Gdzie możesz być za rok?

“Jeśli nie jest Ci wstyd widząc Twoją pracę sprzed roku, to znaczy, że się nie rozwijasz.” Powiedział jeden z nauczycieli.

 

Pamiętasz co było rok temu? Jakie miałe/aś wyzwania? Czy teraz masz podobne?

 

Na nasz rozwój składa się kilka czynników. Sprawdź czy miałe/aś te 3 w tym roku.

Porażka

Jeśli nie notujesz porażek, to może oznaczać kilka rzeczy. Często widzę pierwszą z nich. Ludzie nie zauważają porażki, bo nie wiedzą co jest sukcesem. Po prostu jest jakoś. Mijają dni, a my robimy projekty, klepiemy user stories i jakoś się kręci. Jeśli komuś coś nie pasuje, to pewnie dlatego, że jest wredny.

Nieposiadanie celu jest pozornie lepsze dla psychiki, bo nie ma spiny, nie ma się czym stresować. Brakuje jednak często sensu, budowania poczucia skuteczności – tego, co w największym stopniu sprawia, że cenimy siebie. Pomaga też w negocjacjach o awanse czy lepszą pracę, bo jesteśmy w stanie wyartykułować co zmieniło to, że tu jesteśmy i pracujemy.

Jeśli nie notujesz porażek, to może też znaczyć, że robisz zawsze to, co już potrafisz – co pozwoli Ci utrwalić dobre zdanie o sobie. Nie eksperymentujesz, nie wchodzisz w miejsca pokazujące, że nie wszystko wiesz i potrafisz. 

Czy ten rok dał Ci porażki? Sprawdzenie, lekcje, rozwój?

Wysiłek

Wstyd się przyznać, ale nie raz zazdrościłam innym. Byli świetni w obszarze, w którym ja też chciałabym być. I tu pojawiał się mądry komentarz “Chciałabyś efektów, ale nie chcesz wkładać w to wysiłku.”. 

W jaki sposób mam być dobra w tym temacie, jeśli nie uczę się, nie ćwiczę, nie pracuję nawet ułamka czasu, jaki wkłada ta osoba?

Jednym z najpotężniejszych konceptów w działce uczenia się jest “growth mindset”. Nastawienie na rozwój. Po drugiej stronie leży “fixed mindset”, czyli przekonanie, że skoro mi coś nie wychodzi, to widocznie to nie dla mnie.

Carol Dweck opowiada historię nauczyciela, który oceniał prace. Nie pisał “niedostateczny”. Pisał “jeszcze nie”. Not yet. Jeszcze nie potrafisz, jeszcze za mało na zaliczenie, ale jeśli włożysz w to wysiłek, to “jeszcze nie” zmienia się w “już tak”.

Ile wysiłku włożyłe/aś w ostatnim roku w to, na czym Ci zależy?

Mentor

Kiedy chciałam zrozumieć jak można uniezależnić się od pracodawców i opracowywać usługi, a byłam młodą osobą bez przedsiębiorców w rodzinie, poszukałam mentora. 

Kiedy chciałam zrozumieć jak ogarnąć swoją psychikę, nie radziłam się ludzi, którzy majstrowali przy kodzie, ale znalazłam kogoś, który specjalizuje się w tym od lat.

Kiedy chciałam poznać zarządzanie, sprzedaż, marketing, finanse – waliłam prosto do najlepszych w swojej dziedzinie. Bo szkoda czasu. Życie jest za krótkie na wieczne iterowanie i uczenie się jedynie z własnych doświadczeń. Zakładając, że wystarczy mi autorefleksji i dojrzałości, żeby zrozumieć, co to wszystko oznacza.

Czy miałe/aś się od kogo uczyć w tym roku?

“Jesteśmy karłami, którzy wspięli się na ramiona olbrzymów. W ten sposób widzimy więcej i dalej niż oni, ale nie dlatego, ażeby wzrok nasz był bystrzejszy lub wzrost słuszniejszy, ale dlatego, iż to oni dźwigają nas w górę i podnoszą o całą gigantyczną wysokość.” – Bernard z Chartres

Gdzie możesz być za rok?

Pod kątem analitycznym na pewno na ramionach 10 olbrzymów w 10 tematach analizy. Z moją pomocą.

Zapraszam Cię do ostatnich miejsc w rocznym programie Full BA VIP, gdzie czeka Cię doświadczenie konfrontacji, przemyślany wysiłek i wsparcie mentora.

Zbuduj fundamenty pracy marzeń jako analityk

Dołącz do 6000 analityków i otrzymaj PDF ze wskazówkami.
Poznaj też serię innych bezpłatnych materiałów i aktualizacje o bieżących projektach

Cześć, jestem Hania.

Jako strategiczny analityk biznesowy na pograniczu zarządzania i IT zapewniam, że projekty i działania w organizacji przynoszą wartość biznesową. Dostarczam kompetencji analitycznych managerom i zarządom z Polski, Niemiec i Szwajcarii przy tworzeniu strategii oraz wdrażaniu jej w kilkuset osobowej międzynarodowej organizacji.

2 komentarze “Gdzie możesz być za rok?”

  1. Ciekawy artykuł, dzięki. Ciekawostką może być, że Carol Dweck, o której wspomniałaś, w swojej książce „Mindset: The New Psychology of Success” mówi o znaczeniu „power of yet” – potęgi „jeszcze nie”, co idealnie wpisuje się w koncepcję notowania porażek i wysiłku, które opisujesz. A skąd bierzesz inspirację do utrzymania ciągłego „growth mindset”? Czy nie zdarza Ci się wpadać w pułapkę „fixed mindset”?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *