Model dziedziny – porządkujemy rzeczy ze świata użytkownika

12 czerwca 2012

Ostatnio kolega zapytał mnie przystępując do tworzenia systemu “a czym jest ta multiagencja?”. “Kurczę”, pomyślałam, “rzeczywiście przewijała się w rozmowach, ale jaką rolę ma grać w systemie?”. Jeśli zaczynasz projekt w nowym temacie, albo nie jesteś pewien co jest czym w świecie klienta, zrób model dziedziny! To wybawia z tarapatów kosztownego niezrozumienia a przy tym jest niesamowicie proste w przygotowaniu!

Model dziedziny przedstawia najważniejsze pojęcia (koncepty) znajdujące się w obszarze zainteresowania oraz zależności między nimi. Dzięki niemu możesz uporządkować wszystkie obiekty pojawiające się w rozmowach o działalności przyszłych użytkowników. Po uzupełnieniu relacji między nimi i potwierdzeniu dobrego zrozumienia przez klienta, masz pewność, że się nie pogubisz.
Ten przykład nie wybiega jeszcze znacznie poza nasze pojmowanie, ale wyobraźcie sobie systemy, które działają w dziedzinie dużo bardziej skomplikowanej i nie jesteśmy w stanie ogarnąć co jest czym! Warto wiedzieć jak pomóc sobie modelem dziedziny. Świetnie dopełni się on ze słownikiem, w którym znajdą się definicje nieoczywistych lub zwodniczych pojęć 😉
Model dziedziny można przygotować za pomocą diagramu klas UML. Poniżej opisałam elementy, których znajomość przyda Ci się przy własnym rysowaniu:)

Relacje

Relacje wiążą dwa obiekty (czasem jeden) ze sobą.

Powiązanie

Prowizja jest wypłacana jednemu agentowi (temu, który sprzedał ubezpieczenie). Agentowi może być wypłacona dowolna liczba prowizji (lub żadna), w zależności od liczby sprzedanych ubezpieczeń. Agent może mieć dokładnie jednego przełożonego i dowolną liczbę podwładnych (może być 0).

Dziedziczenie

Rachunek i faktura dziedziczą wszystkie cechy Rozliczenia. Mogą posiadać też inne – specyficzne tylko dla siebie, np. faktura VAT posiada dodatkowo rozliczenie podatku.

Agregacja

Agenci wchodzą w skład Agencji.

Kompozycja

Ubezpieczenie może składać się z produktów (np. ochrona mieszkania, samochodu, itp.).
Różnica między agregacją a kompozycją polega na tym, że:

  • po usunięciu obiektu głównego z agregacji, obiekty składowe istnieją samodzielnie, np. po usunięciu wszystkich agentów, agencja nadal istnieje
  • po usunięciu obiektu głównego z kompozycji, obiekty składowe nie istnieją samodzielnie, np. ubezpieczane produkty nie mają racji bytu po usunięciu ubezpieczenia

 

Nazwa relacji

Nazwę relacji podaje się dla lepszego zrozumienia i wstawia na/przy linii relacji tak, by można było odczytywać je od obiektu górnego do dolnego lub od lewego do prawego. Nazwy zazwyczaj nie stosuje się przy dziedziczeniu (domyślnie – “dziedziczy po”), agregacji i kompozycji (domyślnie – “zawiera”, “wchodzi w skład”).
 

Liczność relacji

Liczność wskazuje dla obu stron relacji liczbę obiektów, które mogą w niej uczestniczyć:

*–  dowolna liczba obiektów
0–  zero obiektów
0..1–  zero lub jeden obiekt
0..*–  zero lub dowolna liczba obiektów
1–  jeden obiekt
1..x–  od 1 do x obiektów (pod x wstawia się określoną liczbę, np. 5)
1..*–  od 1 do dowolnej liczby obiektów
x–  określona liczba obiektów, np. 5

 
I jak wyszedł Twój model dziedziny? A może masz inne sposoby na porządkowanie rzeczy po wejściu do nowego świata?

Cześć, jestem Hania.

Jako strategiczny analityk biznesowy na pograniczu zarządzania i IT zapewniam, że projekty i działania w organizacji przynoszą wartość biznesową. Dostarczam kompetencji analitycznych managerom i zarządom z Polski, Niemiec i Szwajcarii przy tworzeniu strategii oraz wdrażaniu jej w kilkuset osobowej międzynarodowej organizacji.

Może zaciekawi Cię także:

www.analizait.pl by ProjectUP (C) 2020