„Scrum Master, Product Owner, PM, Tester – kto najlepiej sprawdzi się w roli Analityka? I odwrotnie, jakie rolę może sprawnie pełnić Analityk?” – zapytał Piotr. Zobacz nagranie i planszę na koniec 🙂 Odpowiadałam o przekwalifikowaniu, ale jakby czytać ze zrozumieniem, to było o pełnieniu roli 😛 Więc uzupełnienie poniżej, jak to ugryźć w przypadku pełnienia roli tymczasowo lub jednocześnie do roli analityka.
Pełnienie roli dodatkowej
Nie jestem zwolennikiem pełnienia dodatkowej roli poza analitykiem. Czemu? Bo już sama w sobie to ogrom pracy, której nigdy nie wykonasz dość dobrze – zawsze będzie coś do poprawy, rozwoju. Trochę analogicznie do Scrum Mastera – jeśli nie skupiasz się tylko na swoim zespole, a również na wprowadzaniu zmian w organizacji (szczególnie, jeśli jest to organizacja wymagająca zmian, a wiele takich jest) to wierzę, że może być to zajęcie pełnoetatowe. Zresztą wspieranie zespołu tak samo – a przynajmniej na początku drogi. Jeśli patrzymy wąsko, to pytanie czy to naprawdę wszystko, czego potrzebuje od nas firma albo my od siebie? Może postrzegam te role zbyt szeroko czy oczekuję zbyt wiele, ale wydaje mi się, że żeby je robić dobrze, trzeba się w nich rozwijać, a to zabiera czas. Mi już 9 lat i końca nie widać 😛
Wierzę jednak, że znajdą się takie firmy, projekty, osoby, które dadzą radę pełnić dodatkową rolę jednocześnie, nie oczekując spektakularnych efektów, ale po prostu realizacji zadań na podstawowym poziomie pozwalającym pracy toczyć się dalej. Jeśli chodzi o pełnienie roli na zasadzie „zrobię jakieś zadania wystarczająco dobrze” – to nie widzę przeciwwskazań do żadnej z nich. Pytanie co leży Ci najbardziej – co jest najbliżej obecnemu zestawowi kompetencji, co Ciebie interesuje, za co chciałbyś się zabrać.
Myślę, że najbliżej będzie analitykowi do UX Designera lub Product Ownera, czasem do testera, ale nie „bezkosztowo” – zawsze pozostanie coś, czego warto się douczyć – z szacunkiem do pełnionej przez nas roli, nawet, jeśli jest na część etatu.
Przekwalifikowanie/przejście z/na analityka
Co zazwyczaj trzeba uzupełnić, kiedy przechodzisz na/z analityka z/na testera, ux designera, Scrum Mastera, Project Managera, Product Ownera?
* Od razu zaznaczę, że od osoby do osoby, od firmy do firmy może się to różnić i Ty możesz mieć inaczej. Próbowałam to jakoś uogólnić.
Tester > Analityk
Jaką wiedzę często potrzebuje uzupełnić tester, żeby pracować w roli analityka? Czego się douczyć, w czym się rozwinąć?
- techniki pozyskiwania wymagań
- techniki opisywania wymagań
- wiedza o biznesie
- wiedza o dziedzinie
- wiedza o organizacji/ach
Analityk > Tester
Jaką wiedzę często potrzebuje uzupełnić analityk, żeby pracować w roli testera? Czego się douczyć, w czym się rozwinąć?
- rodzaje testów
- techniki testowania
- narzędzia
UX Designer > Analityk
Jaką wiedzę często potrzebuje uzupełnić UX Designer, żeby pracować w roli analityka? Czego się douczyć, w czym się rozwinąć?
- techniki analityczne (wiele jest podobnych, ale nie wszystkie; wytwarza się nieco inne produkty i warto załapać wspólną nomenklaturę)
- analiza systemowa
- architektura systemów
- modelowanie UML
- wiedza o organizacji/ach
Analityk > UX Designer
Jaką wiedzę często potrzebuje uzupełnić analityk, żeby pracować w roli UX Designera? Czego się douczyć, w czym się rozwinąć?
- techniki UX
- user research
- projektowanie iterakcji i interfejsów
- narzędzia UX designera
Scrum Master > Analityk
Jaką wiedzę często potrzebuje uzupełnić Scrum Master, żeby pracować w roli analityka? Czego się douczyć, w czym się rozwinąć?
- techniki analityczne
- analiza systemowa
- architektura systemów
- modelowanie logiczne systemów (struktury i zachowania – najlepiej w UML)
- wiedza o organizacji/ach
- procesy biznesowe
- cele, strategie przedsiębiorstwa
Analityk > Scrum Master
Jaką wiedzę często potrzebuje uzupełnić analityk, żeby pracować w roli Scrum Mastera? Czego się douczyć, w czym się rozwinąć?
- Scrum Guide
- wartości scrumowe
- wiedza agile
- wspieranie rozwoju zespołu
- usuwanie przeszkód zespołu
Project Manager > Analityk
Jaką wiedzę często potrzebuje uzupełnić Project Manager, żeby pracować w roli analityka? Czego się douczyć, w czym się rozwinąć?
- techniki analityczne
- wymagania – pozyskiwanie, opisywanie
- wymagania szczegółowe
- modelowanie logiki systemu (struktura, zachowanie – najlepiej w UML)
- procesy biznesowe
- wiedza dziedzinowa
- strategia, rynek, otoczenie
Analityk > Project Manager
Jaką wiedzę często potrzebuje uzupełnić analityk, żeby pracować w roli Project Managera? Czego się douczyć, w czym się rozwinąć?
- podejmowanie decyzji
- planowanie projektu
- śledzenie postępu
- zarządzanie zasobami
Product Owner > Analityk
Jaką wiedzę często potrzebuje uzupełnić analityk, żeby pracować w roli testera? Czego się douczyć, w czym się rozwinąć?
- techniki analityczne
- analiza systemowa
- wymagania szczegółowe
- architektura systemu
- modelowanie logiki systemu (struktury i zachowania – najlepiej w UML)
Analityk > Product Owner
Jaką wiedzę często potrzebuje uzupełnić analityk, żeby pracować w roli Product Ownera? Czego się douczyć, w czym się rozwinąć?
- podejmowanie decyzji
- roadmapy
- wiedza o rynku, otoczeniu, dziedzinie (jeszcze większa, do poziomu eksperckiego pozwalającego sprawnie podejmować decyzje)
Nie zgadzasz się? Masz inne doświadczenia? Daj znać w komentarzu 🙂
0 komentarze “aw3m #006 Przekwalifikowanie na/z Scrum Mastera, Product Ownera, testera, itp.”
A jak wygląda ścieżka developer -> analityk?