Wielu analitykom (i nie tylko) chodzi pewnie po głowie, żeby zrobić certyfikat na Product Ownera (Professional Scrum Product Owner). Pojawia się wiele pytań – Jak się przygotować? Ile to kosztuje? Gdzie i kiedy się zapisać? I jak to się ma do pracy analityka? Ale o tym później 😉
Zaczęłam od znalezienia certyfikatu na stronie Scrum.org. Jak widać – są dwa.
To jest koszt podejścia do egzaminu, więc jeśli się noga powinie, to za kolejną próbę płaci się jeszcze raz.
Nie. Polecają szkolenia, bo jasne – lepiej wiedzieć więcej, ale nie są one konieczne. Postanowiłam zaryzykować.
Na stronach egzaminu jest kilka polecanych książek. Na pewno warto je przeczytać i dowiedzieć się więcej. Podstawą jest Scrum Guide (17 stron – źródło wszelkiego Scruma).
Kiedy już podejmiesz decyzję, możesz przejść do egzaminu:
Cały czas widoczny jest zegar odliczający pozostałe minuty i liczba pytań, na którą już się odpowiedziało. Tempo jest dość żwawe. Trzeba sprawnie czytać, główkować i odpowiadać na pytania. Niektóre można zaznaczyć nie czytając wszystkich odpowiedzi 🙂 (np. sformułowanie wprost ze Scrum Guide’a), a nad niektórymi można się zawahać (np. zaznacz 3 z 5 albo najlepszą odpowiedź). Skończyłam parę minut przed czasem. Na pewno przyda się patrzeć na czas i kontrolować tempo co ileś pytań.
Podczas testu można zapisywać do schowka pytania, nad którymi się wahamy i wrócić do nich później. Bałam się jednak, że nie będzie na to czasu, więc nie skorzystałam z tego i starałam się odpowiadać najlepiej jak uważam w danej chwili.
Czy angielski jest trudny? Raczej nie. Pada dużo słów kluczy, ale jeśli uważnie czytałeś i utrwaliłeś Scrum Guida, to powinieneś je dobrze kojarzyć.
Wynik pojawia się od razu po zatwierdzeniu odpowiedzi na ostatnie pytanie. Pokazało się trochę tekstu, ale po chwili wyczytałam, że zdane 🙂 PASS i wynik w % (zalicza powyżej 85%). Poniżej pojawiają się wyniki % odpowiedzi w poszczególnych kategoriach pytań:
Wynik wysyłany jest też na maila. Zostajesz dodany do katalogu certyfikowanych.
Całość w minimalistycznej wersji przygotowań zajmuje ok. 1,5-2h:
Interesowało mnie, jaką dokładnie wiedzę weryfikuje ten egzamin i czy ta wiedza może przydać się mi, jako analitykowi, lub mi, jako osobie, której na sercu leży szeroko pojęta wartość rozwiązań dla biznesu.
Większość pytań z tego egzaminu dotyczyła tego, czy znam Scruma. Czy wiem jakie są spotkania, produkty, ogólne założenia. Pytania sprawdzały też czy jako Product Owner w Scrumie rozumiem jak współpracować z Zespołem Developerskim, kiedy coś poprzesuwać w Product Backlogu.
Jakie informacje (gdyby analizować pytania i odpowiedzi) wyciągam dla siebie, jako osoby chcącej się dowiedzieć jak maksymalizować wartość biznesową produktu? Mogę to streścić dosłownie w kilku punktach:
Jakoś mniej więcej tyle.
Czy ta wiedza przybliża do dobrego wykonywania zadań stawianych przed Product Ownerem? Pozwala ona odnaleźć się w zespole Scrumowym, pomagać a nie przeszkadzać developerom w pracy i nie palnąć wielkiego scrumowego faux-pas, ale nie wiem na tej podstawie jak lepiej współpracować z interesariuszami, identyfikować potrzeby, wymagania, komunikować je zespołowi, itd., itp. Moim zdaniem o wiele lepiej do tych zadań przygotowuje przygotowanie do certyfikacji na analityka :] Np. IIBA CBAP. Żeby zdać ten egzamin trzeba wiedzieć o wiele więcej jak określać potrzeby i rekomendować rozwiązania. No, ale zobaczymy, co będzie w Professional Scrum Product Owner II.
Ktoś z Was robił? Ktoś ma do polecenia coś ciekawego do poczytania dla PO? Ktoś pracuje jako PO? Podziel się Twoją myślą.
Jako strategiczny analityk biznesowy na pograniczu zarządzania i IT zapewniam, że projekty i działania w organizacji przynoszą wartość biznesową. Dostarczam kompetencji analitycznych managerom i zarządom z Polski, Niemiec i Szwajcarii przy tworzeniu strategii oraz wdrażaniu jej w kilkuset osobowej międzynarodowej organizacji.
Artur B.
Polecam wyrobienie opinii na podstawie zrobienia darmowego testu próbnego:
https://www.scrum.org/open-assessments
Jeśli chodzi o uwagi typu “nie wiem”, to żaden test nie służy nauce, tylko chyba weryfikacji wiedzy. Warto też wiedzieć, że:
1. Po wykonaniu testu próbnego, do każdego pytania, mamy “Feedback”, więc można się uczyć
2. Dla osób którym nie odpowiada możliwość wyboru zdobycia certyfikatu bez kursu, jest ścieżka certyfikacji “https://www.scrumalliance.org/” i dostępne tam certyfikaty CSPO
3. Są kursy przygotowujące do w/w testu jak i roli PO. Na kursach tych przedstawiane jest wiele wartościowych technik, wykorzystywanych przy pracy z tworzeniem oprogramowania. Przykład jednego takiego programu szkoleniowego:
Impact Mapping (tworzenie wymagań)
User Stories (tworzenie wymagań)
Affinity Estimation (szacowanie wymagań)
Planning Poker (szacowanie wymagań)
Value Poker (porządkowanie Backlogu)
Metoda 100 punktów (porządkowanie Backlogu)
Jak obliczać i interpretować velocity
Planowanie wydań date-driven
Planowanie wydań feature-driven
CFD (monitorowanie postępu prac)
Release burn-down (monitorowanie postępu prac)
MVP
Validated learning
Kwantyfikacja celów biznesowych
Timeboxing
5-Whys
Dot-voting
Mind-mapping
Pytania otwarte i zamknięte
Exit door poll (feedback)
ROTI (feedback)
Jak radzić sobie z przeszacowaniem lub niedoszacowaniem wymagań
Jak obsługiwać maintenance
Inflacja / deflacja Story Pointów
Pani Haniu, bardzo szanuję Pani pracę i jestem wiernym odbiorcą przekazywanych przez Panią treści, ale wydaje mi się, że Pani wpisy dotyczące Scrum i szeroko pojętego Agile są dość subiektywne. Jak będzie okazja spotkać się podczas najbliższej konferencji Request w Toruniu, chętnie podyskutował bym z Panią w tym temacie,
Z wyrazami szacunku,
Artur B,
Analityk Biznesowy, Product Owner
Hania Tomaszewska
Arturze, jasne, że można robić szkolenia, czytać książki i się douczać. Na pewno jest czego. Odniosłam się jedynie do faktu, że żeby zdać ten certyfikat na poziomie I i otrzymać tytuł Professional Scrum Product Owner I, nie muszę wiedzieć jak wykonywać czynności pozwalające dostarczać rozwiązanie, które ma wartość biznesową dla klienta – pytania tego nie weryfikują. Wystarczy przeczytać 17 stron, z czego główne zadania PO są na 1 stronie. I to jest fakt, nie moja opinia.
Dla porównania odniosłam się do certyfikacji IIBA, gdzie poziom I (Entry Certificate in Business Analysis) wymaga posiadania wiedzy z 500-stronicowej książki, więc już co nieco muszę wiedzieć, żeby dostać certyfikat. Co prawda ta wiedza musi być na poziomie podstawowym, więc załóżmy, że najbardziej interesujące informacje można skondensować na, dajmy na to, 200 stronach. Ale już muszę mieć wiedzę o wielu zagadnieniach i jestem po tym nazwana osobą z certyfikatem świadczącym o podstawowej wiedzy (Entry Level) dla świeżaków. Na poziom 2 muszę mieć ok. 2,5 doświadczenia. Wtedy nazywają mnie osobą z certyfikatem z kompetencji z analizy biznesowej. Certyfikowanym Profesjonalistą Analizy Biznesowej zostaję mając ok. 5 lat doświadczenia i umiejąc rozwiązywać zadania sytuacyjne – co zrobisz najlepiej w tej sytuacji, a co w tamtej.
Jak pisałam, nie wiem, co jest na poziomie CSPO II. Stwierdzam tylko, że posiadanie CSPO I nie gwarantuje, że wiem, co robię. Mogę wiedzieć, ale nie muszę, certyfikat nie ma z tym związku. Potwierdza on, ze znam podstawy Scruma.
Tak, ma Pan rację z subiektywnym podejściem.
Czego, może nie widać, ale myślę, że Agile i Scrum mają dobre założenia, że eliminują wiele problemów, które są kulą u nogi wielu firm i procesów wytwarzania. Jestem oboma rękoma za bliskim/częstym kontaktem z klientem, za iteracyjnym wytwarzaniem, za retrospektywami i ciągłym szukaniem sposobów na usprawnienie pracy, zaangażowaniem całego zespołu w rzucanie pomysłów, aby produkt był lepszy, za braniem się za testowanie/projektowanie/konfigurowanie, mimo, że jestem Analitykiem, a nie Testerem/UXem/Developerem, za olewaniem procesów, jeśli hamują mnie przed szybkim rozwiązaniem pilnego problemu, doskonale rozumiem, że celem pracy jest działający soft, a nie wcześniejsze uzupełnienie dokumentacji zgodnie z szablonem, doskonale rozumiem, że priorytety się zmieniają i trzeba na nie szybko reagować. Jestem jak najbardziej za. Co więcej, myślę, że analiza biznesowa w tym właśnie pomaga.
Sam Scrum też nie widzę, żeby był przeciwko analizie, bo jak czytam w Scrum Guidzie, to widzę nacisk na wartość biznesową dla klienta (więc mamy wspólne wartości) i nie widzę nigdzie napisanego, że analityk tam nie pasuje. Wręcz przeciwnie: “Scrum exists only in its entirety and functions well as a container for other techniques, methodologies, and practices.”. – nie widzę, żeby nie można tu było stosować metod analizy biznesowej, wręcz przeciwnie. “Cross-functional teams have all competencies needed to accomplish the work without depending on others not part of the team. The team model in Scrum is designed to optimize flexibility, creativity, and productivity.” – nie widzę, żeby tu nie było miejsca dla analityka, wręcz przeciwnie, jeśli mamy projekt wymagający analizy (bo np. jest duży, skomplikowany, wymagający wiedzy dziedzinowej). Rozmawiając z jednym z twórców Agile (Arie van Bennekum), też nie odniosłam wrażenia, że analiza to jakiś problem, wręcz przeciwnie.
Jak najbardziej, zapraszam, chętnie porozmawiam 🙂
Michał
Cześć Artur,
o jakim szkoleniu piszesz w pkt 3?
Pozdrawiam
Michał
Mikor
Nie wiem jak ocenić przydatność certyfikatu – bo to jak z innymi certyfikatami – ważne co w głowie a nie co na papierkach (choć oczywiście dobrze papiery mieć). Z całą pewnością w przygotowaniu do egzaminów warto katować Open Assessment (https://www.scrum.org/open-assessments/product-owner-open) bo daje sporo spokoju później na egzaminie (ok. 30 pytań jest identyczna jak w puli pytań na egzaminie próbnym).
Bogdan Bereza
Warto porównać z http://www.scrum-institute.org/Scrum_Product_Owner_Accredited_Certification_Program.php – też ciekawy program 🙂
(pochwalę się: http://victo.eu/Graph/Cert/2014-Agile-Product-Owner.pdf)
Tomek
Haniu a wysyłają jakoś certyfikat, czy też mailem?
I co myślisz o drugiej ścieżce, na Scrum Master?
Hania Tomaszewska
Jest PDF wysyłany i jest ten katalog on-line osób certyfikowanych.
Scrum Master robiłam poziom 1 i był bardzo podobny do Product Owner I. Tak na oko może nawet z 80% pytań mogło się pokrywać. Co na wyższych poziomach jest to nie wiem.
Dekard
Chyba zacznę certyfikować…. z tego niezła kasa. A nawet analitycy z stażem dają się nabrać 😉
Hania Tomaszewska
Zacznij 😉
Marek
Cześć,
nie mogę zgodzić się ze stwierdzeniem, że do zrobienia certyfikatu PSPO I wystarczy jedynie znajomość Scrum Guide, a wręcz jak napisałaś przeczytanie go tuż przed egzaminem.
1. W egzaminie wiele pytań wychodzi poza zakres Scrum Guide’a. Dotyczy to przede wszystkim pytań dotyczących miar, wartoście, czy chociażby Nexusa.
2. Pytania w egzaminie są podchwytliwe, nawet jeżeli pracuje się w Scrumie, to można udzielić błędnej odpowiedzi. Dobrym przykładem są stwierdzenia: PO can attend in Daily Scrums i PO can participate in Daily Scrums. Oczywiście, jak się zestawi dwa stwierdzenia ze sobą, to różnice widać gołym okiem. Jednak na egzaminie, stres + rygor czasu mogą sprawić, że łatwo popełnimy błąd, tym bardziej, że mamy odpowiedź true/false.
3. Wiele poradników dotyczących zdawania PSPO I sugeruje, aby zdawać na 100% próbki testów na scrum.org. – muszę się z tym zgodzić. Pytania w teście mają specyficzną formę (inna rzecz, czy właściwą) i należy przyzwyczaić umysł do tejże formy.
Podsumowując zdobycie certyfikatu PSPO I nie zajmuje tyle czasu, jak napisałaś w artykule, ponieważ należy wyjść poza ramy wiedzy o Scrumie: specyficzny język testu + pytania spoza Scrum Guide’a.
Pisząc, że wystarczy przeczytanie Scrum Guide’a, aby zdać PSPO I, niepotrzebnie deprecjonuje się ten certyfikat.
Hania Tomaszewska
Cześć. Dziękuję za Twoją uwagę. Może nie każdemu, może nie przy każdym zestawie pytań, może nie zdanie na 100%, może nie literalny tekst że Scrum Guide, ale też wywnioskowanie na jego podstawie. Musielibyśmy ustalić ile % upoważnia do takich wniosków i zrobić testy ile osób faktycznie zdaje po przeczytaniu jedynie Scrum Guide że zrozumieniem. Pisząc o swoich doświadczeniach – mi wystarczyło i zakładam się, że wielu innym osobom też wystarczy, by zdać.
Moim celem nie jest dewaluowanie certyfikatu, ale podkreślenie, że Product Owner to odpowiedzialna rola, do której warto solidnie się przygotować i ciągle rozwijać i nie poprzestawać na podstawach.
Aurelia
Hej. Dziękuję za wpis. No jeśli Ty poswiecilas tylko do 5h nauki i zdalas to bardzo bardzo Ci gratuluję! Ja uczę się już 60godzin od ponad tygodnia i ciągle na scrum.org w open assesment mam 87% a to za mało bo muszę mieć 100% a czytałam już 3 razy scrum guide oraz 2 książki z czego jedna świetnie przygotowująca do egzaminu “scrum Narrator and psm egzam”. I ciągle są błędy i te pytania są bardzo podchwytliwe często, to naprawdę trudny egzamin i scrum guide , zgadzam się z poprzednikiem nie wystarczy. Bardzo bardzo Ci gratuluję i zazdroszczę że jesteś już po:)
Hania Tomaszewska
Hej 🙂 A czemu musisz mieć 100%? Ja nie miałam 100.
Jakie książki czytasz? 🙂
Trzymam kciuki! 🙂
Sht
Tez jestem ciekawy co to za ksiazki
Michał
Haniu,
pisze jako osoba, której raz się nie udało zdać PSPO I.
Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Scrum guide nie posiada wszystkich informacji potrzebnych do zdania PSPO I. Nie ma tam mowy np. o cone of uncertainty.
Uważam, że sam Scrum guide to o wiele za mało, żeby zdać PSPO I.
Hania Wesołowska
Cześć Michał. Dziękuję Ci za uwagę. Pewnie masz rację. Usunę to zdanie. Trzymam kciuki za kolejne podejścia! 🙂
Może zaciekawi Cię także:
Jak zwiększyć zarobki analityka biznesowego
Chciałbyś zarabiać więcej? Pewnie już czeka wymarzony samochód, mieszkanie albo to, co coś, co zawsze chciałeś zrobić, ale brakowało Ci
Kulisy badania zarobków #1 przygotowanie danych
541 osób wzięło udział w badaniu zarobków i kompetencji analityków 2021. Żeby umilić czekanie na wnioski, przedstawiam kulisy badania –
Książki, które polecam z 2020 roku
Polecam 7 spośród książek, po które sięgnęłam w 2020 roku. Może posłużą i Tobie. Książki uczą, poszerzają horyzonty i wywracają
Badanie Zarobków i Kompetencji Analityków Biznesowych 2021
Rusza badanie zarobków i Kompetencji Analityków 2021. Weź udział i dowiedz się ile powinieneś zarabiać. Poznaj lepiej analityków w Polsce.
Dzień Porażki 2020
Sukcesy są fajne, ale to przez porażki wiedzie prawdziwe życie. I droga do sukcesów. Trzeba umieć uczyć się na błędach.
Jakimi wartościami powinien kierować się analityk?
Książki o analizie biznesowej i nie tylko
Na goodreads zebrałam książki, które przeczytałam lub chcę przeczytać. Zajrzyj, może któraś Cię zaciekawi. Podziel się swoimi wrażeniami. Poleć coś
Droga Kobietko! 🙂 ❤🌹
W IT jest nas ok. 30% [2]. Za to prawie połowa w analizie (44%) [1].I to super, bo 72% kobiet
+160% ofert pracy na analityka w 2019
Z pozdrowieniami dla tych, którzy pytają czy analitycy biznesowi wyginą 😉 Marta Steiner (Head of Product & Marketing at No
Wpływ, proaktywność i odpowiedzialność
Zanim siądziemy do podsumowywania roku i planowania kolejnego (zawodowego czy prywatnego), czas właściwie rozłożyć akcenty. Co było naszą winą czy
Grupa na facebooku – słyszmy się :)
Słyszę, że nie docierają do Was informacje o spotkaniach, prelekcjach, treściach 🙁 FB obcina zasięci i mimo, że lubisz fanpage
Jak pracować z przeszkodami?
Co łączy Scrum Mastera, lidera i strategicznego analityka biznesowego? Każdy z nich próbuje usuwać przeszkody stojące na drodze grupy osób,
Dlaczego nie dają nam się samoorganizować?
Taka myśl z dziś. Chcemy samoorganizacji, wpływu na firmę, decydowania o swoim zespole. Agile, turkusy, managementy 3.0, itp. Wiele firm
Komunikacja – co może pójść nie tak?
„Zaczynam myśleć, że to największy problem ludzkości” – powiedział znajomy. Mnie również każdego dnia przytłacza nieskuteczna komunikacja – u siebie,
Test kamery, czyli fakty bez focha
Męczą Cię wredni ludzie? Masz dosyć niedomówień? Za często targają Tobą emocje? Zamiast się domyślać, denerwować i strzelać focha, naucz
Bezsilność i bezradność
Masz czasem wrażenie, że walczysz ciągle z tym samym problemem? Wypruwasz sobie flaki, ale to nic nie daje? Tracisz w
aw3m #006 Przekwalifikowanie na/z Scrum Mastera, Product Ownera, testera, itp.
“Scrum Master, Product Owner, PM, Tester – kto najlepiej sprawdzi się w roli Analityka? I odwrotnie, jakie rolę może sprawnie
Analiza w 3 minuty #003 Jak zacząć w nowej firmie
Jak zacząć pracę analityka w nowej firmie? Czego się dowiedzieć? Zapraszam na 3 odcinek z serii “analiza w 3 minuty”
Sposoby na strach
Jak poradzić sobie z lękami? I co to ma wspólnego z analizą? 😛 Znalazłam ciekawe ćwiczenie w audiobooku „Garnek strachu”
Czy da się przekwalifikować na analityka spoza IT – historia Natalii
Masz za sobą parę lat przepracowanych w różnych firmach i na różnych stanowiskach. Dziś postanawiasz, że pójdziesz do świata IT,
Misja i wizja firmy a misja osobista
Wielu twierdzi, że misja i wizja organizacji to marketingowy bełkot, lanie wody zapełniające miejsce na stronie internetowej, puste frazesy na
Raport Zarobków i Kompetencji Analityków Biznesowych 2018
Przed Tobą wyniki III edycji Badania Zarobków i Kompetencji Analityków Biznesowych 2018! Po raz trzeci zapytaliśmy kilkuset analitków biznesowych w Polsce
Pozytywnie do problemu
Istnieje w językoznawstwie takie pojęcie jak semantyka i ona stanie się dziś tematem wpisu. Nie ta językoznawcza jednak, która zajmuje
Certyfikat Professional Scrum Product Owner I
Wielu analitykom (i nie tylko) chodzi pewnie po głowie, żeby zrobić certyfikat na Product Ownera (Professional Scrum Product Owner). Pojawia
Czego można się nauczyć pracując nad utrzymaniem aplikacji
– Może po prostu na początku mówmy im szczerze jak to wygląda, żeby nie mieli złudzeń i się nie rozczarowywali.
Model rozwoju kompetencji analityka biznesowego IIBA
Właśnie wyszło świeżutkie opracowanie modelu rozwoju kompetencji analityka biznesowego wg IIBA! 😀 Co to dla Ciebie oznacza? Jeśli: rozpoczynasz pracę
Jak doradzać, żeby doradzić
Wyobraź sobie taką sytuację… Od ponad godziny próbujesz przekonać klienta do swojego punktu widzenia. Ty wiesz, że masz rację, a
99 pytań rekrutacyjnych na analityka biznesowego
O co zapytają Cię na rozmowie rekrutacyjnej na analityka biznesowego? Możesz trafić na wiele z tej listy. A może Tobie
Kalkulator zarobków Analityków Biznesowych – Ile powinieneś zarabiać?
Chciałbyś wiedzieć ile powinieneś zarabiać? Czy przypadkiem nie zarabiasz zbyt mało w porównaniu z innymi analitykami? Jaką kwotę podać na rozmowie
NA001: Cele noworoczne dla analityków
Biegasz, sprzątasz, dojeżdżasz do pracy? Teraz możesz słuchać o analizie nawet wtedy, kiedy nie masz przed sobą monitora 🙂 Zasubskrybuj
Jaka firma i projekt do Ciebie pasują?
Zastanawiałeś się jak pracuje się w firmach i projektach innych niż Twoje? Jakie zalety i wady ma praca w małych
Rożne typy analityków
Są dwa rodzaje analityków. A w zasadzie nieco więcej. W każdym razie jest kilka kwestii, wobec których my i nasi
13 powodów, żeby nie marnować życia w analizie biznesowej
Do tego wpisu zainspirował mnie jeden z ostatnich artykułów Harvard Business Review. Mówił o tym, że żyjesz mrzonkami, bo nie
Jak zostać analitykiem biznesowym
Olśniło Cię, że ten fascynujący zawód może być dla Ciebie? Tylko jak się do tego zabrać? Od czego zacząć? Jak
Jak pracować z Trudną Osobą?
Masz wrażenie, że wsadziłby Ci nóż w plecy. Normalnie odciąłbyś się od takiej osoby. Teraz jednak nie możesz. Pracujecie nad
Raport Zarobków Analityków Biznesowych 2015
Ile powinieneś zarabiać? Przeczytaj Raport Zarobków Analityków Biznesowych 2015 Nie wiesz jaką kwotę podać na rozmowie kwalifikacyjnej? Zastanawiasz się czy
Jak stawać się doskonałym analitykiem bez stresu i wysiłku – część 2
Awans, wyższe zarobki, zagraniczne projekty, ogromne przedsięwzięcia. Możesz osiągnąć Twoje ambitne cele bez wysiłku i stresu! Wystarczy, że przyjmiesz jedną
Jak stawać się doskonałym analitykiem bez stresu i wysiłku
Awans, wyższe zarobki, zagraniczne projekty, ogromne przedsięwzięcia. Możesz osiągnąć Twoje ambitne cele bez wysiłku i stresu! Wystarczy, że przyjmiesz jedną
Raport z badania zarobków i kompetencji Analityków Biznesowych 2015
Wiemy już to, co czym się nie mówi! Wysokość wynagrodzenia pozostaje tematem tabu. A jednak od wiedzy ile zarabiają inni
Czego szukają firmy u analityków? – wywiad z pracodawcami
Przygotowuję właśnie pytania do wywiadu o cechach, umiejętnościach poszukiwanych u analityków przez pracodawców. W wywiadzie weźmie udział kilka do kilkunastu
Potrzeby
Jedną z podstawowych umiejętności analityka jest odkrywanie potrzeb. Musimy umieć sprawnie zastępować to, co usłyszymy – czego człowiek chce, tym,
Badanie zarobków i kompetencji Analityków Biznesowych 2015!
Zakończyliśmy właśnie Badanie Zarobków i Kompetencji Analityków Biznesowych 2015. Jest ono ściśle dopasowane do zawodu analityka, dlatego tak dokładnych wniosków nie
Stażyści w analizie – warto czy nie warto?
Czy warto zatrudniać stażystów do prac analitycznych? Wdrożenie młodej osoby w tajniki naszej firmy i samej analizy może być bardzo
Krytyczne myślenie
Krytyczne myślenie – jedna z podstawowych kompetencji liderów. Dla analityków również niezbędna. Potocznie bywa mylnie rozumiana, dlatego też pragnę ją
Jak typy analityczne zadręczają normalnych ludzi szczegółami
Oczywistym jest, że ludzie są różni-przeróżni 🙂 A jednak czasem zdarza się zapomnieć, że różnice między nami mogą stanowić pewne
Co robić, kiedy nie wiesz, co zrobić?
Co robić, jak żyć? Znalazłeś się w sytuacji, w której nie wiesz co dalej? Jak do tego podejść, jak to
Praca, spełnianie wymagań i analiza w firmie z produktem
Moje dotychczasowe doświadczenia brały się z firm skoncentrowanych na realizacji projektów na zamówienie. Pracę w firmach utrzymujących i rozwijających produkty
REQB. Requirements Engineering Qualifications Board – w trzech aktach
Uwaga! Ten certyfikat nie jest już dostarczany jako REQB. Zobacz IREB: https://www.ireb.org/ Prolog W pewnym momencie kariery zawodowej – czy to
Wiedza, doświadczenie, osobowość – co ma znaczenie i co warto rozwijać? – wywiad z jednymi z najlepszych analityków w Polsce
Wiedza, doświadczenie, osobowość – co determinuje sukces analityka? Zadaliśmy pytania trzem znakomitym ekspertom, postaciom, które wniosły wielki wkład w rozwój
Początkujący czy ekspert analizy – na jakim jesteś poziomie? – wywiad z jednymi z najlepszych analityków w Polsce
Jak ocenić na jakim poziomie zaawansowania wykonujesz swoją pracę? Zadaliśmy pytania trzem znakomitym ekspertom, postaciom, które wniosły wielki wkład w
OCUP Fundamental – certyfikat podstaw UML
Usłyszałam kiedyś, że nie warto sprawdzać znajomości UML, bo i tak każdy rysuje diagramy po swojemu. Czy to znaczy, że
Dobre praktyki integracji systemów B2B
Integracja systemów B2B bywa trudna i złożona. Dlatego podczas realizacji projektów integracyjnych warto czerpać z doświadczeń innych, którzy takie projekty
Od czego zacząć, czyli analiza z głową
Rusza nowy projekt! Masz analizę do przeprowadzenia. Od czego zaczynasz? Jaki masz na to sposób? Opowiedzmy sobie jak rozpocząć i
Praktyczne łączenie anlizy i agile, cz. 1: przygotowanie projektu
Po rozmowie z Arie van Bennekum, jednym z autorów manifestu Agile, Hania argumentowała dlaczego analiza nie kłóci się z podejściem
Czy dobra analiza gryzie się z agile?
Miałam okazję zaczerpnąć wiedzy u samego źródła – autora Manifestu Agile – Arie van Bennekum. Spotkałam Ariego na PAM Summit
PAM Summit 2013
Co powstanie, kiedy profesjonalni Kierownicy Projektów połączą swoje siły z profesjonalnymi Analitykami Biznesowymi? Świetnie zorganizowane znakomicie dobrane rozwiązanie. Zjawisko to
Jak ogarnąć projekt i nie zginąć w bałaganie
Kiedy niewprawnie zabieramy się do projektu, możemy otworzyć puszkę Pandory. Jeśli czujesz się przytłoczony i zagubiony, to wyraźny znak, że
Business Motivation Model – po cóż my to robimy?
Wdrażasz się w nowy projekt. Od pierwszej chwili jesteś zasypywany szczegółami. Masz czasem wrażenie, że przydałoby się zrobić krok w
Getting requirements right – warsztat Jamesa Archera na PAM Summit
W ramach konferencji PAM Summit odbędą się całodniowe warsztaty, w których można wziąć udział niezależnie od pozostałych wydarzeń. Interesująco zapowiada się “Getting
Jak zostać wybranym przez klienta?
Na wczorajszej konferencji „Inteligentne systemy dla innowacyjnego biznesu” pojawili się reprezentanci firm, z którymi kontrakt chciałby podpisać nie jeden dostawca
Typowy przetarg, czyli jak zmarnować kasę
Ogłoszenie przetargu to bardzo powszechny sposób pozyskiwania oprogramowania. Co takiego jest w nim korzystnego dla zamawiającego? Nie wiem. Ktoś potrafi
Analityk – świetne zajęcie dla kobiety w IT
Kobiety w IT to znakomita mniejszość. Dlaczego? “Niełatwo jest dorównać zapalonemu programiście. Praca analityka wymaga kilku umiejętności, do których, jako kobiety,
Czy to, co robisz, ma sens?
Projekty na wczoraj. Zadania, które musisz wykonać w czasie krótszym niż da się je wykonać. Znasz to? Po jednym szaleńczym
Nadchodzące wydarzenia
Wiosna (na którą ciągle czekamy) obfitować będzie w wydarzenia atrakcyjne dla analityków, kierowników projektów a także innych osób zainteresowanych tematyką
Artykuł w Gazecie Finansowej – Między wizją IT a wdrożeniem systemu
W ostatnim numerze Gazety Finansowej (nr 11: 15-21 marca 2013 r.) pojawił się mój (jako specjalisty firmy Blue Services) artykuł:
Techniki analizy biznesowej wg BABOK 2.0
Jakie są tajne tricki analityków? Listę wykorzystywanych technik podsuwa nam BABOK – przewodnik wiedzy analizy biznesowej. Podziel ją na dwie
Jakość – nagroda myślących i działających
Chęć osiągnięcia pewnego standardu w jakiejś dziedzinie, np. realizacji projektów, wyraża wielu. Dlaczego często pozostaje to tylko pragnieniem? Obwiniamy innych,
Zarządzanie jakością w metodyce SCRUM
Jak ma się SCRUM do zarządzania jakością? Odpowiedzi na to pytanie bywają najczęściej skrajnie różne, także wśród specjalistów od jakości.
Prawa i obowiązki Zamawiającego, czyli co robić, żeby dostać dobre oprogramowanie
Dostarczanie systemu to w rzeczywistości dwa projekty – w tym jeden po Twojej stronie. Jako zamawiający, jesteś odpowiedzialny za swoją
Diagram przypadków użycia
Użyj diagramu przypadków użycia, aby przedstawić: interakcję aktora z systemem, zadania, jakie wykonuje system, wymagania funkcjonalne. W praktyce może przydać
Przypadki użycia, historyjki użytkownika, scenariusze użycia, wymagania i potrzeby
Wymagania zbierane w ramach projektu są istotne w pracy wielu osób o różnych rolach w zespole – analityków, projektantów, specjalistów
Thinking in UML
Znacie powiedzenie, że rysunek przedstawia więcej niż tysiące słów? Diagramy UML mają nie tylko tę zaletę. Często powtarza się jako
Specyfikacja wymagań – po co tracić czas?
Dla wielu uczestników projektu ograniczających fazę analizy jasne jest, że szczegółowe opisywanie wymagań (tworzenie SW – specyfikacji wymagań, czy SWS
Problemy rozwijających się firm w kontekście poprawy procesów
Zrozumienie specyfiki małych firm i ich problemów w procesie wytwarzania oprogramowania wymaga zrozumienia ich rodowodu. Bardzo często organizacje takie ewoluowały
Metody doskonalenia procesów
Potrzeba podnoszenia jakości i efektywności była bodźcem do powstawania na przestrzeni wieków i kultur filozofii oraz praktyk ciągłego doskonalenia (ang.
ArchiMate – biznes, aplikacje, technologie w jednym
Biznes, aplikacje, technologie – trzy fascynujące światy, które są częściami większości współczesnych organizacji, w szczególności w branży informatycznej. Można w