Zamawiasz oprogramowanie? Zazwyczaj nie wystarczy poprosić i zapomnieć o sprawie. Wyznaczasz osobę albo tworzysz zespół odpowiedzialny za projekt po Twojej stronie. Kogo wybrać do takiego zadania? Najlepiej kogoś, kto pomoże, a nie będzie przeszkadzał. A co przeszkadza? Przeczytaj o 5 koszmarach, jakie prześladują wykonawców.
Koszmar 1 – „wiem, ale nie powiem”
Zdarzają się osoby, które po prostu nie mają ochoty współpracować. Nie chce im się szukać materiałów, udzielać się na spotkaniach, doszukują się niekompetencji wykonawcy, sami wiedzą lepiej, nawet jeśli IT to zupełnie nie ich dziedzina. Znajdź kogoś, kto przejawi choć iskrę chęci do współpracy.
Koszmar 2 – „nie wiem jak inni, ale…”
80% firmy zajmuje się rzeczą X, ale nie chcesz ludzi odrywać od pracy i wysyłasz do projektu osobę zajmującą się Y. Może to być najlepszy człowiek pod słońcem, ale jeśli jego wymagania pozostają tylko jego wymaganiami, jak zrobić dobry system dla całej organizacji? To samo, gdy firma pracuje w Zgierzu, ale masz pomocnika w Warszawie i wybierasz właśnie jego, bo ma bliżej. Jest ktoś niesamowicie kreatywny i wynalazł swój sposób pracy? Innowacyjny system? OK. Oprogramowanie wspierające sprawdzony sposób pracy firmy? Nie bardzo. Znajdź kogoś, kto będzie reprezentatywny.
Koszmar 3 – „szef musi zdecydować”
Osoby, które nie mogą podejmować decyzji, przedłużają cały projekt. Z listą spraw do zatwierdzenia czekają na audiencję u szefa. Nie jest też dobrze, kiedy jest kilka osób równie ważnych i każdy mówi coś innego. Bez decydującego głosu, dochodzimy do konsensusu i możemy się przy tym postarzeć. Znajdź kogoś, kto będzie upoważniony do podejmowania decyzji.
Koszmar 4 – „w tym miesiącu nie mam czasu”
Projekt przygotowania oprogramowania nie jest, naturalnie, jedyną rzeczą, którą się zajmujesz. Masz swoją główną sferę działalności, codzienne zadania. Wyznaczasz osobę, która ma zająć się projektem, bo w jakiś sposób wynika to z jego zakresu obowiązków, ale ona nie ma najmniejszej ochoty się tym zajmować? Bojkotujesz przedsięwzięcie, na które wydajesz swoje ciężko zarobione pieniądze. Znajdź kogoś, komu zależy.
Koszmar 5 – „muszę zapytać”
Kiedy zdanie to słyszy się po co drugim pytaniu, nie wróży to szybkiego i pomyślnego rozwiązania. Zabawa w głuchy telefon. Ile razy ktoś czegoś zapomni, ile razy coś przekręci i wprowadzi w błąd? Koszmar. Znajdź kogoś, kto ma wiedzę w temacie.
Lek na te koszmary można streścić w skrócie CRACK:
- Collaborative (chętny do współpracy)
- Representative (reprezentatywny)
- Authorized (upoważniony)
- Commited (zaangażowany)
- Knowledgeable (posiadający wiedzę)
Takich ludzi szukaj!