Relacja z seminarium IIBA – Metody specyfikowania wymagań wg BABOK

Wczoraj odbyło się seminarium IIBA na temat metod specyfikowania wymagań wg. BABOK. W Sali koralowej w Gdyńskim Parku Naukowo-Technologicznym trzeba było dostawić kilka krzeseł. Dopisała frekwencja osób indywidualnych jak i licznych grup analityków z trójmiejskich firm. Na zakończenie posypały się pytania, co potwierdza, że poszukiwania najlepszych metod pracy są jak najbardziej aktualne.

Podczas seminarium przeplatały się wypowiedzi Artura Kasprzyka na temat wytycznych BABOK odnośnie specyfikowania wymagań i Anity Walkowiak, która przedstawiała zagadnienia na przykładach z praktyki firmy AION. Pan Artur omówił następujące techniki z rozdziałów BABOK:

  • 9.4 analiza reguł biznesowych
  • 9.21 modelowanie procesów
  • 9.22 prototypowanie
  • 9.26 Scenariusze i przypadki użycia

Napomknięte zostało także o:

  • 9.7 modelowaniu danych
  • 9.29 diagramach stanów.

Poruszona była kwestia wewnętrznie spójnych standardów modelowania OMG, takich jak: UML, SBVR, SysML, a także BPMN, RuleSpeak, OCL, DMN.
Pani Anita przedstawiła bardzo szczegółowy przykład przejścia przez proces analizy i modelowania. Rozpoczęła od procesów biznesowych w BPMN i reguł biznesowych opisywanych w RuleSpeaku. Pokazane zostało przejście od modelu procesów przez wymagania biznesowe do przypadków użycia. Przypadki użycia zostały rozwinięte o mapę nawigacyjną (znaną dla mnie jako architektura informacji) i widoki interfejsu. Modelowanie danych przedstawiono w oparciu o diagramy klas i diagramy stanów.
Scenariusze przebiegów przypadków użycia zostały zaprezentowane na diagramach aktywności z aktywnościami podzielonymi na partycje działań aktorów, warstwę prezentacji i logiki. Warte uwagi było zastosowanie wyzwalaczy aktywności, pinów i data store’ów.
Dzięki takiej kompletnej analizie możliwe jest weryfikowanie spójności i kompletności całego modelu przez tworzenie kolejnych jego elementów. Specyfikacja może być dla siebie dowodem poprawności.
Dyskusja po prelekcji trwała jeszcze długo. Ostatni ciekawscy wyszli o 21:30 🙂
Nie wszystkim udało się zarejestrować, co jest sygnałem dla zainteresowanych, by wykonywać zapisy szybciej i dla organizatorów, by liczyć się z rosnącym zainteresowaniem wokół analizy.
Na zakończenie, za przybycie podziękował gościom Maciej Czerwiński – organizator tego spotkania. Wyraził nadzieję równie dużą frekwencję w na następnych spotkaniach. Z pierwszego rzędu padła odpowiedź „Oby niedługo”.
Zatem widzimy się niebawem 🙂

Zbuduj fundamenty pracy marzeń jako analityk

Dołącz do 6000 analityków i otrzymaj PDF ze wskazówkami.
Poznaj też serię innych bezpłatnych materiałów i aktualizacje o bieżących projektach

Cześć, jestem Hania.

Jako strategiczny analityk biznesowy na pograniczu zarządzania i IT zapewniam, że projekty i działania w organizacji przynoszą wartość biznesową. Dostarczam kompetencji analitycznych managerom i zarządom z Polski, Niemiec i Szwajcarii przy tworzeniu strategii oraz wdrażaniu jej w kilkuset osobowej międzynarodowej organizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *