Czy da się przekwalifikować na analityka spoza IT – historia Natalii

Masz za sobą parę lat przepracowanych w różnych firmach i na różnych stanowiskach. Dziś postanawiasz, że pójdziesz do świata IT, więc aplikujesz na staż nie doceniając tego co dotychczas wchodziło w zakres Twoich obowiązków i kompetencji. Czy faktycznie doświadczenia spoza świata IT nie mają znaczenia dla Twojej kariery zawodowej? Jestem żywym dowodem na to, że jednak mają. I to ogromne!

Jestem analitykiem w dużej firmie IT, która zatrudnia około 120-130 analityków w różnych krajach. Do korporacji weszłam 1,5 roku temu i zdążyłam w tym czasie dwukrotnie awansować. Jak to się stało, że absolwentka biologii na Uniwersytecie Jagiellońskim (właśnie,  b i o l o g i i ) odnalazła się w świecie analizy biznesowej systemów informatycznych?

Studia

Biologię na Uniwersytecie Jagiellońskim wybrałam z pasji do tej dziedziny, a przynajmniej tak mi się wtedy wydawało. Studia były bardzo ciekawe, ale wszystko co działo się po zajęciach – również, i na drugim roku studiów nie zdałam jednego z najważniejszych egzaminów, co w rezultacie oznaczało, że musiałam powtarzać cały rok. Nie lubię się nudzić, wpadłam więc na pomysł studiowania drugiego kierunku, a żeby było ciekawiej – Zarządzanie Biznesem. Biologia była interesującym kierunkiem, ale prymuską nie byłam i interesowała mnie jedynie tylko część zajęć. Za to zarządzanie sprawiło mi dużo większą radość i moje osiągnięcia w tej dziedzinie znacznie bardziej mnie satysfakcjonowały. Z biologii nie zrezygnowałam i finalnie ukończyłam oba kierunki.

Pierwsza praca

Moja aktywność zawodowa w tamtym czasie wiązała się ze współpracą z firmą kosmetyczną, ponieważ to zajęcie dawało swobodę w wyborze czasu pracy i jej intensywności. Częściowo moje obowiązki polegały na sprzedaży produktów z katalogu, a częściowo na budowaniu sieci sprzedaży, a więc na zapraszaniu do współpracy nowych osób i ich szkoleniu. Szkolenia w większości prowadziłam samodzielnie, ale kiedy tylko było to możliwe – zapraszałam i organizowałam szkolenia z najlepszymi fachowcami z branży. Było to zajęcie które dawało dużo satysfakcji i radości – wtedy przekonałam się też, że praca wśród ludzi bardzo mi odpowiada i dobrze czuję się w roli lidera.

Po zakończeniu studiów, wróciłam na Śląsk i przyjęłam ofertę częściowo zdalnej pracy dla gospodarstwa ogrodniczego pod Warszawą. 2 dni w tygodniu miałam pracować na miejscu pozostałą część tygodnia – zdalnie. Można powiedzieć, że było to powiązane ze studiami, które skończyłam, bo sprzedawałam pomidory 🙂 Rozczaruję wszystkich, którzy oczyma wyobraźni widzieliby mnie w chuście przy drodze z paroma skrzynkami warzyw, współpracowałam bowiem z dużymi, międzynarodowymi firmami, a pomidory wysyłałam do klientów TIRami. Była to praca wśród ludzi, która dawała poczucie satysfakcji, zwłaszcza w momencie zdobycia zupełnie nowego, dużego klienta. Jednak handel w takim wydaniu okazał się nie być spełnieniem moich marzeń, ani ambicji zawodowych.

Własna firma

Po zakończeniu tej pracy założyliśmy rodzinną spółkę, która miała umożliwić mnie i mojemu rodzeństwu realizowanie działań, w których czuliśmy się najlepiej. W początkowym okresie, zajmowałam się przede wszystkim prowadzeniem dokumentacji w czym całkiem nieźle się odnalazłam ku uciesze całej reszty wspólników.W międzyczasie ukończyłam studia podyplomowe z pisania i rozliczania wniosków unijnych oraz próbowałam swoich sił w tej dziedzinie. Nigdy nie udało mi się napisać wniosku o dofinansowanie, który wygrałby w konkursie, ale wiedza ze studiów przydała się podczas rozliczania wniosków o dofinansowanie dla klientów spółki.

Pierwsze projekty IT, które firma realizowała dla swoich klientów po prostu rozliczałam nie interesując się zupełnie tym, jak system jest budowany. Z każdym kolejnym projektem to się zmieniało, ponieważ w projektach unijnych kluczowe było dostarczanie systemu zgodnie ze specyfikacją z wniosku o dofinansowanie. Zdarzało się że jakaś część systemu nie była całkowicie zgodna z wnioskiem o dofinansowanie, a to z kolei powodowało, że miałam jeszcze więcej papierkowej roboty, a projekty się opóźniały. W ramach swoich obowiązków zaczęłam weryfikować dostarczane systemy pod kątem wymagań z wniosków. To, że byłam skrupulatna i miałam łatwość w komunikacji, spowodowało przyjęcie przeze mnie roli kogoś, kogo dziś bym nazwała “Product Ownerem” (wtedy nie miałam zielonego pojęcia że taka rola istnieje).

Moja pozycja jako punktu kontrolnego na końcu procesu powodowała jednak, że wszystkie ewentualne zmiany były drogie. Komunikacja z zespołem developerkim też szła mi nieźle i przesunęliśmy moją część działań na sam początek procesu – do etapu planowania developmentu i określeniu wymagań dla systemu. W międzyczasie ukończyłam studia UX Design na SWPS, dzięki czemu jeszcze lepiej mogliśmy przygotować się do rozpoczęcia projektu m.in. tworząc makiety funkcjonalne przed rozpoczęciem prac zespołu deweloperskiego.

Jak tylko poczułam, że jestem w  tym dobra porwałam się na samodzielny projekt. Od dłuższego czasu mieliśmy w głowach pomysł na własny produkt. Opisałam wymagania, zarobiłam makiety, produkt został stworzony …. i okazał się klęską. Ja za to uświadomiłam sobie, że do bycia tak dobrą jak chciałam być, jeszcze mi wiele brakuje.

Wyciągnęłam z tego wnioski i uczyłam się dalej. Niedługo później poczułam, że samodzielnie więcej już się nie nauczę i zaczęłam szukać miejsca, w którym będę miała dalsze możliwości rozwoju i ludzi, od których mogłabym się uczyć. Znalezienie firmy, która spełniałaby moje oczekiwania była nie lada wyzwaniem. Analiza Biznesowa na Śląsku nie jest jeszcze tak rozwinięta, jak mogłoby się wydawać (a już na pewno nie tak, jak ja bym tego chciała), ale znalazłam wreszcie taką firmę, która oferowałą rozwój, ścieżkę kariery i wsparcie dla takiego “świeżaka” jak ja.

Tak znalazłam się w miejscu, w którym jestem obecnie.

Jak dziś korzystam ze swojego doświadczenia?

Współpraca z firmą kosmetyczną nauczyła mnie skupienia na działaniach, które przynoszą rezultaty, tego, że ciągła nauka to podstawa rozwoju, a nauka od osób, które osiągają najlepsze rezultaty, daje…. najlepsze rezultaty. Poznałam również funkcjonowanie firmy sprzedaży bezpośredniej od podszewki, co dziś jest bezcenną wiedzą, ponieważ pracuję przy rozwijaniu produktu tej samej firmy (!).

Działalność w handlu nauczyła mnie dyscypliny w pracy zdalnej i ponownie skupianiu się na działaniach, które przynoszą rezultaty – miałam to szczęście (tak, tak) że moje wynagrodzenie uzależnione było nie tylko od dokonanej sprzedaży, ale również od tego, w jakiej cenie została zawarta transakcja. Trzeba było dać  siebie “coś ekstra”, żeby zarobić. Poznałam też kolejną dziedzinę biznesu, co również przyniosło konkretne efekty w obecnej pracy – mogłam podzielić się wiedzą z innym analitykiem, który rozpoczynał projekt w podobnej branży.

Praca we własnej firmie to była szkoła życia – nauczyłam się, że po prostu trzeba robić to, co akurat musi być zrobione, nawet jeżeli uważam to za nudne. W tym czasie zajmowałam się po trochu wszystkim – rozliczanie projektów unijnych, księgowością, UX Designem, marketingiem, reklamą i w końcu – wymaganiami. Dzięki tym doświadczeniom zrozumiałam, z jakimi problemami i wyzwaniami wiąże się prowadzenie biznesu, jak złożone mogą być problemy i jakie są możliwości ich rozwiązywania. W tym czasie też poznałam prawa rządzące procesem tworzenia oprogramowania. Doświadczyłam też konsekwencji, jakie wiążą się z podjętym ryzykiem lub zaniedbaniem pewnych działań.

Te wszystkie doświadczenia i wyciągnięte lekcje, pozwoliły mi sprawnie zaadaptować się do warunków jakie panują w korporacji. Podjęcie współpracy z dużą firmą wiązało się oczywiście ze sporymi zmianami i koniecznością nauczenia się wielu nowych rzeczy: specyficznego dla korporacji języka, procesów, do których musiałam się przyzwyczaić, i narzędzi, których dotychczas nie używałam. Nie pierwszy, i zapewne nie ostatni, raz postawiłam się w takiej sytuacji i sprostałam jej wykorzystując wszystko to czego nauczyłam się przez te lata. Niekoniecznie pracując w firmie “z branży”.

Zbuduj fundamenty pracy marzeń jako analityk

Dołącz do 6000 analityków i otrzymaj PDF ze wskazówkami.
Poznaj też serię innych bezpłatnych materiałów i aktualizacje o bieżących projektach

Cześć, jestem Hania.

Jako strategiczny analityk biznesowy na pograniczu zarządzania i IT zapewniam, że projekty i działania w organizacji przynoszą wartość biznesową. Dostarczam kompetencji analitycznych managerom i zarządom z Polski, Niemiec i Szwajcarii przy tworzeniu strategii oraz wdrażaniu jej w kilkuset osobowej międzynarodowej organizacji.

12 komentarze “Czy da się przekwalifikować na analityka spoza IT – historia Natalii”

 1. Można się przekwalifikować jak się jest młodą osobą. Ja mam 48 lat, chciałem się przekwalifikować na testera oprogramowania, i nikt mnie nie chce zatrudnić bo firmy twierdzą że to praca dla młodych ludzi. Dlatego nie wierzę że mógłbym się naraz przekwalifikować z chemika na analityka IT. To podobnie jak z firmami które oferują szkolenia programistyczne dla osób poszukujących nowej pracy. Reklamują się że np. w 6 tygodni zrobią z każdego programistę, a potem jest zderzenie z rzeczywistością, że te osoby nie są zatrudniane.

  1. @Wątpiący
   No jak to możliwe, że kiedyś potrzeba było 5 lat studiów na wyższym poziomie niż dziś, aby zostać programistą (albo ekwiwalentu samouctwa) a dziś 6 tygodni …?
   To nie branża jest problemem, to Polska: po pierwsze, szuka się ludzi doświadczonych a nie kandydatów na juniora.
   Z wykształceniem chemicznym ja bym poszedł raczej w kierunku zapewnienia jakości – normalnie rozumianego. Czyli nadzrou nad procesami.

  2. @Wątpiący – nie jest to ta sama sytuacja, ale gościłam w zeszłym roku na blogu panią Joannę (artykuł „Mam 39 lat i zostałam programistką”), przekwalifikowanie się nie było dla niej łatwe i też spotkała się z tym, że wiek nie wszędzie był dobrze widziany (chociaż oficjalnie dyskryminacja ze względu na wiek jest nielegalna). Szukała, podnosiła kwalifikacje, aż znalazła. Ja natomiast zawsze zaznaczam, że X tygodni z nikogo programisty nie zrobi.
   Programista samouk może „zrobić” się sam, nie przeklepując tutorial, ale faktycznie rozwiązując problemy.
   Jeśli piszesz, że ktoś „kilka lat” nie może się przebranżowić, mam wątpliwości na ile ta osoba podchodzi do przebranżowienia serio. Na ile jest to „chciałbym, coś poczytam, wpiszę do CV, że zrobiłem kurs, teraz to mnie weźcie do pracy”. Kilka lat – różnica w wymaganiach jakie były stawiane juniorom 4 lata temu, a teraz jest ogromna. Trzeba to brać pod uwagę. Przebranżowienie się nie jest niemożliwe, ale też nie jest dla każdego. Jest to rynek bardzo szybko zmieniający się.
   Weź też pod uwagę miasto i jakie masz prespektywy. np. Szczecin nie jest zbyt przyjazny railsowcom, za to ma sporo ofert dla programistów C++/Java (korpo). W mniejszych miejscowościach, gdzie jest mniej firm wchodzi w grę praca zdalna (ciężko zdobyć tak doświadczenie), albo przystosować się do zapotrzebowania na rynku. Dobrą opcją na zdobycie tak potrzebnego doświadczenia jest zaangazowanie się w projekty non-profit czy open-source. W Poznaniu np. działa inicjatywa CodeForPoznań, gdzie grupa pasjonatów, wolontariuszy rozwija oprogramowanie na potrzeby usprawniania miasta. Znajdziesz tam wszystkich – programistów bardziej i mniej doświadczonych, PM, testerów, UX, grafika – każdy znajdzie dla siebie zadanie, jeśli chce się zaangażować. Nie wiem skąd jesteś, ale możesz poszukać tego typu inicjatywy u siebie, lub zdalnie na grupach na fb. Dołączyć do społeczności zainteresowanych tym samym (z testerskich znam Girls Who Test community), tam zapytać o rady i kierunki dalszego rozwoju, zapytać o konstruktywną krytykę i porady co do CV czy profesjonalnego LinkedIn 😉

 2. @Wątpiący – oczywiście nie jestem w twojej sytuacji więc ciężko mi zawyrokować, ale pytanie jest czy piszesz to|: „potem jest zderzenie z rzeczywistością, że te osoby nie są zatrudniane.” na podtawie swojego własnego doświadczenia czy przeczytałeś „gdzieś”, albo „gdzieś” to usłyszałeś. Bo ja akurat znam (osobiście) zupełnie inne historie. Ale fakt – dotyczyło to znacznie młodszych osób.
  Ale skoro to przeczytałeś., to oznacza że interesuje Cię temat – spróbuj iść gdzieś na juniora. Co szkodzi spróbować?

  1. Przez kilka lat bywałem wśród osób chcących przebranżowić się na programistę lub testera oprogramowania. Większość z nich do dzisiaj nie może znaleźć pracy jako junior-jakiś-tam. Dlatego napisałem o własnych obserwacjach nędzy na rynku osób przebranżawiających się. Chciałem iść na juniora, na staż, na cokolwiek, aby się załapać. Byłem na kilkunastu rozmowach w małych i w wielkich firmach IT, które kończyły się tym samym – mam brak doświadczenia, albo jestem za stary.

   1. Mam podobny problem, chciałabym się przekwalifikować i wydaje mi się, że raczej nie mocno radykalnie. Też chciałam iść na jakiś staż czy na juniora ale mam wrażenie, że to dziwne zachowanie w Polsce. Lepiej tkwić w pracy nie dającej radości. Ja się nie poddaję ale nie wiem też jak się to skończy.

 3. Wątpiący jestem w tej samej sytuacji, jak chcę na staż to myślą, że zwariowałam:) jeszcze nie usłyszałam, że jestem za stara ale pewnie do tego dojdzie. Osoby, które chcą się przekwalifikować po wielu latach pracy mają ciężko albo są wariatami wg niektórych. Lepiej tkwić latami w pracy, która już nie cieszy:(

 4. @Natalia
  Ciekawa i inspirująca historia. Pracowitość, zaangażowanie i bycie otwartym na nowe to ważne cechy.
  Na rynku ciężko znaleźć firmy, które dają szansę, tak jak piszesz, dla „świeżaka” nawet dla takich zaangażowanych. Która firma na Śląsku daje możliwość rozwoju, ścieżkę kariery i wsparcie dla świeżaków o której wspominasz w tekście?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *