Co robi analityk?

Czym zajmuje się analityk? Próbowałam wyjaśnić to znajomym spoza branży i kolegom z IT. Zebrałam odpowiedzi dla różnych poziomów wtajemniczenia i rzucam na żer! Przetestuj na dziecku, dziewczynie, żonie, mamie, babci, na sobie i daj znać czy przemawia:)

Level 0 (spoza branży)

Analogia do budownictwa

Zawsze łatwiej o zrozumienie przez analogię do czegoś, co już znamy. Budowanie domu jest ludziom bliższe niż IT;)
Analityk jest w projekcie informatycznym jak architekt w projekcie budowlanym.
Musi najpierw dowiedzieć się od klienta, czego ten sobie życzy i przedstawić to w taki sposób, aby zespół wiedział, jak zrealizować zamówienie. Pyta, jakie klient chce okna, ile ich, czy zaokrąglone, jaki podział ścian. Musi wiedzieć, że w niektórych miejscach konieczna jest ściana nośna, a niedopuszczalna działowa, a na nieodpowiednim gruncie potrzebne są szersze fundamenty, mimo, że zamawiający życzy sobie inaczej lub wcale. Dalej przygotowuje projekt, którego wykonanie jest wyceniane, a następnie realizowane. I mamy budowę!

Krótko na temat

Najczęściej próbuję krótko wyjaśnić:
Analityk dowiaduje się, czego potrzeba klientowi i przekazuje to zespołowi, który wykona oprogramowanie.
Ale ta definicja ma kilka drażniących słabostek. „dowiaduje się” – to może brzmieć jak „spisuje notatkę”, a to trochę bardziej skomplikowane. „Czego potrzeba” – chciałoby się tu podkreślić, że to nie to samo, co „chce”, ale podkreślanie to wydłużanie, a miało być krótko. „Przekazuje to zespołowi” – nie tylko przekazuje i zapomina, powinien uczestniczyć dalej i dbać o to, by to, co zostanie wytworzone, spełniało oczekiwania klienta. I nie mówię jak przekazuje – w jakiej formie? „Oprogramowanie” – dla ludzi spoza branży brzmi to dziwnie i nie jest jasne, co się dokładnie przez to rozumie.

Level 1 (człowiek z IT, ale mało ciekawski)

Pomysł na definicję niezanudzającą (niezabijającą dalszej znajomości:)

Od pomysłu do projektu

Analityk działa w projekcie od momentu powstania pomysłu wprowadzenia oprogramowania do chwili wykonania projektu.
Oznacza to, że musi tak długo rozmawiać z klientem, aż dojdą do ustaleń takiej postaci, aby można to było przedstawić programistom – samo mięso, twarde dane, nie żadne biznesowe pitu-pitu.

Level 2 (człowiek z IT – taki bardziej ciekawski)

Jeśli ktoś jest z IT i jest dociekliwy to już można poszaleć ;D
Analityk? Pewnie analizuje? Ale co?? Ma on takie zadania:

 • pozyskuje wymagania,
 • analizuje wymagania,
 • specyfikuje wymagania,
 • projektuje rozwiązania,
 • jest obecny przy wytwarzaniu,
 • testuje czy oprogramowanie spełnia wymagania.

A konkretnie?

Pozyskuje wymagania

Jakie? Cele biznesowe (po co robimy ten system?), wizja (co ma powstać? co to ma być?), procesy biznesowe (jak w rzeczywistości działa to, co mamy oprogramować?), wymagania funkcjonalne (co ma robić system?), wymagania niefunkcjonalne (jaki ma być system?).
Jak? Rozmawia z klientem. Ale nie tylko! Jest wiele rzeczy, których klient Ci nie powie, bo a) nie wie, że to ważne, b) myśli, że to oczywiste, c) zapomniał o tym. I jeszcze lepsze – powie Ci. Każdy co innego. Od prezesa po dział X, Y, Z i woźnego – każdy może mieć inne zdanie, inne potrzeby. I bądź tu mądry. Analityk wyciąga też wymagania z analizy poprzednich systemów, obecnego sposobu pracy. Czasem też przydają się burze mózgów, rozmowy z przyszłymi użytkownikami, podpatrywanie tychże podczas pracy, symulowanie punktów widzenia (wyobrażanie sobie, że jest się użytkownikiem), ankiety, eksperymenty, prototypy…

Analizuje wymagania

Jak? Sprawdza ich jednoznaczność (czy każdy zrozumie je tak samo), kompletność (czy są wszystkie potrzebne), spójność (czy nie przeczą sobie nawzajem).

Specyfikuje wymagania

Jak? Zapisuje je w specyfikacji wymagań. Ten dokument to nie tylko tekst. Jeśli tak jest, masz do czynienia raczej z powieścią (a to i tak pół biedy… częściej jest to nowela). Powinny się tam znaleźć także diagramy pomagające określić zakres projektu, procesy biznesowe, przypadki użycia.

Projektuje rozwiązania

Jak? Na podstawie specyfikacji wymagań można działać dalej i wyprodukować projekt systemu z  diagramami stanów, czynności, klas – wszystkim, co opisze jednoznacznie działanie i strukturę systemu. Czy wtrynia się tym samym w rozwiązanie zespołu? Nie musi. Można zrobić projekt niezależny od platformy. Analityk zapisze na pewnym poziomie abstrakcji, a IT dostosuje to do wybranej technologii.

Jest obecny przy wytwarzaniu

Rola analityka nie kończy się na przekazaniu dokumentacji. Jako osoba, która zna oczekiwania klienta, powinna wspierać zespół podczas tworzenia systemu – być dostępna do konsultacji, odpowiadać na wątpliwości.

Testuje czy oprogramowanie spełnia wymagania

Analityk może obejrzeć przygotowane oprogramowanie pod kątem potrzeb klienta i sprawdzić, czy zostały spełnione jego wymagania, czy klient będzie mógł przeprowadzić swoje rutynowe i nierutynowe czynności. Na tym kończy się bajeczka. No, chyba, że analityka zaangażuje się do szkolenia użytkowników. Mogą też przydarzyć się zmiany w systemie. Wtedy cała zabawa zaczyna się od początku – zbieranie wymagań, analiza…

Level 3 (analityk)

A Ty jak opowiadasz o swojej pracy innym?

Kim jest analityk?

Podoba mi się wyobrażenie analityka jako kogoś, kto stara się zrozumieć oczekiwania klienta, odkryć jego potrzeby i dbać o nie we własnej firmie, która przygotowuje oprogramowanie. Analityk powinien rozmawiać z klientem jego językiem, a później odwrócić się do programistów i przetłumaczyć to na ichniejsze 🙂
I jak? Ciekawość zaspokojona?
Na pytania co oznacza analityczne myślenie, czy by zostać analitykiem wystarczy ładny uśmiech albo umiejętność formatowania tekstu w wordzie przyda się wpis przy innej okazji – jakieś analityczne FAQ 😉

Zbuduj fundamenty pracy marzeń jako analityk

Dołącz do 6000 analityków i otrzymaj PDF ze wskazówkami.
Poznaj też serię innych bezpłatnych materiałów i aktualizacje o bieżących projektach

Cześć, jestem Hania.

Jako strategiczny analityk biznesowy na pograniczu zarządzania i IT zapewniam, że projekty i działania w organizacji przynoszą wartość biznesową. Dostarczam kompetencji analitycznych managerom i zarządom z Polski, Niemiec i Szwajcarii przy tworzeniu strategii oraz wdrażaniu jej w kilkuset osobowej międzynarodowej organizacji.

0 komentarze “Co robi analityk?”

 1. Wrocławska firma SMT Software często prowadzi rekrutacje na stanowiska w branży IT. Na pewno szukają też analityków, więc teraz skoro już wiemy coż to za stworzenie ten analityk 😉 może warto się zainteresować.

 2. Troche mi tu Analityk biznesowy został pomieszany z Architektem techniczny.
  To są dwie osoby, które powinny ze sobą współpracować, ale moim zdaniem analityk, kończy prace, na wyspecyfikowaniu dość szczegółowych funkcjonalności i interfejsów do pozostałych systemów.
  A Architekt do rozpisze technicznie na klasy, użyte kontrolki, czy użyje WebServiców, czy może szyny BUS, która część modułu będzie za którą (wcześniej wyspecyfikowaną przez Analityka) funkcjonalność odpowiedzialna itd..

 3. Czyli czym wyższy level tym bliżej do pracy w myśleniu i podejściu zwinnym (Agile)?
  A jaki będzie kolejny Level Analityka B.? Product Owner (PO)?
  Czy może jeszcze bardziej kontrowersyjnie – czyli obowiązki analityka rozdzielone pomiędzy Właściciela Produktu (PO) i Zespół Scrumowy? Minimalizujemy „zabawę w głuchy telefon” – Zespół pracuje bardzo blisko klienta (jeśli tylko to się umożliwi) PO ostatecznie ustala biznesowe priorytety i wspólnie z zespołem ustala biznesowo (CO), a zespół IT jak to technicznie będzie zrealizowane (JAK).
  Taki model zdecydowanie bardziej, angażuje zespół IT, zwiększa odpowiedzialność za produkt, dbałość o wyniki i mocno wpływa na motywację całego Zespołu Scrumowego.

  1. Artykuł jest stary i zdecydowanie wymagania odświeżenia.
   Zgadzam się, że często wpływa na motywację. Nie ma jednak uniwersalnego motywatora dla wszystkich. To, co motywuje jednego, może drugiego demotywować – bilet do kina (wolałby wejście na siłownię), większa odpowiedzialność (zwalanie problemów na głowę), chwalenie przy wszystkich (nie lubi zwracania na siebie uwagi). Tak samo jednego zmotywuje większy wpływ na wymagania i kontakt z klientem, a inny stwierdzi, że on tu jest, żeby robić coś konkretnego (czytaj – programować) a nie dostawać hasła zamiast wymagań. Na pewno możesz w głowie przywołać przykłady jednych i drugich.
   Co do głuchego telefonu – skąd to się wzięło? Bo jesteś kolejną osobą, od której słyszę tę analogię. Coś na ten temat: https://analizait.pl/2018/analityk-robi-gluchy-telefon/

  2. A ścieżki rozwoju najczęściej można spotkać takie:
   specjalizacje – Agile, Business Intelligence, Architektura biznesowa, Zarządzanie procesem biznesowym, ekspert od danego systemu
   dalsze kierunki rozwoju – Architekt Biznesowy, Analityk – Lider Projektu, Analityk – Lider Programu, Lider Dobrych Praktyk Analizy Biznesowej w firmie, Business Relationship Manager, Strategiczny Analityk Biznesowy

 4. Z doświadczenia mogę napisać, że praca analityka często bardzo się rozjeżdża podczas pracy. Obecnie jestem na etapie: utwórzmy sobie stanowisko, moje wstępnie nazwane Analityk IT ma zapisany coś ogólny zakres obowiązków w rzeczywistości jest to:
  -prowadzenie analizy wstępnej/pełnej
  -wyszukiwanie dostawców zewnętrznych oraz spotkania z nimi
  -podpisywanie NDA
  -tworzenie rozwiązań architektury
  -nadzorowanie developmentu;
  -przygotowywanie harmonogramów
  -przygotowywanie jira/conflu do funkcjonowania firmy
  -wprowadzanie procesów zarządzania projektami w formie
  -development na jira
  -prowadzenie szkoleń
  Tak wiec, kim tak naprawdę jestem 🙂 ?
  Pomożecie?

  1. Tak, zakresy obowiązków są różne od firmy do firmy. U Ciebie analityczne rzeczy to ta analiza wstępna, spotkania z dostawcami (musisz przedstawić wymagania pewnie?), tworzenie architektury (jako projektowanie rozwiązania), przygotowanie JIRA/CONFLU (czyli określanie wymagań na rozwiązanie? zapisywanie wyników analizy?), procesy zarządzania projektami (projektowanie, usprawnianie procesów?), szkolenia (przekazywanie wiedzy). Zdaje się, że trochę zarządzania pracą zespołu, ale analizy też sporo. Pytanie jak procentowo się rozkłada. Ale zdaje się, że jednak analiza jest, choć pewnie przy innych obowiązkach nie możesz się na niej całkowicie skupić. Uznałabym Cię jednak za analityka 🙂

 5. Haniu to wróć jak najprędzej proszę! 🙂 właśnie szykuję się do startu w prawie nowej roli, na nowym rynku (Warszawa) i jestem zaczytana w blogu 🙂 fajnie byłoby mieć świeży artykuł 🙂 pozdrawiam

 6. A ja nic nie studiowałem i jestem osoba z branży IT.
  Nie trzeba studiować zeby być dobrym informatykiem, ale wiedzę trzeba skądś Wziasc No i logiczne myślenie tez „Must have” 🙂
  Niestety z powodu jak to mówią firmy „braku doswiadczenia” oczywiście na papierze oraz braku papierów ze szkoły mało firm garnie się do zatrudnienia mnie.
  Zatem pracuje na własna rękę, w Polsce nie opłacało mi się otwierać działalności wiec wyjechałem do UK i mieszkam tu od 5 lat.
  Czym się zajmuje konkretnie?
  – Serwis komputerów,
  – Tworze podstawowe strony internetowe dla małych sklepów, kafejek, barów, wizytówki online dla twxowkarzy itp. Takie małe do 5-6 podstron. Nie lubie i nie mam czasu się bawić w jakieś duże sklepy czy serwisy.
  – mam w domu własny, nieduży serwer wiec hostuje sobie oraz klientom kompletne strony www,
  – hostuje również serwer pod platformę teamspeake3,
  – jestem powiedzmy aktywnym deweloperem apple, czasem sobie skrobnę jakaś aplikacje za funta lub 10 pensów lub darmowa w której odkrycie dodatkowych opcji kosztuje tam jakieś 20 pensów 🙂 tu w uk co druga osoba chodzi z ajfunem wiec wystarczy tylko trafić w tematykę:)
  – Angole to ogólnie są antytechniczni i antyinformatyczni ludzie 🙂 pomagam ze wszystkim co zwiazane jest z komputerem czy smartfonem w zasadzie, ludzie przychodzą z prośba zeby im nawigację ustawić albo zainstalować aplikacje z poza appstore, jakieś śmieszne porady czy pomoc w wybraniu komputera.
  – w uk jest od groma domofonów z czytnikiem na brelok lub kartę. (Taa wiem, trochę mało zeiazane z IT.. chociaż…) Głównie używa się breloku.
  Mam koder kodów a tu co chwila ktoś się wyprowadza z jakiegoś mieszkania, wprowadza i starzy nie zostawiają nowym lokatorom breloków. Wystarczyło naklejki porprzyklejac na drzwiach klatek, need new pendant? Come to papa xD
  Od tamtej pory codziennie ktoś przychodzi zeby mu dwa lub 3 breloki zakodować 🙂 a ja zamawiam już nowe czyste do zakodowania po 100 szt.
  – swego czasu nawet przegrywałem kasety VHS! Ale za długo to trwa i za dużo pitolenia a za mało smalcu wiec dałem sobie spokoj. Przegrywam tylko znajomym rodzinie itp.
  – Ogólnie czyszczenie urządzeń, wymiana podzespołów, instalacja oprogramowania, instalacja systemów operacyjnych w komputerach i smartfonach Windows, Windows Phone, MacOS, iOS, Android, Linux.. (tak.. linucha tez się zdarza ze ktoś sobie życzy.. wyczuwam paradoks xD) instslacja monitoringu się nie zajmuje ale konfiguracja już tak.. jeśli mam czas xD
  – No i w końcu… udział w programie adsense.. postanowiłem wymienić bo w sumie to tez jest moje źródło dochodu.
  To tak mniej więcej czym się zajmuje..
  Teraz pewnie się zastanawiają wszyscy ile zarabiam? Ja nie znam was, wy nie znacie mnie.. zatem żadna tajemnica.. nie chwale
  Się i nie wywyzszam.. po prostu branża IT taki ma przedział zarobków.
  Zatem podsumujmy:
  1. Serwis komputerów.. za wgranie nowego systemu do smartfona czy tabletu biorę 30£ za wgranie do komputera 50£. Czyszczenie komputera z kurzu itp 20£. Wymiana podzespołów typu procesor, karta grafiki licze od elementu po 10£. Instalacja oprogramowania jego konfiguracja lub deinstalacja z reguły tutaj mówię 15£ per hour:).
  Średnio miesięcznie pi x drzwi: 200-300£
  2. Strony http://www.. przychodzi pan/pani mówi co chce jak ma wyglądać, itp itd pokazuje gotowe szablony lub rysuje co jak może wyglądać, zostawiają zdjęcia, filmy, dane na stronę. Stronka dla baru lub restauracji: 200-500£, wizytówka dla taryfiarza, ubera czy innego aqua car coś tam 100-200£ zalezy ile czego ma być. Z reguły są max dwie podstrony. Plus oczywiście domena na rok i hosting ale host oferuje własny taniej niż normalnie na rynku w zamian za okienko z reklama (adsense) 😀 stron już zrobiłem Ok 200 z czego Ok 3/4 korzysta z mojego hostu i mam tam mała lub większa reklame:) miesięcznie średnio robię No powiedzmy dwie stronki wiec można to policzyć jako 1000£ miesięcznie.
  3. Serwer? Pomijając rzeczy które wymieniłem a są na serwerze to mój dochód z serwera po odjęciu rach za prąd (net wliczam w koszty) to jakieś 1000£ miesięcznie.
  4. Aż sprawdziłem.. mam aktualnie 41 aktywnych aplikacji. Wyliczyło mi średni miesięczny zarobek z nich 1450£ powiem tak… jak na aplikacje typu.. znajdz ciekawe miejsca w pobliżu albo wróżbiarstwo to całkiem spoko xD No co?… zle jest?
  5. Pomoc w pierdołach.. No za to ze pomogę z aplikacja albo ustawieniem czegoś na iPhonie nie biorę nic albo funta czy dwa wiec nawet tego nie licze. Zrobiłem sobie skarbonkę na takie dochody i z tej skarbonki kupuje piwo a reszta idzie na tax do auta 😀 chociaż na to drugie rzadko wystarcza..
  6. I tu się zaczyna zabawa xD dorabianie/kodowanie nowych breloków do domofonów, bram, szlabanów itp..jak zwał tak zwał. Codziennie ktoś przychodzi zeby mu zakodować nowe. Za sztuke biorę 5£. Kupuje już po 1000 szt nowych czystych do zakodowania wiec wychodzi mi jakieś 67 pensów sztuka xD. Średnio koduje jakiś.. 20 nowych lekka ręka czyli wychodzi Ok 100£ dziennie. Co miesięcznie wychodzi? Tak xD zgadza się Ok 2000-2200£ XD dobre co? xD
  7. Konfiguracja monitoringu.. No to już jak mam czas to biorę zlecenie i z reguły licze 15/20 £ per hour w zależności od tego gdzie co i jak bo wiadomo.. Co innego u dziadka w domu co chce kamerę na swojego vaksuala gdzie siedzisz w domu, ciepło, jego żona zrobi Ci herbatę i da dobra zupkę a co innego jak stoisz albo siedzisz na ganku lub w garażu półtorej h przy 10 stopniach i trzepiesz portkami bo zimno, bo siku, bo ręce bolą xD hmm 200 miesięcznie można dodac.

  8. No i cherry on the cake xD adsense.
  Strony klientów (Ok 150) które generują mi dochód z reklam to miesięcznie Ok 2847£ plus minus. Do tego dochodzi jakieś drobniaki z mojego kanału videovloga na yt 10-30£ ale zaokrąglijmy całość do 2800per miech xD
  Liczymy?
  1. 300
  2. 1000
  3. 1000
  4. 1450
  5. 2200
  6. 200
  7. 2800
  Razem: 8950, pozwolę sobie zaokrąglić do 9000.
  Dużo? Mało?
  Przypomnę ze tutaj paliwo nie kosztuje jak w Polsce 5zl tylko 1£ mniej więcej to samo chleb itp. 5 toreb zakupow w icelandzie lub Tesco zapłacę nie 270 zł jak w Polsce tylko 50-70£. Jest różnica?
  Ale Ok…
  Po odjęciu za wynajem domu, mam z kolega na pół (tak, wynajmuje dom za 1500 miesięcznie.. mam gdzieś kupowanie chałupy za 200 kawałków.)
  -750, ja płace polowe za piętro z 2 pokojami i łazienka, kolega z dziewucha 750 2 pokoje łazienka i kuchnia ale to wspólna już jest 🙂 im pasuje.. tygodniowo maja po 93,75 xD zle? Za mieszkanie z ziomkiem nie z obcymi.. mamy elegancko.
  Wracajac..
  -750 za wynajem,
  -350 mniej więcej za tax, paliwo, internet nie licze żarcia. No mniej więcej wychodzi 1000. Odejmijmy ten tysiąc.
  Zostaje nam.. 8000 plus minus miesięcznie na czysto.
  Który informatyk zarabia na własna rękę 8k?
  Albo przeliczmy na złotówki…
  prosty przelicznik.. 8000×5=40k
  Który informatyk w Polsce jakikolwiek który nie jest głównym programista w Apple, Microsoft czy EA itp ma 40 tys zł miesięcznie NA CZYSTO?! xD chyba tylko hacker i zlodziej.
  Dziękuje dobranoc :p

 7. Za tydzień jadę na rozmowę kwalifikacyjną do Warszawy.
  Mam tam pracować jako Server Analyst.Chciałabym wiedzieć czy to ma coś wspólnego z administracją systemów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *