • analityk jako pomocnik Product Ownera,
 • analityk zupełnie poza zespołem Scrumowym – doradzający PO na żądanie jak każdy inny specjalista od czegoś.

Jak oceniają te opcje? Pojawiały się różne plusy i minusy.

Analityk jako Produkt Owner

Analityk jako Product Owner odpowiada za wartość rozwiązania dostarczanego do interesariuszy. Brzmi dla analityka jak codzienna praca? Ważna jest tu decyzyjność – jeśli analityk zadecyduje, że coś ma wejść do sprintu z takim a nie innym priorytetem, to tak właśnie ma być. Oczywiście musi przy tym uwzględniać interesy różnych grup. A, żeby je uwzględniać, musi rozmawiać z różnymi ludźmi na spotkaniach, warsztatach, wyjazdach – a przynajmniej dobrze by było, żeby produkt szedł w stronę użytkowników i ich rzeczywistych potrzeb, a nie własnego widzimisię. Utrudnia to codzienną komunikację z zespołem.

Analityk jako Pomocnik Product Ownera

Jako pomocnik Product Ownera analityk może wspierać w przygotowywaniu historyjek użytkownika (User Stories), zbieraniu informacji, wykonywaniu dodatkowych analiz. Jeśli zespół ma kontakt zarówno z PO i analitykiem, trzeba pilnować, żeby każdy z nich nie przedstawiał „swojej wersji prawdy”. Należy szczególnie zadbać o synchronizację, jednomyślność lub jasne wyznaczenie granic odpowiedzialności.

Analityk jako członek zespołu Scrumowego

Jako członek zespołu Scrumowego analityk wpada w tryb pracy w sprintach. Jako, że analiza i definiowanie wymagań ma miejsce zazwyczaj przed kodowaniem, to zaleca się analitykom wykonywanie również innych zadań jak np. testowanie. Główne ograniczenie w takim umiejscowieniu analityka polega na konieczności wykonywania analiz na tyle drobnych, by zdążyły pojawiać się w 2-4 tygodniowych sprintach na tyle wcześnie, by być w nich zakodowanymi. Plusem jest na pewno bliskość developerów i stały kontakt.

Analityk poza zespołem Scrumowym

Plusem na pewno jest spokojna praca. Można analizować do woli i kończyć, kiedy jest skończone, a nie wtedy, kiedy nadchodzi ciśnienie ze strony końca sprintu. Minusem tego podejścia jest mniejszy kontakt z zespołem Scrumowym. Nie będąc członkiem zespołu analityk często nie ma wstępu na Daily Scrumy (tzw. standupy) i na retrospektywy.

A co na to statystyka?

W Badaniu Zarobków i Kompetencji Analityków Biznesowych 2018 pojawiło się pytanie o rolę analityka w Scrumie. Odpowiedziało 401 osób a oto wyniki:
 • 37% analityków nie pracuje w Scrumie,
 • 32% analityków pracuje jako członek zespołu Scrumowego,
 • 19% analityków pracuje jako Product Owner,
 • 8% analityków pracuje jako pomocnik Product Ownera,
 • 4% analityków pracuje jako Scrum Master.

Analityk w Scrumie - Analiza IT
Co sprawdza się u Ciebie?

Cześć, jestem Hania.

Jako strategiczny analityk biznesowy na pograniczu zarządzania i IT zapewniam, że projekty i działania w organizacji przynoszą wartość biznesową. Dostarczam kompetencji analitycznych managerom i zarządom z Polski, Niemiec i Szwajcarii przy tworzeniu strategii oraz wdrażaniu jej w kilkuset osobowej międzynarodowej organizacji.

Może zaciekawi Cię także:

www.analizait.pl by ProjectUP (C) 2020