Warszawa, Wrocław, Trójmiasto – miasta z pracą dla analityków biznesowych

W jakich miastach kryją się analitycy? Gdzie spotkamy ich najwięcej? Jak to wygląda procentowo w skali całej Polski? 

Wiedzę na temat rozłożenia analityków biznesowych w Polsce czerpię z Badania zarobków i kompetencji analityków biznesowych. Ostatnią edycję, którą mam gotową na blogu analiza IT, która już jest zakończona i podsumowana, to ta z roku 2021. Zobaczmy jak po tym badaniu wyglądał podział analityków na miasta w Polsce.

Praca dla analityka biznesowego – które miasta potrzebują najwięcej takich specjalistów?

Najwięcej pracy dla analityków biznesowych w Warszawie

W badaniu wzięło udział 541 osób. Najwięcej z nich – 226 było z Warszawy. Obserwując już kolejny rok wyniki tych badań, zazwyczaj właśnie tak to wygląda, że warszawski rynek analityków jest zdecydowanie największy.

Trójmiasto – Gdańsk, Sopot i Gdynia dla analityków

Na drugim miejscu jest Trójmiasto, czyli Gdańsk, Sopot i Gdynia. Te miasta są włożone do jednego „worka”, ponieważ zazwyczaj jest tak, że kiedy ktoś żyje w Gdańsku, to jest mu obojętne czy znajdzie pracę w Gdańsku, Sopocie czy Gdyni – często traktujemy je jak jedno miasto. Na południu też są takie obszary, które i tak traktujemy jako jedną aglomerację, choć i tak wiadomo, że chodzi o różne miejscowości.

Wrocław i Kraków dla analityków biznesowych

Na trzecim miejscu pod względem liczebności analityków, którzy wzięli udział w badaniu mamy Wrocław, w którym mamy 53 osoby. Podobnie było w Krakowie. 

Jeśli się zastanowić, jak wygląda wielkość rynku IT, czy wielkość rynku pracy dla analityków biznesowych, to może trochę zaskakiwać, że to Trójmiasto wybiło się ponad Wrocław i Kraków. Natomiast, jeśli by przejrzeć oferty pracy, czy zobaczyć jakie firmy mają siedziby we Wrocławiu i w Krakowie i porównać to z Trójmiastem, można odnieść wrażenie, że Kraków przecież też jest dużym rynkiem. Dlaczego tutaj Trójmiasto się wybiło? Może to mieć związek z tym, że ja jestem z Trójmiasta, więc może blog analiza IT docierał tutaj w większej mierze do osób z Trójmiasta. Pamiętajmy jednak o tym, że Wrocław i Kraków również są bardzo dużymi rynkami.

Katowice, Poznań, Łódź, Lublin, Gliwice, Rzeszów i Toruń

Kolejne były Katowice – 27 osób, podobny wynik jest w Poznaniu. Dalej jest pozycja „pozostałe”, czyli różne inne miasta, które później już się nie powtarzały ponad kilka osób reprezentujących dane miejsce.  

Później mamy 14 osób z Łodzi, tam też mamy firmy i oferty pracy dla ludzi pracujących w IT i dla analityków biznesowych. Następnie Lublin, Gliwice, Rzeszów i Toruń

O czym nam to mówi? Że praca analityka biznesowego, jak widać, jest związana z dużymi miastami i ośrodkami. Tam właśnie mają siedziby największe firmy IT w Polsce. 

Warszawa bardzo odbiega od pozostałych miast, więc zdecydowanie najwięcej ofert pracy dla analityka biznesowego jest w Warszawie. Tam też zazwyczaj wychodzi nam, że są zdecydowanie najwyższe zarobki i ten rynek jest nawet kilkukrotnie większy niż w pozostałych dużych miastach. 

Zastanawiam się czy znalazłeś tutaj swoje miasto, czy pracujesz jako analityk biznesowy w jednym z tych miast?

Podział procentowy – analitycy biznesowi w miastach Polski

Spójrzmy jeszcze na nasz podział analityków, jeśli chodzi o miasta w ujęciu procentowym. To badanie zarobków i kompetencji analityków biznesowych było przeprowadzone na 541 osobach, natomiast jeśli byśmy to mieli zeskalować na całą populację analityków w Polsce, to pewnie umówilibyśmy o kilkunastu tysiącach, jak nie więcej.

Ten podział powtarza się przez kolejne lata i można zobaczyć, że Warszawa jest zdecydowanie największym rynkiem, parokrotnie nawet większym od pozostał. Widzimy też kolejne największe ośrodki – Trójmiasto, Wrocław, Kraków, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin, Gliwice, Rzeszów, Toruń, czasami pojawiała się też Bydgoszcz. W innych miastach również zdarzają się analitycy. Zdarza się też tak, że ktoś zatrudnia się w jakiejś firmie albo po prostu pracuję stamtąd dla firmy, która ma siedzibę gdzie indziej. W miastach z wykresów jest jednak największe prawdopodobieństwo, że spotkasz analityków biznesowych.

Praca zdalna w zawodzie analityka biznesowego

Według mnie warto też dodać, że między innymi przez COVID stało się tak, że coraz więcej firm otwiera się na to, żeby zatrudniać zdalnie. Coraz mniejsze znaczenie stopniowo ma to, gdzie pracujesz i siedzisz przy swoim biurku. Coraz częściej zdarza się, że można pracować jako analityk biznesowy zdalnie. Kiedyś często firmy mówiły, że raczej preferowałyby, żeby analityk był na miejscu, żeby mieć bezpośredni kontakt, móc widzieć się z zespołem, robić warsztaty i mieć bezpośrednie relacje. To na pewno jest bardzo fajne i korzystne, ale wiele firm przez lockdown było wręcz zmuszonych do przejścia na tryb zdalny. I okazało się, że o ile brakuje nam pewnie kontaktu z drugą osobą, to wiele z tych zadań również jest możliwych do wykonania w pracy zdalnej. Zdarza się więc coraz częściej, że firmy nawet jeśli nie mają siedziby w danym mieście, to i tak w nim rekrutują i zatrudniają z niego specjalistów, oferując pracę zdalną bez konieczności relokacji.

Weź udział w badaniu zarobków 2022, masz wpływ na wyniki!

Zapraszam Cię z tego miejsca do wzięcia udziału w tegorocznym badaniu, jeśli czytasz to w okresie publikacji tego materiału. W badaniu 2022 zbieramy nowe dane i będziemy wyciągać nowe wnioski. Może ten rozkład miast pozostanie taki sam, może się trochę zmieni. Mam nadzieję, że w Badaniu zarobków i kompetencji analityków biznesowych 2022 weźmie udział jeszcze więcej osób i że Ty też przyczynisz się do powstania bardziej wiarygodnych wniosków, opartych na jeszcze większej liczbie osób.

Jeśli czytasz to długo później po 2022 roku, to sprawdź, bo być może na blogu analiza IT trwają kolejne edycje badania i może jeszcze więcej dowiedzieliśmy się na temat tego skąd pracują analitycy albo jak zmieniło się rozmieszczenie miast, w których żyją analitycy.

Dzięki za uwagę i zapraszam Cię do wzięcia udziału w badaniu zarobków i kompetencji analityków biznesowych! Link do wydarzenia znajdziesz WEŹ UDZIAŁ W BADANIU I DOWIEDZ SIĘ ILE POWINIENEŚ ZARABIAĆ. 

Zbuduj fundamenty pracy marzeń jako analityk

Dołącz do 6000 analityków i otrzymaj PDF ze wskazówkami.
Poznaj też serię innych bezpłatnych materiałów i aktualizacje o bieżących projektach

Cześć, jestem Hania.

Jako strategiczny analityk biznesowy na pograniczu zarządzania i IT zapewniam, że projekty i działania w organizacji przynoszą wartość biznesową. Dostarczam kompetencji analitycznych managerom i zarządom z Polski, Niemiec i Szwajcarii przy tworzeniu strategii oraz wdrażaniu jej w kilkuset osobowej międzynarodowej organizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *