Co robi analityk?

11 września 2012

Czym zajmuje się analityk? Próbowałam wyjaśnić to znajomym spoza branży i kolegom z IT. Zebrałam odpowiedzi dla różnych poziomów wtajemniczenia i rzucam na żer! Przetestuj na dziecku, dziewczynie, żonie, mamie, babci, na sobie i daj znać czy przemawia:)

Level 0 (spoza branży)

Analogia do budownictwa

Zawsze łatwiej o zrozumienie przez analogię do czegoś, co już znamy. Budowanie domu jest ludziom bliższe niż IT;)
Analityk jest w projekcie informatycznym jak architekt w projekcie budowlanym.
Musi najpierw dowiedzieć się od klienta, czego ten sobie życzy i przedstawić to w taki sposób, aby zespół wiedział, jak zrealizować zamówienie. Pyta, jakie klient chce okna, ile ich, czy zaokrąglone, jaki podział ścian. Musi wiedzieć, że w niektórych miejscach konieczna jest ściana nośna, a niedopuszczalna działowa, a na nieodpowiednim gruncie potrzebne są szersze fundamenty, mimo, że zamawiający życzy sobie inaczej lub wcale. Dalej przygotowuje projekt, którego wykonanie jest wyceniane, a następnie realizowane. I mamy budowę!

Krótko na temat

Najczęściej próbuję krótko wyjaśnić:
Analityk dowiaduje się, czego potrzeba klientowi i przekazuje to zespołowi, który wykona oprogramowanie.
Ale ta definicja ma kilka drażniących słabostek. “dowiaduje się” – to może brzmieć jak “spisuje notatkę”, a to trochę bardziej skomplikowane. “Czego potrzeba” – chciałoby się tu podkreślić, że to nie to samo, co “chce”, ale podkreślanie to wydłużanie, a miało być krótko. “Przekazuje to zespołowi” – nie tylko przekazuje i zapomina, powinien uczestniczyć dalej i dbać o to, by to, co zostanie wytworzone, spełniało oczekiwania klienta. I nie mówię jak przekazuje – w jakiej formie? “Oprogramowanie” – dla ludzi spoza branży brzmi to dziwnie i nie jest jasne, co się dokładnie przez to rozumie.

Level 1 (człowiek z IT, ale mało ciekawski)

Pomysł na definicję niezanudzającą (niezabijającą dalszej znajomości:)

Od pomysłu do projektu

Analityk działa w projekcie od momentu powstania pomysłu wprowadzenia oprogramowania do chwili wykonania projektu.
Oznacza to, że musi tak długo rozmawiać z klientem, aż dojdą do ustaleń takiej postaci, aby można to było przedstawić programistom – samo mięso, twarde dane, nie żadne biznesowe pitu-pitu.

Level 2 (człowiek z IT – taki bardziej ciekawski)

Jeśli ktoś jest z IT i jest dociekliwy to już można poszaleć ;D
Analityk? Pewnie analizuje? Ale co?? Ma on takie zadania:

  • pozyskuje wymagania,
  • analizuje wymagania,
  • specyfikuje wymagania,
  • projektuje rozwiązania,
  • jest obecny przy wytwarzaniu,
  • testuje czy oprogramowanie spełnia wymagania.

A konkretnie?

Pozyskuje wymagania

Jakie? Cele biznesowe (po co robimy ten system?), wizja (co ma powstać? co to ma być?), procesy biznesowe (jak w rzeczywistości działa to, co mamy oprogramować?), wymagania funkcjonalne (co ma robić system?), wymagania niefunkcjonalne (jaki ma być system?).
Jak? Rozmawia z klientem. Ale nie tylko! Jest wiele rzeczy, których klient Ci nie powie, bo a) nie wie, że to ważne, b) myśli, że to oczywiste, c) zapomniał o tym. I jeszcze lepsze – powie Ci. Każdy co innego. Od prezesa po dział X, Y, Z i woźnego – każdy może mieć inne zdanie, inne potrzeby. I bądź tu mądry. Analityk wyciąga też wymagania z analizy poprzednich systemów, obecnego sposobu pracy. Czasem też przydają się burze mózgów, rozmowy z przyszłymi użytkownikami, podpatrywanie tychże podczas pracy, symulowanie punktów widzenia (wyobrażanie sobie, że jest się użytkownikiem), ankiety, eksperymenty, prototypy…

Analizuje wymagania

Jak? Sprawdza ich jednoznaczność (czy każdy zrozumie je tak samo), kompletność (czy są wszystkie potrzebne), spójność (czy nie przeczą sobie nawzajem).

Specyfikuje wymagania

Jak? Zapisuje je w specyfikacji wymagań. Ten dokument to nie tylko tekst. Jeśli tak jest, masz do czynienia raczej z powieścią (a to i tak pół biedy… częściej jest to nowela). Powinny się tam znaleźć także diagramy pomagające określić zakres projektu, procesy biznesowe, przypadki użycia.

Projektuje rozwiązania

Jak? Na podstawie specyfikacji wymagań można działać dalej i wyprodukować projekt systemu z  diagramami stanów, czynności, klas – wszystkim, co opisze jednoznacznie działanie i strukturę systemu. Czy wtrynia się tym samym w rozwiązanie zespołu? Nie musi. Można zrobić projekt niezależny od platformy. Analityk zapisze na pewnym poziomie abstrakcji, a IT dostosuje to do wybranej technologii.

Jest obecny przy wytwarzaniu

Rola analityka nie kończy się na przekazaniu dokumentacji. Jako osoba, która zna oczekiwania klienta, powinna wspierać zespół podczas tworzenia systemu – być dostępna do konsultacji, odpowiadać na wątpliwości.

Testuje czy oprogramowanie spełnia wymagania

Analityk może obejrzeć przygotowane oprogramowanie pod kątem potrzeb klienta i sprawdzić, czy zostały spełnione jego wymagania, czy klient będzie mógł przeprowadzić swoje rutynowe i nierutynowe czynności. Na tym kończy się bajeczka. No, chyba, że analityka zaangażuje się do szkolenia użytkowników. Mogą też przydarzyć się zmiany w systemie. Wtedy cała zabawa zaczyna się od początku – zbieranie wymagań, analiza…

Level 3 (analityk)

A Ty jak opowiadasz o swojej pracy innym?

Kim jest analityk?

Podoba mi się wyobrażenie analityka jako kogoś, kto stara się zrozumieć oczekiwania klienta, odkryć jego potrzeby i dbać o nie we własnej firmie, która przygotowuje oprogramowanie. Analityk powinien rozmawiać z klientem jego językiem, a później odwrócić się do programistów i przetłumaczyć to na ichniejsze 🙂
 
I jak? Ciekawość zaspokojona?
Na pytania co oznacza analityczne myślenie, czy by zostać analitykiem wystarczy ładny uśmiech albo umiejętność formatowania tekstu w wordzie przyda się wpis przy innej okazji – jakieś analityczne FAQ 😉

Cześć, jestem Hania.

Jako strategiczny analityk biznesowy na pograniczu zarządzania i IT zapewniam, że projekty i działania w organizacji przynoszą wartość biznesową. Dostarczam kompetencji analitycznych managerom i zarządom z Polski, Niemiec i Szwajcarii przy tworzeniu strategii oraz wdrażaniu jej w kilkuset osobowej międzynarodowej organizacji.

Może zaciekawi Cię także:

www.analizait.pl by ProjectUP (C) 2020