Ile zarabiają analitycy biznesowi w Polsce? (2013)

Ile zarabiają analitycy? Na to pytanie szukają odpowiedzi wchodzący w branżę, zastanawiający się nad wybraniem kierunku specjalizacji jak i starsi stażem, którzy próbują ocenić swoje zarobki na tle ogółu. Z odpowiedziami przychodzą nam mniejsze i większe badania 🙂

www.wynagrodzenia.pl

Zdecydowanie największą bazę informacji spośród znalezionych przeze mnie posiada www.wynagrodzenia.pl – ponad 393 tysięcy osób, które wzięły udział w badaniu. Dla analityka biznesowego są odpowiedzi 1023 osób, podczas, gdy na Golden Line zarejestrowało się 1690 osób. Czyli baza całkiem przyzwoita.
Serwis przedstawia dane ogólnodostępne, takie jak:

Szczegółowe informacje zawarte są w 8-stronicowym raporcie, do którego dostęp otrzymuje się po wypełnieniu ankiety, wykorzystaniu darmowego kodu (po wypełnieniu ankiety dostaje się takie 2) lub dokonaniu opłaty SMSem. W raporcie znajdziesz rozróżnienie zarobków ze względu na: podstawę wynagrodzenia i benefity, wielkość i kapitał firmy, regiony, województwa i miasta, wykształcenie i staż pracy.

Ogólnodostępne informacje na temat płacy analityków w porównaniu z innymi stanowiskami w IT przedstawiają się następująco:
25% osób biorących udział w badaniu zarabia mniej niż przedstawiona kwota brutto.

Środkowa osoba (mediana) biorąca udział w badaniu (po uszeregowaniu od najmniejszego do największego zarobku) zarabia podaną kwotę brutto.

75% osób biorących udział w badaniu zarabia mniej niż przedstawiona kwota brutto.

Serwis rozróżnia stanowiska analityka biznesowego i analityka ds. IT. Różnią się one nieco wynikami. Niestety, trudno porównać te wyniki z inną popularną rolą w zespole IT – kierownikiem projektów. Filtrowanie project maganerów do IT nie pokazuje żadnych wyników.
Na stronie znajduje się też wiele ciekawych informacji dla osób odpowiedzialnych za politykę wynagrodzeń, motywowanie pracowników a także zainteresowanych zarobkami w Polsce i za granicą.
Wyniki te przedstawiają wartości uśrednione. Warto pamiętać, że mogą się one bardzo różnić ze względu na wiele parametrów. Co pewnie nikogo nie dziwi, wyższym zarokom sprzyjają takie cechy jak:

  • wielkość firmy – średnie i duże przedsiębiorstwa – powyżej 50 pracowników,
  • rodzaj organizacji – większa pensja w sektorze prywatnym niż publicznym,
  • kapitał firmy – zagraniczny w odróżnieniu od tylko polskiego,
  • branża firmy – w dochodowych branżach zarabia się więcej, przykładem może być bankowość,
  • miasto pracy – Warszawa bije na głowę wszystkie inne 😉
  • wykształcenie i doświadczenie – im większe, tym lepiej.

Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i zobacz sam w szczegółowym raporcie ile zarabiają osoby na stanowisku takim jak Twoje.

Inne źródła

Najpopularniejsze aktualnie wyniki wyszukiwania wskazują na strony takie jak:

  1. http://www.wynagrodzenia.pl/moja_placa.php?s=261 – najbogatsza baza informacji opisana powyżej
  2. http://www.jakapensja.pl/zawody,1,a.html – wyceny ofert pracy przez czytelników serwisu (ile zdaniem czytelnika powinna zarabiać osoba na tym stanowisku, biorąc pod uwagę swoje doświadczenia i wiedzę) – wyniki wyższe niż prezentowane w www.wynagrodzenia.pl
  3. http://www.pensje.net/stanowisko/analityk_biznesowy,218 – badanie oparte na 70 ankietach, uwaga! podane kwoty netto; ogólnodostępne jest szczegółowe rozróżnienie zarobków na takie czynniki jak: branża, województwo, płeć, wiek, stanowisko, miejscowość, wielkość firmy, wykształcenie, doświadczenie, wielkość miejscowości, rodzaj umowy, wiek firmy, miejsce pracy i zadowolenie 😉 wyniki dość zbieżne z www.wynagrodzenia.pl
  4. http://kariera.forbes.pl/analityk-biznesowy,artykuly,145089,1,1.html – zdaniem Forbesa średnie zarobki analityka to 13 000 zł, co ciekawe, przewyższa to kwotę podaną jako graniczną dla 75% osób w pierwszym z przytoczonych badań

Zasłyszane

Z prywatnych rozmów słyszałam, że zarobki doświadczonych specjalistów mogą sięgać kwot znacznie, znacznie wyższych, niż podane w tym badaniu. Jak wiadomo, samozatrudnienie daje o wiele większe możliwości jednak przy większej odpowiedzialności za wyniki pracy i pozyskianie klientów. Wiele zależy tu od wypracowanej marki, Twojego doświadczenia i kwalifikacje oraz klasy klientów (i ich budżecie), którzy decydują się z Tobą współpracować.
Najwyższa stawka, o jakiej słyszałam należała do usług świadczonych przez Wielką Czwórkę, jednak była to stawka pracy firmy, nie mam informacji jaką część pozyskują pracownicy.

Zwiększaj wartość

Jedno jest pewne. A właściwie dwie rzeczy. Po pierwsze – im większe kompetencje posiadasz, tym lepiej możesz przysłużyć się swojej firmie i swoim klientom. Im bardziej zauważalne i większe korzyści będziesz im dostarczać, tym większe szanse na docenienie Twojej pracy także w sposób finansowy. Rozwijaj się więc, ucz nowych rzeczy – w teorii i koniecznie weryfikuj w praktyce. Szukaj lepszych sposobów i nowych możliwości. Po drugie – dobra informacja! im większą pasją jest dla Ciebie Twoja praca, tym ten proces będzie przebiegał przyjemniej 🙂
A co Ty myślisz o tych wynikach?

Zbuduj fundamenty pracy marzeń jako analityk

Dołącz do 6000 analityków i otrzymaj PDF ze wskazówkami.
Poznaj też serię innych bezpłatnych materiałów i aktualizacje o bieżących projektach

Cześć, jestem Hania.

Jako strategiczny analityk biznesowy na pograniczu zarządzania i IT zapewniam, że projekty i działania w organizacji przynoszą wartość biznesową. Dostarczam kompetencji analitycznych managerom i zarządom z Polski, Niemiec i Szwajcarii przy tworzeniu strategii oraz wdrażaniu jej w kilkuset osobowej międzynarodowej organizacji.

0 komentarze “Ile zarabiają analitycy biznesowi w Polsce? (2013)”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart