Czy faktycznie praca w „mejntenensie” (maintenance, nad utrzymaniem aplikacji) jest najgorszym, najnudniejszym i najmniej ekscytującym scenariuszem ze wszystkich? A może praca w „utrzymaniówce” ma jednak jakieś zalety?
Słowo wyjaśnienia dla zielonych i nowych w branży – o co chodzi z tym maintenance’em, defektami, CRami, itp.
Czego uczy praca w maintenanc’ie?
Zastanawiasz się jak wyglądają dokumenty/modele/kod, które tworzą inni? Jakie stosują metody i jak Twoje umiejętności wypadają na tym tle? Jeśli wskoczysz w sam środek tego, co wytworzyli i zaczniesz tam wprowadzać zmiany, przekonasz się na własne oczy i to bardzo szybko. Analizując bardziej poważne zmiany, musisz dokładnie przejrzeć jedną lub kilka specyfikacji, modeli danych, makiet, żeby zlokalizować miejsca, które trzeba będzie zmienić i oszacować nakład pracy. Czasem stwierdzasz, że najchętniej zaorałbyś wszystko i napisałbyś to lepiej od zera. Punkt dla Ciebie. Czasem dojdziesz do wniosku, że jakiś sposób zapisu jest fajny, ma sens albo jest tak intuicyjny, że nie dało się tego zrobić lepiej. Również punkt dla Ciebie, bo wszystkie te lekcje wyniesiesz w doświadczeniach do kolejnych projektów.
Specyfikacje, modele i kod to jedno. Poza tymi namacalnymi formami wytwarzanej pracy, zbierasz także inne lekcje. O organizacji. Naturalne, że każdy, kto ma do Ciebie interes powinien się do Ciebie zgłosić. W większych aplikacjach, przy większej liczbie osób zakopałbyś się jednak w szumie komunikacji, miotając się od zadania do jeszcze pilniejszego zadania, pod nawałem próśb, poleceń i żądań. Wchodząc do zespołu utrzymania aplikacji uczysz się też jego sposobu pracy – struktur, procesów, organizacji. Kto komu przekazuje zlecenia, kiedy, w jakiej formie, kto zatwierdza, kto sprawdza, komu, kiedy i jakie informacje przekazywać. Czasem stwierdzasz, że to bzdura i biurokracja, a czasem, że faktycznie, bez tych zasad praca byłaby nie do zniesienia.
Poza zasadami organizacji pracy czerpiesz też umiejętności wykorzystywania narzędzi. Enterprise Architect/Visual Paradigm ze współdzielonym modelem aplikacji, SVN do wersjonowania dokumentacji, SQL Developer do przeglądania baz danych, Axure do makiet, JIRA do zadań. Wszystkie one, nie dość, że stają się dla Ciebie dostępne, to jeszcze w zespole uczą Cię jak chodzić przetartymi ścieżkami – korzystać z gotowych już modeli, konwencji, workflowów. Dowiadujesz się nie tylko tego, że narzędzie jest i generalnie coś może robić, ale jak dokładnie z niego korzystać na konkretnych przykładach.
Początki projektów są piękne. Obiecujemy sobie wiele rzeczy, klient cieszy się swoją wizją a zespół wierzy, że jest w stanie ją zrealizować w zakładanym budżecie i czasie, bez większych problemów. Zespół ufa, że klient wie, czego chce, a jeśli coś mówi, to zdania nie zmieni, a jeśli nawet zmieni, to naturalnie zrozumie konsekwencje i będzie na końcu zadowolony. Klient wierzy, że ma do czynienia z profesjonalistami, którzy zrobią dla niego wszystko, czego i na kiedy tylko będzie potrzebował, szybko, tanio i w dobrej jakości, a ewentualne błędy i problemy rozwiąże ASAP i bez fuckupów.
A życie swoje.
Jeśli pracujemy w modelu „zrobić, wypchnąć, zapomnieć” (czyli sama realizacja/wdrożenie bez utrzymania) nigdy nie odczujemy, co tak naprawdę sprzedaliśmy klientowi i jak mu to pomogło (i czy w ogóle). No, chyba, że zadowala nas odpowiedź „dostał to, co zamówił”. Mam jednak nadzieję, że analitycy pracują po coś więcej, niż tylko po to, żeby aplikację „wypchnąć” i uciec z miejsca zbrodni 😉
Tak, jasne, kiedy klient widzi już część działającej aplikacji, przychodzi do akceptacji i odbiorów, to także zdarzają się kwasy i bolesne porównywanie obiecanek i wyobrażeń z rzeczywistością. Boje wdrożenia to jednak pestka w porównaniu z tym, czego doświadcza się w pracy w utrzymaniu. Nazwałabym to pełną odpowiedzialnością.
Jeśli wyczułeś, że coś gdzieś się nie spina, coś nie gra, ale nie chciało Ci się już analizować, opóźniać i zawracać gitary, to poczekaj – to wróci do Ciebie z produkcji. Jeśli czegoś nie dopilnowałeś, zamiotłeś pod dywan, zrobiłeś na odwal – pamiętaj, znają Twojego maila, telefon i wiedzą, gdzie siedzisz 😉
Po drugie, Ty i Twój fantastyczny pomysł na rozwiązanie to nie wszystko. Kiedy majsterkujesz na żywym organizmie, spoczywa na Tobie odpowiedzialność, żeby nie zepsuć przy okazji tego, co teraz działa. Czyli musisz to działanie bardzo dobrze ROZUMIEĆ. Praca nad utrzymaniem to prawdziwy test tego, czy wiesz, co robisz – na poziomie spójności wymagań, działania aplikacji i funkcjonowania biznesu. Coś, co z wąskiej perspektywy wydaje się dobrym wyjściem może sparaliżować inne systemy, utrudnić życie pośrednio zależnych użytkowników czy nawet wstrzymać realizację zamówień.
Pokaż, jak jesteś dobry 😉
Praca w utrzymaniu jest jak pływanie w rzece (nie mylić z praniem). Ogarnia Cię spokój – masz czas na poprawki i usprawnienia, to znowu porywa Cię nurt nagłych incydentów i zmian na wczoraj. Są chwile, kiedy możesz w spokoju poprawiać specyfikacje i modele na lepsze. Przerywają je jednak nagłe pilniejsze sprawy.
W utrzymaniu uczysz się sprawnie podejmować decyzje.
To kolejny sprawdzian dla Twoich umiejętności – jak szybko jesteś w stanie odnaleźć źródło problemu w dokumentacji, modelu, w kodzie? To test myślenia, kojarzenia faktów i wyciągania wniosków z niepozornych przesłanek (trochę jak praca detektywa, jeśli wierzyć w to, co napisał sir A.C.Doyle). Jeśli będziesz długo zwlekać, narazisz użytkowników na czekanie – nie będą mogli pracować lub zostaną zmuszeni do karkołomnych czy pracochłonnych obejść.
A to odpowiedź kolegi – lidera developerów z zespołu utrzymaniowego (dziękuję 🙂 na pytanie jak wygląda praca w utrzymaniu 🙂
„Maintenance wymaga perfekcjonizmu. Nie wybacza błędów i niechlujstwa, nic się tu nie ukryje. Działasz na aplikacji, z której korzystają użytkownicy – często twoja zmiana pojawia się na produkcji tego samego dnia. Ma to swoje zalety: nie jesteś anonimowy dla użytkowników – czasami można usłyszeć „Dziękuję”, chociaż słowa, które słyszysz najczęściej to „kiedy?” i „dlaczego?”. Dowiadujesz się, co jest najważniejsze dla klientów (w końcu to oni płacą) i nie jest to na pewno clean code.”
A to opinia kolegi, który przez kilka lat odpowiadał za wyniki całego zespołu utrzymania (dziękuję 🙂 :
„Klient wychodzi z założenia, że wszystko powinno było działać od początku i to jest zasrany obowiązek maintenance’u, żeby znów zadziałało. Klienta nie interesuje, że zawalił ktoś, kogo nie ma już w projekcie, że to problem na styku dwóch modułów, że ktoś kiedyś nie przewidział czegoś na drugim końcu systemu, jemu się wywala w tym, na czym pracuje i w tym momencie, z jego perspektywy, winny/a jesteś Ty.
Wejście do maintenance’u to przyspieszony kurs wdrożeniowy w wiedzę biznesową i techniczną danej części systemu. Tu nie ma czasu na planowanie, na długie uczenie się, na R&D. Tu trzeba wejść i działać.”
Banał i nudy? Czy nauka i wyzwanie?
Czego Ciebie uczy praca w maintenance’ie?
Jako strategiczny analityk biznesowy na pograniczu zarządzania i IT zapewniam, że projekty i działania w organizacji przynoszą wartość biznesową. Dostarczam kompetencji analitycznych managerom i zarządom z Polski, Niemiec i Szwajcarii przy tworzeniu strategii oraz wdrażaniu jej w kilkuset osobowej międzynarodowej organizacji.
JK
Hej Haniu!
Świetny pomysł na artykuł, szkoda, że nie poszłaś dalej z tematem bo to źródło niezłych historii. Developrzy trafnie uchwycili o co w majtnensie chodzi, ale sytuacji jest bardzo wiele.
Z punktu widzenia analityka, który może pracować z zespołem jednocześnie utrzymującym produkcje i budującym nowe featury to trzeba nastawić się, szczególnie w teamach agile’owych na ogromną dynamikę, częste podejmowanie decyzji, zmieniający się scope i na to, że utrzymanie w ryzach wymagań i ich priorytetów względem bugów i innego robactwa z produkcji potrafi doprawić siwych włosów 🙂 Szczególnie, gdy klient wymagający jest i nie do końca rozumie, ze nie da się zrobić obu rzeczy, czyli naprawić wszystkich bieżących zgłoszeń i zrobić wszystkich storiesów (planowanych na cały sprint), w jednym sprincie :).
Także zdecydowanie to wyzwanie – ale trzeba to lubić i radzić sobie z presją zarówno od ludzi jak i przez czas.
Hania Wesołowska
Tak, to kolejne wyzwania ? dzięki za uzupełnienie. U mnie się też powtarzają wyzwania “zróbmy to szybko” vs. “zróbmy to dobrze” i tłumaczenie czemu szybko będzie niedobrze ? a potem łatanie łat i inne uroki.
Emi
Biorąc udział jako analityk w projekcie od zera, dużo łatwiej jest analizować pewne zależności pomiędzy funkcjonalnościami, w utrzymaniówce nie jest to już takie oczywiste (zwłaszcza czując oddech pospieszaczy na swoich plecach). Także zdecydowanie jest to wyzwanie 🙂
Hania Wesołowska
Dokładnie. Zależności nie są w Twojej głowie, bo nie Ty je tworzyłaś. Są rozsiane, zapomniane, często nieudokomentowane. Generalnie, jest co robić 🙂
aitik
Z klientem to prawda. Żadne – nawet najbardziej wykwintne, a przy tym prawdziwe – wymówki się na nic nie zdadzą, jeśli efektu brak:) Pozdrawiam
Tomek
Na pewno zgłębienie działania aplikacji w trakcie wsparcia po wdrożeniowego przydaje się w perspektywie późniejszych zmian, w końcu znamy produkt jak nikt inny. Ale co jeśli tych CR jest bardzo mało, a utrzymanie sprowadza się do ciągłej poprawy tych samych błędów, wtedy może pojawić się monotonia 🙂
Może zaciekawi Cię także:
Jak zwiększyć zarobki analityka biznesowego
Chciałbyś zarabiać więcej? Pewnie już czeka wymarzony samochód, mieszkanie albo to, co coś, co zawsze chciałeś zrobić, ale brakowało Ci
Kulisy badania zarobków #1 przygotowanie danych
541 osób wzięło udział w badaniu zarobków i kompetencji analityków 2021. Żeby umilić czekanie na wnioski, przedstawiam kulisy badania –
Książki, które polecam z 2020 roku
Polecam 7 spośród książek, po które sięgnęłam w 2020 roku. Może posłużą i Tobie. Książki uczą, poszerzają horyzonty i wywracają
Badanie Zarobków i Kompetencji Analityków Biznesowych 2021
Rusza badanie zarobków i Kompetencji Analityków 2021. Weź udział i dowiedz się ile powinieneś zarabiać. Poznaj lepiej analityków w Polsce.
Dzień Porażki 2020
Sukcesy są fajne, ale to przez porażki wiedzie prawdziwe życie. I droga do sukcesów. Trzeba umieć uczyć się na błędach.
Jakimi wartościami powinien kierować się analityk?
Książki o analizie biznesowej i nie tylko
Na goodreads zebrałam książki, które przeczytałam lub chcę przeczytać. Zajrzyj, może któraś Cię zaciekawi. Podziel się swoimi wrażeniami. Poleć coś
Droga Kobietko! 🙂 ❤🌹
W IT jest nas ok. 30% [2]. Za to prawie połowa w analizie (44%) [1].I to super, bo 72% kobiet
+160% ofert pracy na analityka w 2019
Z pozdrowieniami dla tych, którzy pytają czy analitycy biznesowi wyginą 😉 Marta Steiner (Head of Product & Marketing at No
Wpływ, proaktywność i odpowiedzialność
Zanim siądziemy do podsumowywania roku i planowania kolejnego (zawodowego czy prywatnego), czas właściwie rozłożyć akcenty. Co było naszą winą czy
Grupa na facebooku – słyszmy się :)
Słyszę, że nie docierają do Was informacje o spotkaniach, prelekcjach, treściach 🙁 FB obcina zasięci i mimo, że lubisz fanpage
Jak pracować z przeszkodami?
Co łączy Scrum Mastera, lidera i strategicznego analityka biznesowego? Każdy z nich próbuje usuwać przeszkody stojące na drodze grupy osób,
Dlaczego nie dają nam się samoorganizować?
Taka myśl z dziś. Chcemy samoorganizacji, wpływu na firmę, decydowania o swoim zespole. Agile, turkusy, managementy 3.0, itp. Wiele firm
Komunikacja – co może pójść nie tak?
„Zaczynam myśleć, że to największy problem ludzkości” – powiedział znajomy. Mnie również każdego dnia przytłacza nieskuteczna komunikacja – u siebie,
Test kamery, czyli fakty bez focha
Męczą Cię wredni ludzie? Masz dosyć niedomówień? Za często targają Tobą emocje? Zamiast się domyślać, denerwować i strzelać focha, naucz
Bezsilność i bezradność
Masz czasem wrażenie, że walczysz ciągle z tym samym problemem? Wypruwasz sobie flaki, ale to nic nie daje? Tracisz w
aw3m #006 Przekwalifikowanie na/z Scrum Mastera, Product Ownera, testera, itp.
“Scrum Master, Product Owner, PM, Tester – kto najlepiej sprawdzi się w roli Analityka? I odwrotnie, jakie rolę może sprawnie
Analiza w 3 minuty #003 Jak zacząć w nowej firmie
Jak zacząć pracę analityka w nowej firmie? Czego się dowiedzieć? Zapraszam na 3 odcinek z serii “analiza w 3 minuty”
Sposoby na strach
Jak poradzić sobie z lękami? I co to ma wspólnego z analizą? 😛 Znalazłam ciekawe ćwiczenie w audiobooku „Garnek strachu”
Czy da się przekwalifikować na analityka spoza IT – historia Natalii
Masz za sobą parę lat przepracowanych w różnych firmach i na różnych stanowiskach. Dziś postanawiasz, że pójdziesz do świata IT,
Misja i wizja firmy a misja osobista
Wielu twierdzi, że misja i wizja organizacji to marketingowy bełkot, lanie wody zapełniające miejsce na stronie internetowej, puste frazesy na
Raport Zarobków i Kompetencji Analityków Biznesowych 2018
Przed Tobą wyniki III edycji Badania Zarobków i Kompetencji Analityków Biznesowych 2018! Po raz trzeci zapytaliśmy kilkuset analitków biznesowych w Polsce
Pozytywnie do problemu
Istnieje w językoznawstwie takie pojęcie jak semantyka i ona stanie się dziś tematem wpisu. Nie ta językoznawcza jednak, która zajmuje
Certyfikat Professional Scrum Product Owner I
Wielu analitykom (i nie tylko) chodzi pewnie po głowie, żeby zrobić certyfikat na Product Ownera (Professional Scrum Product Owner). Pojawia
Czego można się nauczyć pracując nad utrzymaniem aplikacji
– Może po prostu na początku mówmy im szczerze jak to wygląda, żeby nie mieli złudzeń i się nie rozczarowywali.
Model rozwoju kompetencji analityka biznesowego IIBA
Właśnie wyszło świeżutkie opracowanie modelu rozwoju kompetencji analityka biznesowego wg IIBA! 😀 Co to dla Ciebie oznacza? Jeśli: rozpoczynasz pracę
Jak doradzać, żeby doradzić
Wyobraź sobie taką sytuację… Od ponad godziny próbujesz przekonać klienta do swojego punktu widzenia. Ty wiesz, że masz rację, a
99 pytań rekrutacyjnych na analityka biznesowego
O co zapytają Cię na rozmowie rekrutacyjnej na analityka biznesowego? Możesz trafić na wiele z tej listy. A może Tobie
Kalkulator zarobków Analityków Biznesowych – Ile powinieneś zarabiać?
Chciałbyś wiedzieć ile powinieneś zarabiać? Czy przypadkiem nie zarabiasz zbyt mało w porównaniu z innymi analitykami? Jaką kwotę podać na rozmowie
NA001: Cele noworoczne dla analityków
Biegasz, sprzątasz, dojeżdżasz do pracy? Teraz możesz słuchać o analizie nawet wtedy, kiedy nie masz przed sobą monitora 🙂 Zasubskrybuj
Jaka firma i projekt do Ciebie pasują?
Zastanawiałeś się jak pracuje się w firmach i projektach innych niż Twoje? Jakie zalety i wady ma praca w małych
Rożne typy analityków
Są dwa rodzaje analityków. A w zasadzie nieco więcej. W każdym razie jest kilka kwestii, wobec których my i nasi
13 powodów, żeby nie marnować życia w analizie biznesowej
Do tego wpisu zainspirował mnie jeden z ostatnich artykułów Harvard Business Review. Mówił o tym, że żyjesz mrzonkami, bo nie
Jak zostać analitykiem biznesowym
Olśniło Cię, że ten fascynujący zawód może być dla Ciebie? Tylko jak się do tego zabrać? Od czego zacząć? Jak
Jak pracować z Trudną Osobą?
Masz wrażenie, że wsadziłby Ci nóż w plecy. Normalnie odciąłbyś się od takiej osoby. Teraz jednak nie możesz. Pracujecie nad
Raport Zarobków Analityków Biznesowych 2015
Ile powinieneś zarabiać? Przeczytaj Raport Zarobków Analityków Biznesowych 2015 Nie wiesz jaką kwotę podać na rozmowie kwalifikacyjnej? Zastanawiasz się czy
Jak stawać się doskonałym analitykiem bez stresu i wysiłku – część 2
Awans, wyższe zarobki, zagraniczne projekty, ogromne przedsięwzięcia. Możesz osiągnąć Twoje ambitne cele bez wysiłku i stresu! Wystarczy, że przyjmiesz jedną
Jak stawać się doskonałym analitykiem bez stresu i wysiłku
Awans, wyższe zarobki, zagraniczne projekty, ogromne przedsięwzięcia. Możesz osiągnąć Twoje ambitne cele bez wysiłku i stresu! Wystarczy, że przyjmiesz jedną
Raport z badania zarobków i kompetencji Analityków Biznesowych 2015
Wiemy już to, co czym się nie mówi! Wysokość wynagrodzenia pozostaje tematem tabu. A jednak od wiedzy ile zarabiają inni
Czego szukają firmy u analityków? – wywiad z pracodawcami
Przygotowuję właśnie pytania do wywiadu o cechach, umiejętnościach poszukiwanych u analityków przez pracodawców. W wywiadzie weźmie udział kilka do kilkunastu
Potrzeby
Jedną z podstawowych umiejętności analityka jest odkrywanie potrzeb. Musimy umieć sprawnie zastępować to, co usłyszymy – czego człowiek chce, tym,
Badanie zarobków i kompetencji Analityków Biznesowych 2015!
Zakończyliśmy właśnie Badanie Zarobków i Kompetencji Analityków Biznesowych 2015. Jest ono ściśle dopasowane do zawodu analityka, dlatego tak dokładnych wniosków nie
Stażyści w analizie – warto czy nie warto?
Czy warto zatrudniać stażystów do prac analitycznych? Wdrożenie młodej osoby w tajniki naszej firmy i samej analizy może być bardzo
Krytyczne myślenie
Krytyczne myślenie – jedna z podstawowych kompetencji liderów. Dla analityków również niezbędna. Potocznie bywa mylnie rozumiana, dlatego też pragnę ją
Jak typy analityczne zadręczają normalnych ludzi szczegółami
Oczywistym jest, że ludzie są różni-przeróżni 🙂 A jednak czasem zdarza się zapomnieć, że różnice między nami mogą stanowić pewne
Co robić, kiedy nie wiesz, co zrobić?
Co robić, jak żyć? Znalazłeś się w sytuacji, w której nie wiesz co dalej? Jak do tego podejść, jak to
Praca, spełnianie wymagań i analiza w firmie z produktem
Moje dotychczasowe doświadczenia brały się z firm skoncentrowanych na realizacji projektów na zamówienie. Pracę w firmach utrzymujących i rozwijających produkty
REQB. Requirements Engineering Qualifications Board – w trzech aktach
Uwaga! Ten certyfikat nie jest już dostarczany jako REQB. Zobacz IREB: https://www.ireb.org/ Prolog W pewnym momencie kariery zawodowej – czy to
Wiedza, doświadczenie, osobowość – co ma znaczenie i co warto rozwijać? – wywiad z jednymi z najlepszych analityków w Polsce
Wiedza, doświadczenie, osobowość – co determinuje sukces analityka? Zadaliśmy pytania trzem znakomitym ekspertom, postaciom, które wniosły wielki wkład w rozwój
Początkujący czy ekspert analizy – na jakim jesteś poziomie? – wywiad z jednymi z najlepszych analityków w Polsce
Jak ocenić na jakim poziomie zaawansowania wykonujesz swoją pracę? Zadaliśmy pytania trzem znakomitym ekspertom, postaciom, które wniosły wielki wkład w
OCUP Fundamental – certyfikat podstaw UML
Usłyszałam kiedyś, że nie warto sprawdzać znajomości UML, bo i tak każdy rysuje diagramy po swojemu. Czy to znaczy, że
Dobre praktyki integracji systemów B2B
Integracja systemów B2B bywa trudna i złożona. Dlatego podczas realizacji projektów integracyjnych warto czerpać z doświadczeń innych, którzy takie projekty
Od czego zacząć, czyli analiza z głową
Rusza nowy projekt! Masz analizę do przeprowadzenia. Od czego zaczynasz? Jaki masz na to sposób? Opowiedzmy sobie jak rozpocząć i
Praktyczne łączenie anlizy i agile, cz. 1: przygotowanie projektu
Po rozmowie z Arie van Bennekum, jednym z autorów manifestu Agile, Hania argumentowała dlaczego analiza nie kłóci się z podejściem
Czy dobra analiza gryzie się z agile?
Miałam okazję zaczerpnąć wiedzy u samego źródła – autora Manifestu Agile – Arie van Bennekum. Spotkałam Ariego na PAM Summit
PAM Summit 2013
Co powstanie, kiedy profesjonalni Kierownicy Projektów połączą swoje siły z profesjonalnymi Analitykami Biznesowymi? Świetnie zorganizowane znakomicie dobrane rozwiązanie. Zjawisko to
Jak ogarnąć projekt i nie zginąć w bałaganie
Kiedy niewprawnie zabieramy się do projektu, możemy otworzyć puszkę Pandory. Jeśli czujesz się przytłoczony i zagubiony, to wyraźny znak, że
Business Motivation Model – po cóż my to robimy?
Wdrażasz się w nowy projekt. Od pierwszej chwili jesteś zasypywany szczegółami. Masz czasem wrażenie, że przydałoby się zrobić krok w
Getting requirements right – warsztat Jamesa Archera na PAM Summit
W ramach konferencji PAM Summit odbędą się całodniowe warsztaty, w których można wziąć udział niezależnie od pozostałych wydarzeń. Interesująco zapowiada się “Getting
Jak zostać wybranym przez klienta?
Na wczorajszej konferencji „Inteligentne systemy dla innowacyjnego biznesu” pojawili się reprezentanci firm, z którymi kontrakt chciałby podpisać nie jeden dostawca
Typowy przetarg, czyli jak zmarnować kasę
Ogłoszenie przetargu to bardzo powszechny sposób pozyskiwania oprogramowania. Co takiego jest w nim korzystnego dla zamawiającego? Nie wiem. Ktoś potrafi
Analityk – świetne zajęcie dla kobiety w IT
Kobiety w IT to znakomita mniejszość. Dlaczego? “Niełatwo jest dorównać zapalonemu programiście. Praca analityka wymaga kilku umiejętności, do których, jako kobiety,
Czy to, co robisz, ma sens?
Projekty na wczoraj. Zadania, które musisz wykonać w czasie krótszym niż da się je wykonać. Znasz to? Po jednym szaleńczym
Nadchodzące wydarzenia
Wiosna (na którą ciągle czekamy) obfitować będzie w wydarzenia atrakcyjne dla analityków, kierowników projektów a także innych osób zainteresowanych tematyką
Artykuł w Gazecie Finansowej – Między wizją IT a wdrożeniem systemu
W ostatnim numerze Gazety Finansowej (nr 11: 15-21 marca 2013 r.) pojawił się mój (jako specjalisty firmy Blue Services) artykuł:
Techniki analizy biznesowej wg BABOK 2.0
Jakie są tajne tricki analityków? Listę wykorzystywanych technik podsuwa nam BABOK – przewodnik wiedzy analizy biznesowej. Podziel ją na dwie
Jakość – nagroda myślących i działających
Chęć osiągnięcia pewnego standardu w jakiejś dziedzinie, np. realizacji projektów, wyraża wielu. Dlaczego często pozostaje to tylko pragnieniem? Obwiniamy innych,
Zarządzanie jakością w metodyce SCRUM
Jak ma się SCRUM do zarządzania jakością? Odpowiedzi na to pytanie bywają najczęściej skrajnie różne, także wśród specjalistów od jakości.
Prawa i obowiązki Zamawiającego, czyli co robić, żeby dostać dobre oprogramowanie
Dostarczanie systemu to w rzeczywistości dwa projekty – w tym jeden po Twojej stronie. Jako zamawiający, jesteś odpowiedzialny za swoją
Diagram przypadków użycia
Użyj diagramu przypadków użycia, aby przedstawić: interakcję aktora z systemem, zadania, jakie wykonuje system, wymagania funkcjonalne. W praktyce może przydać
Przypadki użycia, historyjki użytkownika, scenariusze użycia, wymagania i potrzeby
Wymagania zbierane w ramach projektu są istotne w pracy wielu osób o różnych rolach w zespole – analityków, projektantów, specjalistów
Thinking in UML
Znacie powiedzenie, że rysunek przedstawia więcej niż tysiące słów? Diagramy UML mają nie tylko tę zaletę. Często powtarza się jako
Specyfikacja wymagań – po co tracić czas?
Dla wielu uczestników projektu ograniczających fazę analizy jasne jest, że szczegółowe opisywanie wymagań (tworzenie SW – specyfikacji wymagań, czy SWS
Problemy rozwijających się firm w kontekście poprawy procesów
Zrozumienie specyfiki małych firm i ich problemów w procesie wytwarzania oprogramowania wymaga zrozumienia ich rodowodu. Bardzo często organizacje takie ewoluowały
Metody doskonalenia procesów
Potrzeba podnoszenia jakości i efektywności była bodźcem do powstawania na przestrzeni wieków i kultur filozofii oraz praktyk ciągłego doskonalenia (ang.
ArchiMate – biznes, aplikacje, technologie w jednym
Biznes, aplikacje, technologie – trzy fascynujące światy, które są częściami większości współczesnych organizacji, w szczególności w branży informatycznej. Można w