Kulisy badania zarobków #1 przygotowanie danych
541 osób wzięło udział w badaniu zarobków i kompetencji analityków 2021. Żeby umilić czekanie na wnioski, przedstawiam kulisy badania –
Znacie powiedzenie, że rysunek przedstawia więcej niż tysiące słów? Diagramy UML mają nie tylko tę zaletę. Często powtarza się jako główny walor ich zrozumiałość dla klienta. W odpowiedzi słychać czasem powątpiewanie. Ja zapytam tak – mieliście kiedyś przed sobą dziesiątki, setki wymagań zebranych z różnych źródeł – niekompletnych, niespójnych, stających ze sobą w sprzeczności? Model przedstawia wybrany aspekt jednoznacznie i kompletnie – pozwala odrzucić stosy zbędnych informacji, wskazuje brakujące! Nie każdy urodził się ze zrozumieniem UML. Jest to jednak standard, którego wystarczy się nauczyć, by używać dokładnie tak samo jak wszyscy inni na świecie! Zapraszam zatem Studentów, Wykonawców i Zamawiających Oprogramowanie do czytania i rysowania 🙂
Może jesteś studentem i po prostu potrzebujesz zaliczyć przedmiot? Nie potrzeba Ci zatem dodatkowej motywacji 😉
Jeśli pracujesz w firmie wytwarzającej oprogramowanie, może przemówią do Ciebie argumenty podyktowane przez praktykę? Co może dać Ci używanie UML?
Czy coś przemawia właśnie do Ciebie?:)
Jeśli jesteś Zamawiającym oprogramowanie, być może męczy Cię współpraca z Wykonawcami, ponieważ:
Zaskocz Wykonawcę! (i pomóż mu:) Zaproponuj UML – przeczytaj, co zawierają poszczególne diagramy i poproś o taki, na który pokaże to, na czym Ci zależy.
Zaczynamy!
Skąd się wziął UML? Ano stąd – http://www.uml.org/ – strony organizacji ustanawiającej standardy (OMG – Object Management Group). Ostatnią wersją (z sierpnia 2011 r.) jest UML 2.4.1 (http://www.omg.org/spec/UML/2.4.1/).
Mamy 13 diagramów UML. Niektóre z nich przedstawiają strukturę systemu, inne – zachowanie. Jest także podział zaproponowany przez P. Kruchtena 4+1 widoków (widok logiczny, konstrukcji, procesu, fizyczny, przypadków użycia).
A Ty jaką perspektywę chcesz przedstawić?
Diagramy struktury
Diagramy struktury przedstawiają architekturę modelu – klasy, obiekty, interfejsy i fizyczne komponenty a także powiązania i zależności tych elementów.
Diagramy zachowania
Diagramy zachowania przedstawiają zachowanie i stany w modelu w czasie wykonywania programu. Pozwalają one śledzić, w jaki sposób system będzie zachowywał się w rzeczywistym środowisku oraz obserwować efekty operacji i zdarzeń.
Model P. Kruchtena (4+1)
Widok logiczny
Dotyczy funkcjonalności, jakiej system dostarcza użytkownikowi.
Diagram klas
Diagram komunikacji
Diagram sekwencji
Widok konstrukcji (implementacji)
Perspektywa programisty i project maganera.
Diagram pakietów
Widok procesu
Przedstawia dynamikę, wyjaśnia procesy – jak system komunikuje się i działa w czasie, umożliwia przedstawienie współbieżności.
Diagram aktywności
Widok fizyczny (wdrożenia)
Punkt widzenia inżyniera. Topologia, warstwa fizyczna, fizyczne powiązania między komponentami.
Diagram wdrożenia
Widok przypadków użycia
Przedstawienie interakcji między użytkownikiem a systemem, między procesami. Punkt wyjścia dla projektowania i testowania.
Jako strategiczny analityk biznesowy na pograniczu zarządzania i IT zapewniam, że projekty i działania w organizacji przynoszą wartość biznesową. Dostarczam kompetencji analitycznych managerom i zarządom z Polski, Niemiec i Szwajcarii przy tworzeniu strategii oraz wdrażaniu jej w kilkuset osobowej międzynarodowej organizacji.
Komentarze - 1